50 بازیکن برتر لیگ در کدام تیم‌ها بازی می‌کنند؟

شاهرخ زبردست - متریکا ۱۳۹۹/۰۱/۲۸

سپاهان به همراه سه بالانشین دیگر لیگ در مجموع دوسوم 50 بازیکن برتر لیگ را در اختیار دارند.

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - سپاهان به تنهایی بیشتر از یک‌چهارم بازیکنان برتر لیگ را در اختیار دارد. آن‌ها به همراه سه بالانشین دیگر لیگ در مجموع دوسوم 50 بازیکن برتر لیگ را در اختیار دارند. سپاهان بیشترین تعداد نماینده را در میان بهترین بازیکنان لیگ برتر نوزدهم دارد و دو تیم سایپا و شاهین بوشهر هم هیچ نماینده‌ای در ۵۰ بازیکن برتر لیگ ندارند. گل‌گهر هم پیش از پایان نیم‌فصل نماینده‌ای در جمع بازیکنان برتر نداشت اما در تعطیلان نیم‌فصل آن‌ها دو بازیکن از این جمع ۵۰ نفره را از تیم‌های دیگر به خدمت گرفتند حالا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. جز احمد زنده‌روح و یونس شاکری، دو بازیکن دیگر هم در نیم‌فصل جابه‌جا شدند که از بهترین‌های لیگ بوده‌اند. ارسلان مطهری که از ذوب‌آهن به استقلال رفت و مهدی ترکمان که از پارس جنوبی به سپاهان رفت. در جمع ۱۰ نفره بهترین بازیکنان لیگ برتر استقلال بیشترین سهم را دارد. ۵ بازیکن در این تیم بازی می‌کنند و بعد از آن‌ها پرسپولیس و تراکتور هر کدام دو نماینده دارند و در آخر هم صنعت نفت با آل‌کثیر یک نفر در جمع برترین‌ها دارد. اما اگر بازه بهترین‌‌ها به ۵۰ نفر گسترش پیدا کند که همگی نمرات بالای ۶.۸ متریکا را کرفته‌اند بیشتر از یک‌پنجم این جمع را بازیکنان سپاهان تشکیل می‌دهند.

۱۱ نفر از سپاهان در جمع 50 نفر برتر هستند
نمایندگان سپاهان در جمع بهترین‌ها ۱۱ نفر هستند. آن‌ها سعید آقایی و شایان مصلح را در اختیار داشتند و مهدی ترکمان را هم در نیم‌فصل به جمع‌شان اضافه کردند تا ۳ دفاع چپ در جمع ۵۰ بازیکن برتر لیگ برتر داشته باشند. عزت پورقاز و جورج گولسیانی هم در این جمع هستند  و در کنار مرتضی منصوری در دفاع راست می‌توانند خط دفاعی آن‌ها را تشکیل دهند. پیام نیازمند پشت سر آن‌ها، بهترین دروازه‌بان لیگ هم هست و در جمع بهترین‌ها است. از هافبک‌های مرکزی در جمع بهترین‌ها مهدی کیانی و امید نورافکن حضور دارند. محمد محبی و استنلی کیروش هم بازیکنان تهاجمی برتر سپاهان هستند که از بهترین‌های لیگ برتر بوده‌اند.

۸ استقلالی از بهترین‌های لیگ برترهستند
تیم دوم از نظر تعداد بازیکنان حاضر در جمع برترین‌های لیگ استقلال است. ۳ مدافع، ۳ مهاجم و دو هافبک مجموع این ۸ بازیکن را شکل می‌دهند. عارف غلامی، سیاوش یزدانی بازیکنان خط دفاعی استقلال هستند که نمایش خوبی داشته‌اند. غلامی در جمع ۱۰ بازیکن برتر لیگ هم حضور دارد. وریا غفوری هم مدافع/بال راست استقلال هم با وجود نمایش‌های اخیرش که به درخشش روزهای خوبش در لیگ نبوده از بهترین بازیکنان لیگ بوده است. علی کریمی، بازیکن محوری استقلال هم در جمع بهترین‌ها است و از هافبک‌های این تیم فقط آرش رضاوند توانسته او را در جمع بهترین‌های لیگ برتر همراهی کند. نقطه درخشش استقلال در این فصل مهاجمان این تیم بوده‌اند و حالا هر سه مهاجم آن‌ها هم در جمع ۱۰ بازیکن برتر لیگ هستند. شیخ دیاباته که تا اینجا بهترین نمره متریکا را در جمع بازیکنان لیگ برتر دارد و بهترین بازیکن لیگ است و مهدی قائدی که تاثیرگذارترین بازیکن لیگ از نظر هجومی است از ابتدای فصل برای استقلال درخشیده‌اند و ارسلان مطهری هم که در نیم فصل از ذوب‌آهن به استقلال آمد جمع ۸ نفره استقلال در جمع ۵۰ بازیکن برتر لیگ را کامل می‌کند.

پرسپولیس و تراکتور هر کدام ۷ بازیکن برتر دارند
صدرنشین لیگ برتر ۷ بازیکن در جمع بهترین بازیکنان لیگ برتر دارد. آن‌ها تا اینجا بیشترین امتیازات را جمع کرده‌اند و عملکرد باثبات‌تری داشته‌اند اما در این لیست نمایندگان کمتری نسبت به سپاهان و استقلال دارند. بهترین بازیکن این تیم مهدی ترابی است. علی علیپور، مهاجم پرسپولیس و احمد نورالهی، هافبک مرکزی این تیم هم از جمله بهترین‌های لیگ و این تیم بوده‌اند. در خط جلو آن‌ها وحید امیری را هم دارند که به تدریج خود را در جمع بهترین‌های لیگ برتر جا داد. ۳ بازیکن دیگر این تیم در این لیست، مهدی شیری، شجاع خلیل‌زاده و سیدجلال حسینی هستند.

بوژیدار رادوشوویچ هم با وجود عملکرد فوق‌العاده‌ای که در این فصل نشان داده به دلیل تعداد بازی کم از حضور در فهرست جا مانده است. دروازه‌بانی که فقط با یک دقیقه بازی بیشتر می‌توانست در جمع بهترین‌ها باشد.

تراکتور هم به اندازه پرسپولیس در جمع ۵۰ بازیکن برتر صاحب نماینده است. احسان حاج‌صفی و رضا اسدی دو بازیکن برتر این تیم هستند که در جمع ۱۹ بازیکن برتر لیگ هم حضور دارند. میثم تیموری و ایمان سلیمی، بازیکنان خط دفاعی تراکتور هم از بهترین‌های لیگ برتر بوده‌اند. سه سهمیه دیگر این تیم در جمع ۵۰ بازیکن برتر هم متعلق به میانی است. اکبر ایمانی، اشکان دژآگه و مسعود شجاعی این بازیکنان هستند. بنابراین در خط حمله تراکتور هیچ بازیکنی در جمع ۵۰ بازیکن برتر لیگ ندارد.

شهرخودرو و دیگران در مجموع صاحب ۱۷ نفر از بهترین‌ها هستند
پرسپولیس، سپاهان، تراکتور و استقلال در مجموع دارای 33 بازیکن از ۵۰ بازیکن برتر لیگ هستند و ۱۷ بازیکن دیگر در بقیه تیم‌ها بازی می‌کنند. پس از چهار تیم بالانشین لیگ برتر، مطابق انتظار شهر خودرو بیشترین بازیکنان را در جمع بهترین بازیکنان لیگ برتر دارد. مهدی رحمتی هم‌چنان از بهترین دروازه‌بان‌های لیگ برتر از این جمله است. محمدحسین مرادمند، بهترین بازیکن این تیم بوده است و در جمع بهترین‌ها است. آن‌ها امین قاسمی‌نژاد و حسن جعفری را هم در این جمع دارند و البته یونس شاکری را هم داشتند که در نیم‌فصل او را به گل‌گهر سیرجان دادند. گل‌گهر حالا جز او احمد زنده‌روح را هم از جمع بهترین بازیکنان لیگ دارد و صاحب دو بازیکن در جمع ۵۰ نفره است.

تیم‌های دیگری که دو نماینده دارند فولاد و نساجی و صنعت نفت هستند. فرزاد جعفری و ایوب والی از فولاد از جمله بهترین‌ها هستند و محمد میری و علی اصغر عاشوری از نساجی. صنعت نفت هم مصطفی سالاری و عیسی آل‌کثیر را دارد که این دومی در جمع ۱۰ بازیکن برتر لیگ هم حضور دارد.

پیکان با حضور شهریار مغانلو، نفت مسجدسلیمان با حضور مصطفی ملکیان، پاس جم با حضور فریبرز گرامی، ماشین‌سازی با حضور محمد مسلمی‌پور و در نهایت ذوب‌آهن با حضور دانیال اسماعیلی‌فر هر کدام یک نماینده در جمع بهترین بازیکنان لیگ دارند.

 

بیشتر بخوانید:

10 بازیکن و 64 گل؛ گلزن‌ترین تیم فصل!

کدام بازیکن‌ها در این فصل بیشترین پیشرفت را داشتند؟

مقایسه سنی تیم‌های لیگ نوزدهم

ستاره‌هاي پيش رو؛ تيم منتخب جوان لیگ