10 بازیکن و 64 گل؛ گلزن‌ترین تیم فصل!

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۹/۰۱/۲۶

تیم منتخب گلزن‌ترین بازیکنان لیگ نوزدهم را مرور می‌کنیم، ده بازیکنی که در این 21 هفته مجموعا 64 گل زده‌اند.

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- چهار مدافع تا پایان هفته بیست‌ویکم موفق شدند 4 گل بزنند. در خط هافبک هم ترابی و نوری 8 گله هستند و احمد زنده‌روح هم 7 گل زده است. وحید امیری و فراز امامعلی هم 5 گل زدند. با این تفاوت که امیری در گلسازی (سه پاس گل بیشتر)، دقایق بازی و نمره متریکا بهتر از هافبک پیکان بود و او وارد ترکیب شده است. در کورس آقای گلی هم آل‌کثیر و مغانلوی تنها بازیکنانی هستند که تعداد گل این فصل‌شان دو رقمی شده است. هر چند که اگر مصدومیت‌های متوالی نبود، شاید دیاباته جای آن‌ها را می‌گرفت.

جورجی گولسیانی؛ 7 شوت و 4 گل
روند گلزنی گولسیانی در این فصل هم متوقف نشده است. مدافعی که فصل قبل به عنوان بهترین گلزن نساجی، فصل را به پایان رساند. گولسیانی در این فصل هم 4 گل زده است. با این تفاوت که فقط یکی از گل‌های این فصل او از نقطه پنالتی بود و سه گل دیگرش در جریان بازی زده شد. جالب است هر چهار گل گولسیانی، اولین گل آن بازی‌ها بود. نکته دیگر در مورد گولسیانی این است که طبق آمار متریکا، او در این فصل 7 شوت در چارچوب زده که 4 تا از آن‌ها گل شده است. یک شوت در چارچوب او را حامد لک از نقطه پنالتی مهار کرد و فقط دو شوت در چارچوب او در جریان بازی گل نشد.

وریا غفوری؛ ایستگاه گلزنی
حضور وریا غفوری هم در این تیم اصلا غافلگیرکننده نبود. بازیکنی که سال‌هاست در ارائه کیفیت بالایش ثبات شده و معمولا با اضافه شدن به زمین حریف، تاثیرگذار ظاهر می‌شود. وریا که در این فصل تبحر در ضربات ایستگاهی را هم به فوتبالش اضافه کرده، یکی دیگر از گلزن‌ترین مدافعان لیگ است.

محمد دانشگر؛ چهار گل با فقط پنج شوت در چارچوب
دیگر استقلالی این تیم، محمد دانشگر است. دانشگر به طور مشترک با وریا، سومین گلزن برتر این فصل استقلال است. اولین گل دانشگر مقابل سایپا شده شد که نقش شانس هم در آن پررنگ بود. سپس از اشتباه ناصر سالاری بهره برد و در برد پنج گله استقلال مقابل نفت آبادان، شروع‌کننده طوفان آبی‌ها بود. در ادامه به شاهین بوشهر و ذوب‌آهن هم گل زد.

والی؛ فقط یک شوت خارج چارچوب
مدافع مصدوم فولاد هم در این لیست حضور دارد. مدافعی که تا این مقطع از فصل به اندازه آقای‌گل فصل قبل لیگ (لوسیانو پریرا) گل زده است. ایوب والی در این فصل هر گاه گل زده، فولاد هم برنده شده است. او ابتدا دو گل به ماشین‌سازی زد تا تیمش را برنده کند. سپس به گل‌گهر و پارس‌جنوبی هم گل زد. در این فصل فقط 2 شوت در چارچوب والی را دروازه‌بان‌ها مهار کردند و 4 تا دیگر گل شد. همچنین فقط یک شوت او، در چارچوب نبود.

مهدی ترابی؛ تک تیراندازِ سه امتیازی
ستاره پرسپولیس، گلزن‌ترین هافبک لیگ هم هست. بازیکنی که یک تنه کار را برای تیم کالدرون درآورده بود و هفت گل در نیم‌فصل اول زد. ترابی به پارس‌جنوبی (رفت و برگشت) و فولاد گل سه امتیازی زد. در بازی با ذوب‌آهن هم دابل کرد تا نقش اول تیم کالدرون را ایفا کند. ترابی یک گل هم در تیم یحیی (در لیگ) زد.

محمد نوری؛ به اندازه کل هم‌تیمی‌هایش گل زد
محمد نوری هم در این فصل به اندازه مهدی ترابی گل زده است. بازیکنی که به اندازه مجموع گل‌های هم‌تیمی‌هایش در این فصل گل زده است. پارس‌جنوبی‌جم در این فصل 16 گل زده که هشت تا از آن‌ها را نوری زده است. البته نیمی از گل‌های او از روی نقطه پنالتی زده شد. نوری شروعی طوفانی داشت و در هفته سوم تا پنجم، در سه هفته متوالی گل زد. سپس پنج گل دیگر هم زد تا جزو گلزن‌ترین بازیکنان لیگ نوزدهم قرار بگیرد.

وحید امیری؛ گلزنی در 4 پست مختلف
تا پایان هفته بیست‌ویکم، دو هافبک پنج گله در لیگ حضور دارد. طبق آمار متریکا دقیقا نیمی از شوت‌های در چارچوب این فصل امیری گل شده است. امیری گل‌هایش را در چهار پست مختلف (هافبک تهاجمی، هافبک چپ، مهاجم سایه و مهاجم دوم) زده است.

احمد زنده‌روح؛ 5 گل از نقطه پنالتی
دیگر گلزن برتر این فصل زنده‌روح است. پنالتی‌زن اول ماشین‌سازی که فقط دو تا از هفت گل این فصلش را در جریان بازی زد و 5 تا دیگر از نقطه پنالتی بود. زنده‌روح این فصل به استقلال، فولاد، سایپا و شاهین (2) گل از نقطه پنالتی زد. البته زنده‌روح در جریان بازی یک گل هم در دقایق تلف شده به ذوب‌آهن زد که موجب برتری تیمش شد.

شهریار مغانلو؛ آقای پنالتی
یکی از دو بازیکنی که این فصل تعداد گل‌هایش دو رقمی شده مهاجم پیکان است. شهریار مغانلو که فصل قبل آقای گل لیگ یک شده بود، این فصل برای آقای گلی لیگ برتر می‌جنگد. مغانلو نزدیک به نیمی از گل‌هایش را به لطف ضربات پنالتی زده است.

عیسی آل‌کثیر؛ آبادان 12 گل، عیسی 10 گل
نفت آبادان در این فصل 22 گل زده که 10 تا از آن‌ها را آل‌کثیر زد. در متریکا برای عیسی آل‌کثیر نرخ تبدیل شوت به گل بیش از 20 درصدی ثبت شده است، یعنی به طور متوسط از هر پنج شوت او حتما یکی گل شده است.

سوشا مکانی؛ تنها دروازبانی که پاس‌گل داد
طبق آمار متریکا در این فصل هم چند دروازه‌بان‌ مانند علیرضا بیرانوند، دخسوس، رادوشوویچ و مهدی رحمتی در شروع مجدد بازی‌ها با پاس‌هایی هنرمندانه به خلق موقعیت تیم‌شان کمک کردند و برای‌شان پاس کلیدی ثبت شد. در این فصل یک پاس دروازه‌بان هم مستقیما با یک ضربه منجر به گل شد. نفت مسجدسلیمان که در پنج هفته نخست هیچ بردی نداشت، تا دقیقه ۹۰ بازی هفتم ششم مقابل پیکان هم متوقف شده بود. اما در لحظات پایانی این سوشا مکانی بود که گره بازی را باز کرد و با پاسی که به صادق صادقی داد، اولین برد تیمش را ساخت. اتفاقی که باعث شد او درون دروازه تیم منتخب گلزن‌ترین بازیکنان لیگ نوزدهم قرار بگیرد.

 

بیشتر بخوانید:

تیم منتخب بالای سی ساله‌های لیگ نوزدهم

از کرخه تا راین؛ سرنوشت متفاوت پدیده‌های فصل قبل لیگ برتر!

ستاره‌هاي پيش رو؛ تيم منتخب جوان لیگ

مقایسه سنی تیم‌های لیگ نوزدهم

کدام بازیکن‌ها در این فصل بیشترین پیشرفت را داشتند؟