سايت >> تحلیل

بهترین بازیکن فصل ذوب‌آهن؛ غنیمتی به نام حسینی

بهترین بازیکن فصل ذوب‌آهن؛ غنیمتی به نام حسینی

نویسنده: محمدامین صادقی - متریکا

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

 
بهترین بازیکن فصل ذوب‌آهن؛ غنیمتی به نام حسینی

محمدرضا حسینی با وجود اینکه فصل را خوب شروع نکرده و در پنج هفته ابتدایی عملکرد مناسبی نداشت اما به تدریج روند رو به رشد خود را آغاز کرده و به مهره‌ای بی‌جانشین در ترکیب ذوب‌آهن بدل شد. وینگر سبزپوشان اصفهانی نقش مهمی در اوج گرفتن دوباره ذوب‌آهن در فوتبال ایران داشته. با بررسی عملکرد کلی او در فصلی که گذشت مشخص می‌شود که حسینی در اکثر آیتم‌ها جز نفرات برتر تیمش بود. بر اساس آمار متریکا او در هر بازی با میانگین 1.1 پاس کلیدی برترین بازیکن تیمش در خلق موقعیت بوده. عملکرد او در این زمینه زمانی بهتر مشخص می‌شود که بدانیم حسینی با 5 پاس گل به همراه مرتضی تبریزی و ربیع عطایا بهترین پاسورهای ذوب‌آهن محسوب می‌شود.

وینگر خوش نقش ذوب‌آهن به خاطر قدرت حمل توپ و دریبلینگ بالا بیش از هر بازیکن دیگر این تیم در مصاف‌های یک در مقابل یک موفق بوده. حسینی به طور میانگین در هر بازی 2.5 دربیل موفق داشته. مسئله‌ای که به خوبی دلیل میزان بالای خطاهای بازیکنان حریف بر روی او را نشان می‌دهد. او با میانگین 2.2 خطا متحمل شده در هر بازی پس از میلاد فخرالدینی بالاترین آمار را در این زمینه دارد. بهترین بازیکن امیر قلعه‌نویی در تهدید مستقیم دروازه حریفان هم جز برترین بازیکنان تیمش محسوب می‌شود. حسینی در هر بازی به طور میانگین 2.1 شوت به سمت دروازه حریفان شلیک می‌کند و با نرخ تبدیل شوت به گل 11 درصدی رتبه سوم تیمش را در اختیار دارد. آماری که برای او 6 گل را به همراه داشت تا سومین گلزن برتر ذوب‌آهن در لیگ هفدهم باشد.

حسینی با وجود اینکه به عنوان یکی از مهره‌های هجومی بیشتر شرح وظایفش روی کارهای هجومی متمرکز است اما در فاز دفاعی هم کارنامه موفقی دارد. او به طور میانگین در هر نود دقیقه 3.6 عمکرد دفاعی موفق به ثبت رسانده که با توجه به اینکه یک مهره هجومی است آمار خوبی به حساب می‌آید. به ویژه که بدانیم بازیکنانی که در این زمینه عملکرد بهتری از حسینی دارند همگی جز مهره‌های تدافعی ذوب‌آهن محسوب می‌شوند. و در واقع او بهترین مهره هجومی قلعه‌نویی در کارهای دفاعی است.

تاثیرگذارترین بازیکن ذوب‌آهن با وجود اینکه با میانگین 54.7 لمس توپ در هر بازی پس از اکبر ایمانی بیشترین لمس توپ را دارد و در واقع می‌تواند یکی از بازیکنان مهم ذوب‌آهن در ریتم دادن به بازی تیمش محسوب شود اما به دلیل دقت پاس پایین‌اش که رقم 68.8 را نشان می‌دهد رتبه بسیار پایینی در بین دیگر بازیکنان ذوب‌آهن دارد. مسئله‌ای که به یکی از نقاط تاریک کارنامه او در لیگ هفدهم تبدیل شده. با این وجود عملکرد فوق‌العاده در آیتم‌های دیگر باعث شده او در مجموع نمره 7.31 را از متریکا دریافت کند و در صدر بهترین بازیکنان ذوب‌آهن در فصلی گذشته قرار بگیرد.