پنج نکته فنی که از اولین شکست فرهاد مجیدی آموختیم

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

فرهاد مجیدی برای فرار از شکست چند تصمیم دور از انتظار گرفت 

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- اولین شکست فرهاد مجیدی با استقلال در شب تصمیمات اجباری و فنی او به ثبت رسید. مجیدی به دلیل جای خالی ۴ بازیکن تدافعی‌اش مجبور شد از روزبه چشمی در خط هافبک استفاده کند. او در میانه بازی هم یک تصمیم شجاعانه گرفت که البته با یک تاکتیک اشتباه، خنثی شد.

تغییر پست چشمی به دفاع استقلال آسیب زد

مقایسه دقت پاس روزبه چشمی و بقیه مدافعان استقلال، میانگین پاس اشتباه مدافعان استقلال در بازی با الاهلی، میانگین پاس اشتباه روزبه چشمی

حضور روزبه چشمی در خط دفاع همیشه با حواشی زیادی همراه بوده است. اما غیبت هم‌زمان عارف غلامی، سیاوش یزدانی، علی کریمی و فرشید باقری منجر به پنجمین تغییر دفاعی شد و چشمی هم با فاصله گرفتن از خط دفاع، به کمربند میانی اضافه شد. این تغییر در بازی با الاهلی حسابی در خط دفاع استقلال به چشم آمد. در این بازی بازیکنی نبود که عمق دفاع این تیم را پوشش بدهد و هر دو گل حریف با فرار به عمق استقلال زده شد. همچنین نبود چشمی، امکان بازی‌سازی از قلب دفاع استقلال را گرفت. سه مدافع این تیم در این بازی مجموعا 29 پاس اشتباه دادند، در حالی که چشمی در 4 مسابقه آخری که به عنوان دفاع بازی کرد در مجموع 9 پاس اشتباه داده بود و حتی در یک مسابقه هم دقت پاس صد در صدی برایش ثبت شده بود.

استقلال از زمان جدایی استراماچونی 4 پنالتی در 9 مسابقه داده است

استقلال پس از رفتن آندره‌آ استراماچونی، پنالتی دادن استقلال، آمار پنالتی‌های مرتکب شده استقلال

بازی با پیکان، اولین مسابقه این فصل بود که استقلال، استراماچونی را روی نیمکت نداشت. مسابقه‌ای که مدافعان این تیم یک پنالتی تقدیم حریف کردند. در بازی بعدی این تیم، روزبه چشمی گل به خودی زد و بعد مقابل ماشین‌سازی، استقلال یک پنالتی دیگر هم داد. تمرکز نداشتن مدافعان این تیم از زمان جدایی استراما مشهود است. حالا بازیکنان این تیم در دو بازی اول آسیایی هم پنالتی دادند. استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان سه گل خورده که دو تا از آن‌ها را از نقطه پنالتی خورد. با این حساب اسنقلال از زمان جدایی سرمربی ایتالیایی‌اش 4 پنالتی در 9 بازی داده است. در زمان حضور استراماچونی، آبی‌ها فقط یک مرتبه مرتکب خطای پنالتی شده بودند که آن هم روی سهل‌انگاری و بی‌دقتی علی کریمی بود. هنوز تمرکز کافی به خط دفاع این تیم برنگشته است.

ارسلان مطهری بدون زوج هم می‌درخشد

ارسلان مطهری بهترین بازیکن استقلال در بازی با الاهلی، عملکرد مطهری در بازی با الاهلی، امار مطهری در بازی با الاهلی، تعداد گل مطهری در بازی با الاهلی، پاس کلیدی مطهری در بازی با الاهلی، نمره متریکا مطهری در بازی با الاهلی، دقت پاس مطهری در بازی با الاهلی

این بار کنار مطهری نه خبری از دیاباته بود و نه مهدی قائدی. اما نبود دو ستاره خط حمله هم باعث افت او نشد. ارسلان که در این بازی علی دشتی را کنار خود می‌دید، هراسی از تنهایی نداشت و بار خط حمله را به دوش کشید. مطهری در صحنه گل، از بازیکنی پاس نگرفت و خودش بود که با یک قطع پاس و توپ‌ربایی صاحب موقعیت شد. او در ادامه یک گل دیگر هم دوباره روی توپ‌گیری و شوت تماشایی‌اش زد که البته آفساید اعلام شد. او به تنهایی بلای جان حریف شده بود.

تغییر شجاعانه فرهاد، آرایش استقلال را به 3-4-3 تغییر داد

تغییر آرایش استقلال به 343، فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال، زکریا مرادی، عملکرد زکریا مرادی، آمار زکریا مرادی

مجیدی برای فرار از اولین شکست با استقلال، دست به تغییر پرریسکی زد. آبی‌ها در نیم‌ساعت پایانی مسابقه با ورود زکریا مرادی به 3-4-3 تغییر آرایش دادند. استقلال در نیم‌ساعتی که با این آرایش بازی کرد، بیش از 60درصد مالکیت توپ داشت و 5 مرتبه با شوت دروازه حریف را تهدید کرد. آبی‌ها حتی به گل هم رسیدند که به دلیل آفساید مردود اعلام شد.
استفاده مجیدی از تاکتیک قلعه‌نویی و پروین، گل تساوی استقلال را مردود کرد

حضور دانشگر در آفساید، گل مردود ارسلان مطهری

فرهاد مجیدی برای دقایق پایانی بازی تاکتیکی را اتخاذ کرد که پیش‌تر از تیم‌های ایرانی به خصوص تیم‌های قلعه‌نویی و پروین مشاهده شده بود. استقلال که مجبور به بازی مستقیم شده بود، محمد دانشگر را به خط حمله اضافه کرد. حضور یک مدافع توانا روی توپ‌های هوایی این اجازه را به آبی‌ها داد که از بازی مستقیم بهره بهتری ببرند. اما آگاهی نداشتن او از جاگیری در قامت مهاجم، گل تماشایی ارسلان مطهری را مردود کرد. در صحنه شوت مطهری، دانشگرِ جلوکشیده در موقعیتی آفساید قرار گرفت و فرصت کسب یک امتیاز را از استقلال گرفت.