پرونده بررسی بهترین گل‌سازهای لیگ هجدهم

نویسنده: محمدامین صادقی - متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۲۷

بیشترین پاس گل در لیگ هجدهم
محمد کریمی در حالی بهترین پاسور لیگ شد که نخستین فصل حضور در لیگ برتر را تجربه می‌کرد. بازیکنی که بیشتر از هر بازیکن سپاهان در موقعیت‌سازی موفق بود. نفرات دوم و سوم لیست را هم دو مازندرانی‌ دیگر به خود اختصاص دادند. مهدی مومنی و محمد قاسمی‌نژاد وینگرهای سرعتی پیکان و پدیده در لیگ هجدهم فراتر از انتظار ظاهر شدند. پنج پاسور دیگر لیگ هم هر کدام پنج بار موفق به ارسال پاس گل شدند. در این بین سعید آقایی دفاع چپ سپاهان تنها مدافع حاضر در جدول برترین پاسورهای لیگ است که توانایی بالایش در خلق موقعیت را نشان می‌دهد.


 

بیشترین پاس گل در جریان بازی
مسعود شجاعی، گادوین منشا، سعید آقایی و حسن بیت‌سعید هر پنج پاس گل خود را در جریان بازی ارسال کردند. آماری که نشان از درک بالای آنها در شناسایی فضاهای خالی در جریان بازی دارد. محمد کریمی بهترین پاسور لیگ تقریبا یک سوم پاس گل‌هایش را در جریان بازی ارسال کرد. امید عالیشاه هم با ارسال 2 پاس گل در جریان بازی در میان برترین پاسورهای لیگ کمتر از همه توانسته در جریان بازی پاس گل دهد.


 

میانگین پاس کلیدی بهترین گل‌سازهای لیگ
در جمع بهترین پاسورهای لیگ مهدی مومنی بالاترین میانگین پاس کلیدی را به ثبت رساند. مومنی در هر 90 دقیقه 1.9 پاس کلیدی برای هم تیمی‌های خود ارسال کرده تا به عنوان موقعیت‌سازترین بازیکن لیگ هجدهم شناخته شود. پس از او محمد کریمی با 1.8 و محمد قاسمی‌نژاد با 1.7 پاس کلیدی با اختلاف اندک در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. نکته جالب در این لیست اختلاف تقریبا زیاد این سه بازیکن با دیگر پاسورهای لیگ است. به طوری که گادوین منشا و حسن بیت‌سعید در حالی در رتبه چهارم قرار گرفتند که در هر 90 دقیقه تنها 0.9 پاس کلیدی ارسال کردند.


 

نمره متریکا بهترین گل‌سازهای لیگ
در میان بهترین گل‌سازهای لیگ هجدهم محمد کریمی و محمد قاسمی‌نژاد نمره‌های بالاتر از 7 را کسب کردند. در حالی که شش نفر بعدی همگی نمره‌های کمتر از 7 را بدست آوردند. نمره‌هایی که نشان می‌دهد بیشتر پاسورهای لیگ در آیتم‌های دیگر نتوانستند به اندازه گل‌سازی موفقیت بالایی داشته باشند. به همین دلیل میانگین نمرات‌شان تنها کمی بهتر از متوسط است.