بررسی فنی ماشین‌سازی در لیگ نوزدهم: روند نزولی

متریکا ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

در پایان لیگ نوزدهم عملکرد فنی تیم‌ها بررسی شده است.

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران – با وجود نتایج نسبتا قابل قبول در نیم‌فصل اول، ماشین‌سازی به زحمت در هفته‌های پایانی خود را از جمع تیم‌های انتهای جدول جدا کرد. آن‌ها حضور چهار سرمربی را در طول فصل تجربه کردند. رسول خطیبی در ۱۶ بازی ماشین‌سازی را هدایت کرد، احد شیخ‌لاری در ۶ بازی، سپس رضا مهاجری در ۲ بازی و بعد هومن افاضلی در ۶ بازی آخر. در مجموع با این بی‌ثباتی و با وجود از دست دادن بهترین بازیکن‌شان در نیم‌فصل اول، ماشین‌سازی در لیگ برتر ماندگار شد. نگاهی به روند فنی این تیم بیندازید:

شناسنامه تیم:

سبک بازی:

همان بازی اول مقابل استقلال که با پیروزی ماشین‌سازی هم همراه بود نشانه خوبی برای شیوه‌ای است که تیم تبریزی در کل فصل در پیش گرفت. آن‌ها درگیرانه و در زمان دفاع فشرده بازی و در حملات نیز روی توانایی‌های فردی بازیکنان خط جلوی خود حساب می‌کردند. ضعف در هماهنگی هم در دفاع و هم در حمله اما باعث می‌شد آن‌ها هم موقعیت‌های زیادی به حریفان بدهند و هم کمتر بتوانند دروازه حریف را تهدید کنند.

آرایش پایه:

جز ۲ بازی ابتدایی و ۲ بازی در میانه فصل ماشین‌سازی همه فصل را با آرایش 1-3-2-4 بازی کرد. آرایشی که هم مورد علاقه خطیبی بود، هم شیخ‌لاری و هم افاضلی. خطیبی البته در دو بازی ابتدایی 3-3-4 و 1-4-1-4 را هم امتحان کرد که یکی از آن‌ها موفق و دیگری ناموفق بود اما در ۲۶ بازی فصل ماشین‌سازی با آرایش معمولش، 1-3-2-4 بازی کرد. نمرات بازیکنان این تیم در این آرایش را برحسب دقایق بازی ببینید:

بازیکنان برتر:

احمد زنده‌روح در ۱۵ بازی نیم‌فصل اول لیگ برای ماشین‌سازی بازی کرد و در نیم‌فصل دوم به گل‌گهر پیوست. او بهترین بازیکن ماشین‌سازی در نیم‌فصل اول بود و تا پایان فصل هم در این تیم کسی نتوانست به میانگین نمرات او در این فصل برسد. او با نمره 6.86 بهترین بازیکن ماشین‌سازی بود. پس از او قائم اسلامی‌خواه نمره ۶.۸۱ گرفت و بهترین بازیکن ماشین‌سازی بین بازیکنانی بود که تا پایان فصل در این تیم حضور داشتند. محمد مسلمی‌پور کمتر از ۸۰۰ دقیقه برای ماشین‌سازی در دفاع چپ بازی کرد. نمره او 6.79 بود و اگر از کم بودن زمان بازی او صرف نظر کنیم او در جایگاه سوم بهترین بازیکنان ماشین‌سازی قرار می‌گیرد. شاهین توکلی، دفاع میانی ماشین هم با نمره 6.70 نفر بعدی بهترین‌های این تیم است. او اگرچه در دفاع بازی کرد ۲ گل هم برای ماشین‌سازی زد و یک پاس گل هم داد. فردین عابدینی در دفاع راست، بابک مرادی در بال راست و عزیز معبودی که اغلب در دفاع چپ بازی کرد بازیکنان برتر بعدی تیم تبریزی بودند. عابدینی نمره میانگین 6.62 گرفت، مرادی یک‌صدم نمره کمتر از او و معبودی هم با نمره 6.57 به کار خود در لیگ پایان داد.

روند نتیجه‌گیری

ماشین‌سازی فقط کمتر از شاهین باخت. آن‌ها 15 بار ۳ امتیاز را به حریفان دادند و این باعث شد که در منطقه خطر سقوط قرار بگیرند. ماشین‌سازی لیگ را با پیروزی مقابل استقلال شروع کرد و بعد شاگردان خطیبی ۳ بار باختند و یک بازی مقابل شاهین را بردند. میانگین 1.2 را آن‌ها در پنج هفته بعدی هم حفظ کردند با این تفاوت که فقط در یک بازی شکست خوردند. بهترین نتایج‌شان قبل از ترک تیم توسط خطیبی رقم خورد. آن‌ها میانگین 1.4 را قبل از پایان نیم‌فصل ثبت کردند و بعد دوباره مقابل استقلال پیروز شدند. پس از آن بود که نتایج ضعیف‌تر از راه رسید. شیخ‌لاری در ۶ بازی با ماشین‌سازی فقط ۲ امتیاز گرفت، مهاجری در دو بازی شکست خورد اما افاضلی در ۶ بازی پایانی ۲ پیروزی کسب کرد. یکی پیروزی پرحرف‌وحدیث همراه با اشتباه داوری مقابل ذوب‌آهن و دیگری بازی آخر مقابل صنعت نفت که تاثیری در سرنوشت تیم آبادانی نداشت.

ترین‌ها و رکوردها

عملکرد ضعیف ماشین‌سازی در نیم‌فصل دوم باعث شد تا این تیم با ۱۲ امتیاز در رده آخر جدول این نیم فصل قرار گیرد. کارنامه خوب در ضربات پنالتی یکی از عوامل بقای ماشین‌سازی در لیگ برتر بود. این تیم با کسب ۱۱ پنالتی، پنالتی‌گیرترین تیم این فصل بود و با گل کردن ۸ پنالتی تیمی بیش از این تیم پنالتی گل نکرده است.

بیشتر بخوانید:

بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (8): پیکان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (9): سپاهان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (10): ذوب آهن اصفهان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (۱۱): شهرخودرو

مطالب مرتبط


cccccccccccccc | پیش بازی شهرخودرو- استقلال در ۶ فریم

۱۳۹۹/۰۹/۲۶


CA-5Players | پیش بازی استقلال با صنعت نفت در ۶ فریم

۱۳۹۹/۰۹/۱۸


سبک بازی | عملکرد سروش رفیعی در ۴ بازی ابتدایی لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۹/۱۴


Posetive | بهنام برزای در پست جدید جواب داد؟

۱۳۹۹/۰۹/۱۳


تحلیل | آمار فوق‌العاده طالب ریکانی در لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۹/۱۳


نقاط قوت | پیش بازی پیکان و استقلال در ۶ فریم

۱۳۹۹/۰۹/۱۳


کلیپ | پیش بازی پرسپولیس- شهر خودرو در ۶ فریم

۱۳۹۹/۰۹/۱۱


تحلیل | ترین‌های هفته دوم لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۹/۰۵


تحلیل | طلایه‌داران هفته دوم لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۹/۰۵


تحلیل | 10 نکته که قبل از بازی فولاد و استقلال باید بدانید

۱۳۹۹/۰۹/۰۱


نقاط ضعف | بررسی عملکرد مهدی مهدی‌خانی خرید جدید پرسپولیس

۱۳۹۹/۰۸/۲۸


HP BEST | آمار بازی سایپا 0-0 پرسپولیس

۱۳۹۹/۰۸/۱۷


تحلیل | بررسی عملکرد همه نقل‌وانتقالات لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۸/۱۵


نقاط ضعف | عمق اسکواد تیم‌های مدعی در لیگ بیستم

۱۳۹۹/۰۸/۱۵


تحلیل | بهترین زوج‌های گلزنی تیم‌های مدعی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


نقاط ضعف | تیم منتخب بازیکنانی که در سه فصل اخیر از پرسپولیس و استقلال جدا شدند

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


سبک بازی | مقایسه ورودی و خروجی‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور و سپاهان با نمرات متریکا

۱۳۹۹/۰۸/۰۴


تحلیل | مرور نقل و انتقالات لیگ برتر در هفته‌ای که گذشت

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


golgohar goal1 | بررسی فنی نفت مسجدسلیمان در لیگ نوزدهم: برهوت گل!

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


کلیپ | رکوردهای ویژه مهدی رحمتی در تاریخ لیگ برتر

۱۳۹۹/۰۷/۲۳