بررسی فنی ماشین‌سازی در لیگ نوزدهم: روند نزولی

متریکا ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

در پایان لیگ نوزدهم عملکرد فنی تیم‌ها بررسی شده است.

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران – با وجود نتایج نسبتا قابل قبول در نیم‌فصل اول، ماشین‌سازی به زحمت در هفته‌های پایانی خود را از جمع تیم‌های انتهای جدول جدا کرد. آن‌ها حضور چهار سرمربی را در طول فصل تجربه کردند. رسول خطیبی در ۱۶ بازی ماشین‌سازی را هدایت کرد، احد شیخ‌لاری در ۶ بازی، سپس رضا مهاجری در ۲ بازی و بعد هومن افاضلی در ۶ بازی آخر. در مجموع با این بی‌ثباتی و با وجود از دست دادن بهترین بازیکن‌شان در نیم‌فصل اول، ماشین‌سازی در لیگ برتر ماندگار شد. نگاهی به روند فنی این تیم بیندازید:

شناسنامه تیم:

سبک بازی:

همان بازی اول مقابل استقلال که با پیروزی ماشین‌سازی هم همراه بود نشانه خوبی برای شیوه‌ای است که تیم تبریزی در کل فصل در پیش گرفت. آن‌ها درگیرانه و در زمان دفاع فشرده بازی و در حملات نیز روی توانایی‌های فردی بازیکنان خط جلوی خود حساب می‌کردند. ضعف در هماهنگی هم در دفاع و هم در حمله اما باعث می‌شد آن‌ها هم موقعیت‌های زیادی به حریفان بدهند و هم کمتر بتوانند دروازه حریف را تهدید کنند.

آرایش پایه:

جز ۲ بازی ابتدایی و ۲ بازی در میانه فصل ماشین‌سازی همه فصل را با آرایش 1-3-2-4 بازی کرد. آرایشی که هم مورد علاقه خطیبی بود، هم شیخ‌لاری و هم افاضلی. خطیبی البته در دو بازی ابتدایی 3-3-4 و 1-4-1-4 را هم امتحان کرد که یکی از آن‌ها موفق و دیگری ناموفق بود اما در ۲۶ بازی فصل ماشین‌سازی با آرایش معمولش، 1-3-2-4 بازی کرد. نمرات بازیکنان این تیم در این آرایش را برحسب دقایق بازی ببینید:

بازیکنان برتر:

احمد زنده‌روح در ۱۵ بازی نیم‌فصل اول لیگ برای ماشین‌سازی بازی کرد و در نیم‌فصل دوم به گل‌گهر پیوست. او بهترین بازیکن ماشین‌سازی در نیم‌فصل اول بود و تا پایان فصل هم در این تیم کسی نتوانست به میانگین نمرات او در این فصل برسد. او با نمره 6.86 بهترین بازیکن ماشین‌سازی بود. پس از او قائم اسلامی‌خواه نمره ۶.۸۱ گرفت و بهترین بازیکن ماشین‌سازی بین بازیکنانی بود که تا پایان فصل در این تیم حضور داشتند. محمد مسلمی‌پور کمتر از ۸۰۰ دقیقه برای ماشین‌سازی در دفاع چپ بازی کرد. نمره او 6.79 بود و اگر از کم بودن زمان بازی او صرف نظر کنیم او در جایگاه سوم بهترین بازیکنان ماشین‌سازی قرار می‌گیرد. شاهین توکلی، دفاع میانی ماشین هم با نمره 6.70 نفر بعدی بهترین‌های این تیم است. او اگرچه در دفاع بازی کرد ۲ گل هم برای ماشین‌سازی زد و یک پاس گل هم داد. فردین عابدینی در دفاع راست، بابک مرادی در بال راست و عزیز معبودی که اغلب در دفاع چپ بازی کرد بازیکنان برتر بعدی تیم تبریزی بودند. عابدینی نمره میانگین 6.62 گرفت، مرادی یک‌صدم نمره کمتر از او و معبودی هم با نمره 6.57 به کار خود در لیگ پایان داد.

روند نتیجه‌گیری

ماشین‌سازی فقط کمتر از شاهین باخت. آن‌ها 15 بار ۳ امتیاز را به حریفان دادند و این باعث شد که در منطقه خطر سقوط قرار بگیرند. ماشین‌سازی لیگ را با پیروزی مقابل استقلال شروع کرد و بعد شاگردان خطیبی ۳ بار باختند و یک بازی مقابل شاهین را بردند. میانگین 1.2 را آن‌ها در پنج هفته بعدی هم حفظ کردند با این تفاوت که فقط در یک بازی شکست خوردند. بهترین نتایج‌شان قبل از ترک تیم توسط خطیبی رقم خورد. آن‌ها میانگین 1.4 را قبل از پایان نیم‌فصل ثبت کردند و بعد دوباره مقابل استقلال پیروز شدند. پس از آن بود که نتایج ضعیف‌تر از راه رسید. شیخ‌لاری در ۶ بازی با ماشین‌سازی فقط ۲ امتیاز گرفت، مهاجری در دو بازی شکست خورد اما افاضلی در ۶ بازی پایانی ۲ پیروزی کسب کرد. یکی پیروزی پرحرف‌وحدیث همراه با اشتباه داوری مقابل ذوب‌آهن و دیگری بازی آخر مقابل صنعت نفت که تاثیری در سرنوشت تیم آبادانی نداشت.

ترین‌ها و رکوردها

عملکرد ضعیف ماشین‌سازی در نیم‌فصل دوم باعث شد تا این تیم با ۱۲ امتیاز در رده آخر جدول این نیم فصل قرار گیرد. کارنامه خوب در ضربات پنالتی یکی از عوامل بقای ماشین‌سازی در لیگ برتر بود. این تیم با کسب ۱۱ پنالتی، پنالتی‌گیرترین تیم این فصل بود و با گل کردن ۸ پنالتی تیمی بیش از این تیم پنالتی گل نکرده است.

بیشتر بخوانید:

بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (8): پیکان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (9): سپاهان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (10): ذوب آهن اصفهان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (۱۱): شهرخودرو

مطالب مرتبط


نقاط ضعف | بهترین زوج‌های گلزنی تیم‌های مدعی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


نقاط ضعف | تیم منتخب بازیکنانی که در سه فصل اخیر از پرسپولیس و استقلال جدا شدند

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


سبک بازی | مقایسه ورودی و خروجی‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور و سپاهان با نمرات متریکا

۱۳۹۹/۰۸/۰۴


تحلیل | مرور نقل و انتقالات لیگ برتر در هفته‌ای که گذشت

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


تحلیل | بررسی فنی نفت مسجدسلیمان در لیگ نوزدهم: برهوت گل!

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


کلیپ | رکوردهای ویژه مهدی رحمتی در تاریخ لیگ برتر

۱۳۹۹/۰۷/۲۳


تحلیل | عملکرد چهار خرید جدید تراکتور در فصل گذشته

۱۳۹۹/۰۷/۲۲


تحلیل | بررسی فنی نساجی در لیگ نوزدهم: دو چهره متفاوت

۱۳۹۹/۰۷/۲۲


نقاط ضعف | اپیزود شانزدهم پادکست متریکا؛ یحیی در قاب

۱۳۹۹/۰۷/۲۰


نقاط ضعف | ترین‌های بازیکنان ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا 2020

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


تحلیل | عملکرد محمدرضا خلعتبری خرید جدید سپاهان

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


خبر | عملکرد برگزیده بازیکنان تیم ملی در بازی با ازبکستان

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


تحلیل |  بررسی عملکرد محمود فکری سرمربی جدید استقلال در فصل گذشته

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


نقاط قوت | اپیزود پانزدهم پادکست متریکا؛ چشمان بازِ بسته

۱۳۹۹/۰۷/۱۶


تحلیل | بررسی فنی گل‌گهر سیرجان در لیگ نوزدهم: پایانی فراتر از حد انتظار

۱۳۹۹/۰۷/۲۸


نقاط ضعف | نمایش پرسپولیس در آسیا فراتر از لیگ

۱۳۹۹/۰۷/۱۴


تحلیل | عملکرد 4+1 ملی‌پوش جدید در اولین لیست اسکوچیچ

۱۳۹۹/۰۷/۱۴


تحلیل | بررسی فنی صنعت نفت در لیگ نوزدهم: بهترین صنعت نفت تاریخ

۱۳۹۹/۰۷/۱۲


تحلیل | آشنایی با النصر حریف پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی: عناصر غیرقابل مهار در خط حمله

۱۳۹۹/۰۷/۱۲


تحلیل | ۱۶ نکته که قبل از بازی پرسپولیس با النصر باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۱۲