بررسی فنی شهرخودرو در لیگ نوزدهم: شروعی طوفانی، پایانی دل‌سرد کننده

متریکا ۱۳۹۹/۰۷/۰۸

در پایان لیگ نوزدهم عملکرد فنی تیم‌ها بررسی شده است.

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران – مدعی سهمیه آسیایی، با دو بار تغییر سرمربی در نهایت نتوانست رتبه‌ای بهتر از ششمی کسب کند. بازی مالکانه نیم‌فصل اول با یحیی گل‌محمدی تا هفته‌های بدون پیروزی آخر لیگ، مسیری بود که شهرخودرو طی کرد. بعد از گل‌محمدی، مجتبی سرآسیایی و سهراب بختیاری‌زاده سرمربیان شهرخودرو بودند و این آخری هم در پایان لیگ جایش را به سیدمحمدی رحمتی داد. نگاهی بیندازیم به روندی که این تیم در طول فصل طی کرد:

شناسنامه تیم

سبک بازی

بنای بازی مبتنی بر مالکیت توپ که یحیی گل‌محمدی در شهرخودرو گذاشت اگرچه در نیم‌فصل دوم تضعیف شد اما به طور کلی از بین نرفت. دو سرمربی بعدی این تیم هم همین شکل بازی را ادامه دادند و تلاش کردند شهرخودرو را تیمی نگه دارند که سعی می‌کند با استفاده از پاس‌های متعدد راهی به دروازه حریفان پیدا کند. شهرخودرو تیم اول لیگ در تعداد پاس و دقت پاس بود اما فقط یک تیم نرخ تبدیل شوت به گل کمتر از شهرخودرو داشت و آن‌ها از موقعیت‌هایشان خوب استفاده نمی‌کردند. ضعف در خلق موقعیت و شوت‌زنی و ضعف این تیم در دفاع اما باعث شد آن‌ها نتوانند از این تلاش برای مالکیت توپ استفاده کنند.

آرایش پایه

شهرخودرو تقریبا دوسوم فصل را با آرایش ۲-۴-۴ بازی کرد. ۱۸بازی با دفاع خطی ۴ نفره و هافبک‌هایی که در عرض زمین گسترده می‌شوند و دو مهاجم. اغلب بازی‌هایی که یحیی گل‌محمدی سرمربی شهرخودرو بود، این تیم با همین آرایش بازی کرد. او یک شکل دیگر این آرایش هم استفاده کرد: 2-2-2-4 و قرار دادن هافبک‌ها در دو خط. دو آرایشی که مجتبی سرآسیایی هم از آن‌ها استفاده می‌کرد. شهرخودرو ۹ بار هم با این آرایش به زمین رفت. سهراب بختیاری‌زاده که در بازی‌های پایانی لیگ سرمربی شهرخودرو شد ۳ بار بازیکنانش را با آرایش 1-3-2-4 به زمین فرستاد. نمرات بازیکنان شهرخودرو در آرایش پایه این تیم را ببینید:

بازیکنان برتر:

مهدی رحمتی تصمیم گرفت سالهای پایانی دوران بازیگری خود را در مشهد پشت سر بگذارد.او مهم‌ترین خرید شهرخودرو در فصل نقال و انتقالات بود با نمره 6.98 عنوان دومین دروازه‌بان فصل و بهترین بازیکن شهرخودرو را به خود اختصاص داد. دیگر بازیکن برتر شهرخودرو هم از جمله بازیکنان قدیمی لیگ بود. محمدرضا خلعتبری پیش از شروع نیم‌فصل دوم لیگ برتر از ذوب‌آهن به شهرخودرو آمد و کمی بیش از ۱۲۰۰ دقیقه برای این تیم بازی کرد. همین زمان اندک نسبت به بازیکنان دیگر این تیم اما برای او کافی بود که دومین بازیکن برتر تیمش باشد. او در این نیم‌فصل ۴ پاس گل داد و یک بار هم با ضربه ایستگاهی دروازه استقلال را باز کرد تا با نمره ۶.۹۷ کارنامه درخشانی از خود به جای بگذارد. محمدحسین مرادمند که از شهرخودرو جدا شد بازیکن برتر سوم این تیم بود. او میانگین نمره 6.92 کسب کرد و ۴ بار هم عنوان برترین بازیکن زمین را در مجموع ۲۶ بازی که در آن‌ها حضور داشت کسب کرد. مرادمند ۳ بار هم دروازه حریفان را باز کرد تا آمار خوبی به عنوان مدافع به جا بگذارد. امین قاسمی‌نژاد ستاره سال‌های گذشته شهرخودرو هم با ۴ گل و ۲ پاس گل و نمره ۶.۸۵ چهارمین بازیکن برتر شهرخودرو بود. سعید صادقی، با نمره 6.79 در رتبه پنجم جای گرفت.

روند نتیجه‌گیری

شهرخودرو لیگ را خیلی خوب شروع کرد. آن‌ها در ۱۰ هفته اول 23 امتیاز گرفتند و فقط یک بار شکست خوردند اما بعد پیش از پایان نیم‌فصل ناگهان نتوانستند در ۴ بازی پیروز شوند. با شروع نیم‌فصل دوم یحیی گل‌محمدی شهرخودرو را ترک کرد اما مجتبی سرآسیایی هم هدایت شهرخودرو را خوب شروع کرد و مثل یحیی گل‌محمدی در ۵ هفته ۱۰ امتیاز گرفت اما این بار تداوم شهرخودرو کمتر بود و در نهایت نتایج به جایگزین شدن سرآسیایی با بختیاری‌زاده منجر شد. سرمربی آخر شهرخودرو البته فقط یک بار شکست خورد اما در هیچ بازی‌ای هم ۳ امتیاز کامل نگرفت.

بیشتر بخوانید:

بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (7): تراکتور

بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (8): پیکان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (9): سپاهان
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (10): ذوب آهن اصفهان

مطالب مرتبط


نقاط ضعف | بهترین زوج‌های گلزنی تیم‌های مدعی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


نقاط ضعف | تیم منتخب بازیکنانی که در سه فصل اخیر از پرسپولیس و استقلال جدا شدند

۱۳۹۹/۰۸/۰۶


سبک بازی | مقایسه ورودی و خروجی‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور و سپاهان با نمرات متریکا

۱۳۹۹/۰۸/۰۴


تحلیل | مرور نقل و انتقالات لیگ برتر در هفته‌ای که گذشت

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


تحلیل | بررسی فنی نفت مسجدسلیمان در لیگ نوزدهم: برهوت گل!

۱۳۹۹/۰۷/۳۰


کلیپ | رکوردهای ویژه مهدی رحمتی در تاریخ لیگ برتر

۱۳۹۹/۰۷/۲۳


تحلیل | عملکرد چهار خرید جدید تراکتور در فصل گذشته

۱۳۹۹/۰۷/۲۲


تحلیل | بررسی فنی نساجی در لیگ نوزدهم: دو چهره متفاوت

۱۳۹۹/۰۷/۲۲


نقاط ضعف | اپیزود شانزدهم پادکست متریکا؛ یحیی در قاب

۱۳۹۹/۰۷/۲۰


نقاط ضعف | ترین‌های بازیکنان ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا 2020

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


تحلیل | عملکرد محمدرضا خلعتبری خرید جدید سپاهان

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


خبر | عملکرد برگزیده بازیکنان تیم ملی در بازی با ازبکستان

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


تحلیل |  بررسی عملکرد محمود فکری سرمربی جدید استقلال در فصل گذشته

۱۳۹۹/۰۷/۱۹


نقاط قوت | اپیزود پانزدهم پادکست متریکا؛ چشمان بازِ بسته

۱۳۹۹/۰۷/۱۶


تحلیل | بررسی فنی گل‌گهر سیرجان در لیگ نوزدهم: پایانی فراتر از حد انتظار

۱۳۹۹/۰۷/۲۸


نقاط ضعف | نمایش پرسپولیس در آسیا فراتر از لیگ

۱۳۹۹/۰۷/۱۴


تحلیل | عملکرد 4+1 ملی‌پوش جدید در اولین لیست اسکوچیچ

۱۳۹۹/۰۷/۱۴


تحلیل | بررسی فنی صنعت نفت در لیگ نوزدهم: بهترین صنعت نفت تاریخ

۱۳۹۹/۰۷/۱۲


تحلیل | آشنایی با النصر حریف پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی: عناصر غیرقابل مهار در خط حمله

۱۳۹۹/۰۷/۱۲


تحلیل | ۱۶ نکته که قبل از بازی پرسپولیس با النصر باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۱۲