روزبه؛ قهرمان پنهان استقلال در بازگشت به لیگ

متریکا ۱۳۹۹/۰۵/۱۵

علی کریمی و شیخ دیاباته شایسته ستایش‌هایی که این هفته‌ها از آنها شده هستند. اما آنکه استقلال را این روزها به‌دوش می‌کشد چشمی است!
 

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - برگردیم به ۴۰ روز قبل. شب تلخ استقلال در فولاد‌ آره‌نا. شاگردان مجیدی یک بازی بزرگ را به فولاد باخته بودند. بازی عقب‌افتاده از هفته هفدهم که شکست در آن به معنی پایان امیدهای استقلال برای قهرمانی در لیگ نوزدهم بود. استقلال در آن شب در رتبه ششم جدول ناامیدانه آرام گرفت و میان مدعیان شش‌گانه سهمیه آسیایی کم‌شانس‌ترین به نظر می‌رسید.  ۴۰ روز بعد اما استقلال در رتبه دوم و امیدوارترین بین حاضرین در این کورس است. ۳ برد و ۳ مساوی از ۶ بازی در این مدت زمان، استقلال را بعد از پرسپولیس و بالاتر نساجی و فولاد صاحب بهترین فرم لیگ کرده و بازگشت غیرمنتظره آبی‌ها را رقم زده است.
استقلال، تیمی که بعد از جدایی آندره‌آ استراماچونی تا همان شب تلخ فولاد آره‌نا در لیگ برتر رنگ کلین‌شیت را ندیده بود و بین تیم‌های نیمه بالایی جدول صاحب بدترین خط دفاعی بود، فرم خوبش را به پشتوانه بازیابی استحکام دفاعی‌اش به دست آورده است. ۳ بار بسته نگه داشتن دروازه در این ۶ بازی و فقط ۳ گل خورده که یکی‌ از آنها گل تکرار نشدنی محمد میری در بازی با نساجی بود! موفقیت‌های استقلال در مقطع فعلی روی این پایه بنا شده است. آن هم در روزهایی که مدافع‌های میانی استقلال یکی یکی به دلایل مختلف بازی‌های این تیم را از دست داده‌اند و حتی کار دوباره به تست ناموفق فرشید باقری در قلب دفاع کشیده شد. در راه این بازگشت، از اهمیت بازیکنانی نظیر دیاباته که با گلزنی‌های متوالی استقلال را به پیش برده‌اند صحبت شده اما آن‌که در تاریکی مانده چهره ساکت قلب دفاع آبی‌هاست؛ روزبه چشمی!

روزبه مدافع مطمئن

روزبه چشمی که زمستان بدون استرا را با اشتباه‌های متعدد و انتقادهای فراوان سپری کرده بود، بازگشایی لیگ را با گلزنی به فولاد در دقایق ابتدایی جشن گرفت و نشانه‌هایی از بازیکنی که سالها یکی از ارکان دفاعی تیم ملی بود را نشان داد. در ۶ بازی بعدی، ۶ بازی یاد شده، روزبه حضور در ترکیب‌های سه و چهار دفاعه را تجربه کرد و ۳ بازیکن مختلف (محمد دانشگر، عارف غلامی و فرشید باقری) را به عنوان زوج در کنار خود داشت. در این تلاطم اما روزبه کیفیت استانداردی از خود ارائه داد و هرگز از آن عدول نکرد. موفق در دفاع و موثر در بازی‌سازی. روزبه در این بازه ۶هفته‌ای، به‌طور میانگین ۵.۹ عملکرد دفاعی موفق در هر بازی داشت (بهترین آمار بین بازیکنان ۶تیم بالای جدول) و ۷۷٪ از نبردهای تن‌به‌تن با مهاجمان تیم‌های مقابل را برد. این دومی بهترین آمار بین بازیکنانی است که در این ۶ هفته در همه بازی‌ها حاضر بوده‌اند!

روزبه مدافع مدرن

این اما تنها آماری نیست که روزبه را سرآمد بازیکنان این ۶ هفته لیگ می‌کند. عملکرد درخشان او در بازی‌سازی، های‌لایت روزبه در روزهای درخشانش بوده. در این ۶ بازی، روزبه ۳۰۷ پاس برای همبازیانش ارسال کرده و فقط ۱۰تای آنها به مقصد نرسیده. این در حالی است که در بازی روزبه پاس‌های رو‌به‌جلو و ریسکی به‌وضوح دیده می‌شود. این توانایی در بازی‌سازی و رساندن توپ به بازیکنان نیمه جلویی زمین، و البته سالم رساندن این پاس‌ها در حد اعلا همان ویژگی‌ای است که باعث شده بود کارلوس کیروش سرمربی اسبق تیم ملی با صفت «مدافع مدرن» از روزبه در مقابل انتقادها دفاع کند. فقط ۱۰ اشتباه در ارسال بیش از ۳۰۰ پاس، دقت پاس ۹۷ درصدی را برای روزبه در این هفته‌ها به همراه داشته‌است. دقت‌ترین پاس‌ها، موفقیت در نبردها و حضور پررنگ در کارهای دفاعی روزبه را به بهترین مدافع لیگ پس از بازگشایی‌اش تبدیل کرده است (نمره متریکا: ۷.۰۱).

روزبه و آینده
فرم عالی روزبه حاصل تمرکز و آرامش این روزهای اوست. ادامه این روند می‌تواند درهای تیم‌ملی را دوباره به روی مدافع بلندقامت استقلال باز کند. در راه تکامل اما آشنایی بیشتر با مهارت‌های پوشش به عمق (ضعفی که به‌ویژه در بازی با نساجی در بازی روزبه دیده شد) ضروری است.
بی‌ترید علی کریمی و شیخ دیاباته شایسته ستایش‌هایی که این هفته‌ها از آنها شده هستند. اما آنکه استقلال را به‌دوش می‌کشد روزبه چشمی است؛ مدافعی که در روزهای پرتلاطم و پرتنش، ریتم و کیفیت خود را از دست نداد.

 

بیشتر بخوانید:

ناآرامی فرهاد در استقلال؛ 30 + 3 تغییر در ده بازی!

۱۴ نکته از دیاباته؛ غولی در لباس آبی

مطالب مرتبط


تحلیل | آشنایی با پاختاکور، حریف پرسپولیس در مرحله یک چهارم‌نهایی: مستحکم در دفاع، مطمئن در حمله

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


تحلیل | بررسی فنی شهرخودرو در لیگ نوزدهم: شروعی طوفانی، پایانی دل‌سرد کننده

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


نقاط ضعف |  شجاع و کنعانی‌زادگان سدی مقابل السد

۱۳۹۹/۰۷/۰۷


تحلیل | بررسی فنی ذوب‌آهن در لیگ نوزدهم: سراسر تغییر

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | ۱۴ نکته که قبل از بازی پرسپولیس - السد باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | راه مشخص گلزنی پرسپولیس؛ تیم یحیی سرزن شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


کلیپ | عملکرد فنی تیم‌های ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا (۲۰۲۰)

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


نقاط ضعف | ترین‌های نمایندگان ایران در پایان مرحله گروهی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | ۱۲ نکته که قبل از بازی استقلال با پاختاکور باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۴ - الشارجه صفر؛ گل‌باران از ۲ تا ۹۲

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | بررسی فنی سپاهان در لیگ نوزدهم: در حسرت کسب سهمیه آسیایی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


نقاط ضعف | ۱۲ نکته پیش از بازی پرسپولیس و الشارجه باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


تحلیل | بررسی فنی پیکان در لیگ برتر نوزدهم: از بهترین‌ها در حمله، از بدترین‌ها در دفاع

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


سبک بازی | آمار متناقض سپاهان؛ بیشترین شوت، کمترین گل

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


نقاط قوت | ۱۰ نکته که قبل از بازی استقلال - الاهلی باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


تحلیل | بررسی فنی تراکتور در لیگ برتر نودزهم: مالکانه اما پرنوسان

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۰ -1 الدحیل: همه چیز به روز آخر کشیده شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


سبک بازی | پرونده بازی سپاهان 0 - 0 العین: حذف زردپوشان

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


تحلیل | فاتحان آسمان

۱۳۹۹/۰۶/۳۱


تحلیل | 11 نکته که قبل از بازی پرسپولیس- الدحیل باید بدانید

۱۳۹۹/۰۶/۳۱