تیم‌های مدعی لیگ بیستم زیر ذره‌بین امید گل متریکا

متریکا ۱۳۹۹/۱۰/۲۰

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- با برگزاری 63 مسابقه از لیگ بیستم، دیتای امید گل متریکا به آماری معنادار تبدیل شده است. پیش از مطالعه این گزارش، می‌توانید (با کلیک روی این لینک) با مفهوم امید گل بیشتر آشنا شوید.

پرسپولیس، صدرنشین ولی مضطرب!

فاکتوری به نام امید امتیاز (XP) برگرفته از اختلاف امید گل دو تیم است. با توجه به اختلاف امید گل دو تیم، مطالعه آماری شده که هر تیم از این اختلاف امید گل، چند امتیاز کسب کرده است. متریکا هم با همین تعریف، جدولی درست کرده که نتایج آن را مطالعه می‌کنید.

پرسپولیس تیمی است که به لحاظ میانگین امید امتیاز صدرنشین لیگ است. شاگردان گل‌محمدی در هر پنج بازی ابتدایی دست بالا را داشته و با اختلاف قابل اطمینانی، امید گل بیشتری از حریف ایجاد کرده بودند. هر چند که در شرایطی پا به دربی می‌گذارند که در هر دو مسابقه اخیر، امید گل پایین‌تری نسبت به حریف داشته‌اند.

نتیجه نگرفتن پرسپولیس در مسابقاتی که نتوانسته به خوبی موقعیت بسازد و امید گل بالایی داشته باشد، کار را به جایی رساند که این تیم از روند بیفتد و سایه‌ای از ترس و اضطراب بالا سر تیم باشد. دو روی متفاوت پرسپولیس در این فصل، دربی را غیرقابل پیش‌بینی کرده است.

در این فصل بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل بازیکنان پرسپولیس را دو بازیکن تدافعی دارند: جلال حسینی و میلاد سرلک. احمد نوراللهی هم تنها بازیکن پرسپولیس است که بیشتر از یک گل زده. اتفاقی که باعث شد یحیی در بازی قبلی تصمیم بگیرد او را به عنوان مهاجم بازی دهد.

فولاد و نکونام؛ بدشانس و امیدوارکننده

فولاد مانند فصل قبل کمتر از همه تیم‌ها به حریفانش موقعیت می‌دهد، اما حالا کمتر از همه گل نمی‌خورد! در این فصل میانگین امید گلی که فولاد در هر بازی به حریفانش داده فقط 0.73 بوده است. از این حیث فقط پرسپولیس آمار بهتری از این تیم دارد که با انجام دو بازی معوقه و مسابقات پیش‌روی مقابل تیم‌هایی مانند استقلال و گل‌گهر، هیچ بعید نیست که در تعداد بازی برابر، فولاد بالاتر از پرسپولیس در صدر قرار بگیرد. با اینکه کیفیت موقعیت‌هایی که فولاد به حریفانش داده نسبت به 14 تیم دیگر لیگ، در شرایط سخت‌تر بوده، اما فولاد کمترین گل خورده را ندارد. آماری که نشان می‌دهد علاوه بر فرصت طلبی مهاجمان در بازی مقابل این تیم، شاگردان نکونام کمی هم بدشانس بوده‌اند. برای نمونه متوسط امید گلی که استقلال در این فصل به حریفانش داده 1.04 در هر بازی بوده است. یعنی شاگردان فکری باید تا این مقطع از فصل بیش از 9 گل دریافت می‌کردند، اما آمادگی بالای رشید مظاهری باعث شده که تعداد گل خورده این تیم فقط 4 گل باشد و بیش از 5 گل را رشید و کم‌دقتی مهاجمان حریف به استقلال هدیه داده‌اند. چرا راه دور برویم؟ دیگر تیم خوزستانی لیگ یعنی نفت آبادانِ بومی و جوان هم امید گل بیش از 11 به حریفان داده‌، اما فقط 8 گل خورده‌اند. تعداد گل خورده نفت مسجدسلیمان هم 2.33 کمتر از امید گل حریفانش است. پرسپولیس دیگر نمونه مورد بررسی این مقایسه است که با دادن 4.48 امید گل به حریفان فقط دو گل خورده که نقش حامد لک را پررنگ نشان می‌دهد.

سایر زوایای امید گل نیز حکم به بدشانسی فولاد می‌دهند. تیم این فصل جواد نکونام در 7 تا از 9 بازی، امید گل بالاتری نسبت به حریفش داشته و باید پیروز می‌شد. اما فقط 3 برد کسب کرده است. در تعداد برتری در امید گل (در هر بازی) استقلال، سپاهان و تراکتور هم با فولاد برابری می‌کنند؛ اما استقلال که 5 بازی را پیروز شده و با اقتدار در صدرجدول حضور دارد، تراکتور جزو سه تیم برتر است و سپاهان هم در رتبه بالاتری نسبت به فولاد قرار دارد.

بهره‌وری مهاجمان سپاهان بالاتر از امید گل

سپاهان در حضور مهاجمان آماده‌ای مانند سجاد شهباززاده و محمدرضا حسینی با مجموع امید گل 10.39 موفق به زدن 14 گل شده است. آماری که نشان می‌دهد مهاجمان سپاهان از موقعیت‌هایی با شانس گل کم، تواسنتند گل بزنند و به تنهایی گره بازی را برای محرم و تیمش باز کنند. برای اهمیت کار بزرگ مهاجمان سپاهان کافی است بدانید که تعداد گل زده گل‌گهر از مجموع امید گل‌اش، سه تا کمتر است. یا همانطور که در بند اول گفته شد، پرسپولیس از امید گل 9.66 توانسته فقط شش گل بزند و مهاجمان تیم گل‌محمدی به اندازه‌ای که باید گل بزنند(مجموع امید گل) هم گل نزدند.

البته در آن سمت نباید از نیمه عقب زمین سپاهان هم غافل شد. سپاهان با مجموع امید گل 8.09 که به حریفانش داده، 11 گل خورده است. آماری که نشان می‌دهد تیم محرم از لحاظ تدافعی نیز به نظم کافی نرسیده است و هنوز برای رسیدن به آرامش، کار دارد.

مطالب مرتبط


خبر | پرونده بازی آلومینیوم اراک ۰-۰ گل گهر سیرجان

۱۳۹۹/۱۰/۲۷


سبک بازی | پرونده بازی سپاهان ۲- ۱ پیکان

۱۳۹۹/۱۰/۲۷


خبر | امیر قلعه‌نویی به رکورد ۵۰۰ بازی در لیگ برتر رسید

۱۳۹۹/۱۰/۲۶


خبر | پرونده بازی نفت مسجدسلیمان ۳-۱ شهرخودرو مشهد

۱۳۹۹/۱۰/۲۶


خبر | پرونده بازی سپاهان 1-1 فولاد

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


خبر | پرونده بازی آلومینیوم اراک 2-2 ذوب آهن

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


خبر | پرونده بازی مس رفسنجان 1-0 ماشین سازی

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


خبر | پرونده بازی نساجی 0-1 صنعت نفت آبادان

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


نقاط ضعف | پرونده بازی استقلال2-2 پرسپولیس: آخرین دربی قرن برنده نداشت

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


نقاط ضعف | نگاهی به دربی پایتخت: آخرین دربی قرن (قسمت دوم)

۱۳۹۹/۱۰/۲۲


نقاط قوت | نگاهی به دربی پایتخت: آخرین دربی قرن (قسمت اول)

۱۳۹۹/۱۰/۲۲


نقاط قوت | مقایسه بازیکنان استقلال و پرسپولیس پیش از دربی

۱۳۹۹/۱۰/۲۳


کلیپ | تأثیرگذاری روی ۱۰۰٪ گل‌های برد!

۱۳۹۹/۱۰/۱۸


خبر | تیم‌های مدعی لیگ بیستم زیر ذره‌بین امید گل متریکا

۱۳۹۹/۱۰/۲۰


خبر | تیم منتخب هفته دهم با نمرات متریکا

۱۳۹۹/۱۰/۲۰


خبر | بهترین بازیکن هفته دهم با نمرات متریکا؛ دابل شهباززاده

۱۳۹۹/۱۰/۲۰


نقاط قوت | استقلال؛ بهترین تیم هفته دهم با نمرات متریکا

۱۳۹۹/۱۰/۲۰


نقاط ضعف | پرونده بازی پرسپولیس ۰-۰ سپاهان اصفهان: ادامه روند تساویها

۱۳۹۹/۱۰/۱۷


خبر | پرونده بازی ذوب‌آهن ۱-۲ تراکتور

۱۳۹۹/۱۰/۱۷


خبر | بهترین عملکرد نفت آبادان در تاریخ لیگ برتر

۱۳۹۹/۱۰/۱۵