بهترین بازیکن سال 98؛ مهدی ترابی

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۹/۰۱/۰۶

ترابی در این سال بهترین گلزن پرسپولیس بوده و فوق‌العاده‌تر از آن، پاس‌هایش منجر به خلق 36 موقعیت شده است.

مهدی ترابی، پرسپولیس، عملکرد مهدی ترابی در سال 98، مهدی ترابی بهترین بازیکن سال 98، تعداد گل مهدی ترابی در سال 98، تعداد پاس گل مهدی ترابی در سال 98، تعداد پاس کلیدی مهدی ترابی در سال 98، نمره متریکا مهدی ترابی در سال 98، آمار مهدی ترابی در سال 98،

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- سال 98 با پاس‌گل سه امتیازی مهدی ترابی در دربی شروع شد. پاسی که ترابی از کرنر برای نوراللهی فرستاد و او به استقلال گل زد. در بازی‌های بعدی برانکو تصمیم گرفت به ستاره تیمش استراحت بدهد؛ اما یک نیمه نیمکت‌نشینی او مقابل سایپا کافی بود تا جام قهرمانی پرسپولیس به خطر بیفتد. ترابی در بین دو نیمه وارد زمین شد و پرسپولیس با گل و پاس‌گل او کامبک زد. در ادامه در آخرین بازی لیگ هم ترابی پاس ‌گل قهرمانی این تیم را تماشایی‌تر از همیشه ارسال کرد تا در اولین فصل سال 98، یک جام قهرمانی بالای سر ببرد.

درخشش ترابی در فصل جدید هم به قدری برجسته شد که برای سرمربی این تیم دردسر آفرید. ترابی در اولین بازی فصل تک گل بازی را با چیپی تماشایی با پای غیرتخصصی زد. در ادامه ترابی 6 گل دیگر هم در لیگ برای کالدرون زد و دو پاس‌گل داد تا کالدرون در این چالش قرار بگیرد که ستاره تیمش بیشتر از خود او در نتایج پرسپولیس تاثیرگذار است. ترابی فقط در چهار بازی دوران کالدرون نمره‌ متریکایش از هفت پایین‌تر بود، در حالی که به همین تعداد هم نمره‌اش از هشت عبور کرد.

با شروع نیم‌فصل دوم، نمرات ترابی افت مقطعی داشت اما او خیلی زود به آمادگی قبلی برگشت و در تقابل یحیی گل‌محمدی با شهرخودرو، تیم سابقش، ترابی اولین گل و پاس‌گلش در دوران این سرمربی را هم ثبت کرد. ترابی با این آمار، هشت گله شد تا در اولین فصل حضور کاملش در پرسپولیس، بهترین گلزن این تیم تا اینجای فصل و بیشتر از همه مهاجمان قرمزها گل زده باشد.

ترابی در خلق موقعیت هم چیزی کم از گل‌زنی نداشته و همچنان به اندازه قبل در ارسال پاس کلیدی خطرناک است. در سال 98 برای ترابی 36 پاس‌کلیدی ثبت شده که آماری کم‌نظیر است. آماری که نشان می‌دهد ترابی علاوه بر اینکه بهترین گلزن پرسپولیس (در لیگ) در سال 98 بوده، 6 پاس گل داده، 36 مرتبه هم با پاس‌هایش سد دفاعی حریف را شکسته و موقعیت ساخته است. در کنار این خلق موقعیت، حرکات انفرادی او را هم به یاد بیاورید. مانند توپی که در آخرین بازی پرسپولیس در لیگ از میانه زمین گرفت و تا وارد شدن به محوطه و گرفتن خطای پنالتی، آن را به کسی نداد یا شوتی تماشایی که به گل‌گهر سیرجان زد و یک تنه دروازه‌بان و ده دفاع تیم مجید جلالی را ناامید کرد. نمایش فوق‌العاده مهدی ترابی در این یک سال، منجر به کسب عنوان بهترین بازیکن سال 98 با معیار نمرات متریکا شده است. عملکرد ترابی در سال 98 متوسط نمره 7.41 متریکا را برای او به همراه داشته است. بالاتر از دو بازیکن از استقلال که پیش‌تر معرفی شدند.

 

  بیشتر بخوانید؛

دومین بازیکن برتر سال 98؛ مهدی قایدی

سومین بازیکن برتر سال 98؛ علی کریمی