سومین بازیکن برتر سال 98؛ علی کریمی

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

71 شوت، 8 تاثیر مستقیم روی گل و 114 عملکرد دفاعی نشان از سال فوق‌العاده هافبک دفاعی استقلال دارد

عملکرد علی کریمی در سال 98، لیگ برتر هجدهم، لیگ برتر نوزدهم، علی کریمی سومین بازیکن برتر سال 98، تعداد گل علی کریمی در سال 98، تعداد پاس گل علی کریمی در سال 98، تعداد شوت علی کریمی در سال 98، نمره متریکا علی کریمی در سال 98، تعداد عملکرد دفاعی علی کریمی

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- فرمانده شماره شش استقلال، نقشی محوری در این تیم دارد. بازیکنی که نقطه اتصال خط دفاع و حمله استقلال است. معمولا برای شروع بازی‌سازی، او مقصد پاس مدافعان استقلال است و نبض بازی را در دست می‌گیرد. کریمی با اختلاف زیادی فعال‌ترین بازیکن این تیم است و در هر بازی سال 98 به طور متوسط بیش از هشتاد مرتبه توپ را لمس کرده است. کریمی در این سال برای استقلال 27 بازی در لیگ کرد.

سال البته برای علی کریمی اصلا خوب شروع نشد. او پایین‌ترین نمره‌اش را در اولین بازی سال جدید گرفت و عملکردش نقش پررنگی در شکست استقلال مقابل پرسپولیس داشت. اما کریمی خیلی زود به روند ایده‌آلش برگشت و فصل قبل را با یک گل به پایان رساند. کریمی در این فصل هم سه گل دیگر زد تا حضور پررنگش در خط حمله را اثرگذارتر هم کند. کریمی در این یک سال، 71 مرتبه با شوت دروازه حریفان را تهدید کرد. در این سال کمتر از 20درصد پاس‌های کریمی به مقصد نرسید و در ارسال پاس‌هایش دقت بالایی داشت. البته پاس‌های او کم‌ریسک هم نبودند و 8 مرتبه پاس‌های او بود که برای استقلال موقعیت ساخت و نیمی از آن‌ها هم با یک ضربه تبدیل به گل شد. نقطه اوج کارنامه علی کریمی نه گلی بود که به پارس‌جنوبی زد و بهترین بازیکن زمین شد و نه گل و پاس‌گل‌اش مقابل تراکتور؛ او تنها بازیکنی بود که در سه مسابقه‌ای که استقلال سرمربی نداشت هم فرم فوق‌العاده‌اش را حفظ کرد و در همه آن بازی‌ها یک پاس‌گل داد.

هر چند که تا اینجا بیشتر از خصوصیات بارز تهاجمی او گفته شد، اما کریمی در کمک به دفاع هم متعهد بود. او در این یک سال آمار فوق‌العاده‌ای هم در عملکردهای دفاعی داشت. در متریکا برای علی کریمی 114 عملکرد دفاعی نظیر قطع پاس، دفع توپ و بلاک در سال 98 ثبت شده و او جزو معدود بازیکنان لیگ است که عمکرد دفاعی‌اش سه رقمی شده است. کریمی در این یک سال بیشتر از هر استقلالی نبرد پیروز شده تا کمربند میانی آبی‌ها با حضور او محکم باشد.