دومین بازیکن برتر سال 98؛ مهدی قایدی

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

قایدی در این یک سال، 11 برابر سال‌های قبلش برای استقلال گل زد و 3 برابر پاس‌گل داد.

عملکرد مهدی قایدی در سال 98 در لیگ برتر، مهدی قایدی، استقلال، آمار مهدی قایدی، تعداد گل مهدی قایدی، تعداد پاس گل مهدی قایدی، تعداد شوت مهدی قایدی، تعداد پاس کلیدی مهدی قایدی، نمره متریکا مهدی قایدی، نرخ تبدیل شوت به گل مهدی قایدی،

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- سال 98، سال شکوفایی مهدی قایدی بود. سالی که قایدی با یک گل آن را آغاز کرد. آن هم در حالی که تا پیش از آن، فقط یک گل در لیگ برای استقلال زده بود. او در اولین بازی سال جدید بعد از 5 ماه و دو هفته در لیگ برای استقلال بازی کرد و یک گل زد. او در ادامه فصل یک گل دیگر هم زد تا دو گل از سه گل فصلش را در پنج هفته پایانی لیگ که این سمت سال برگزار شد زده باشد. عملکرد قایدی در شوت‌زنی می‌توان گفت که فقط یکی از 6 شوت او در لیگ هجدهم در چارچوب نبود و جاگیری درست و دقت بالایی در زدن ضربات نهایی‌اش داشت.

شکوفایی و رشد قایدی، با حضور استراماچونی سرعت بیشتری هم گرفت. استراماچونی با یک تغییر پست، او را از وینگر به مهاجم هدف تبدیل کرد. قایدی به قدری جواب اعتماد او را خوب داد که با رفتن استراما هم ستاره استقلال باقی بماند. او در این فصل بیشترین نقش را روی گل‌های استقلال داشته و هیچ بازیکنی نه بیشتر از او گل زده و نه پاس‌گل داده است. شاهکار قایدی در هشت هفته متوالی بود که در همه بازی‌ها یا گل زد یا پاس‌گل داد.

طبق آمار متریکا قایدی در این یک سال 51 شوت در لیگ زده که نزدیک به نیمی از آن‌ها در چارچوب بوده است. نرخ تبدیل شوت به گل او نشان می‌دهد به طور متوسط از هر 5 تلاش پسر بوشهری با شوت، حتما یکی از آن‌ها گل شده است.پختگی قایدی در کاهش دریبل‌های نمایشی و هرز او و تبدیل آن به خلق موقعیت قابل لمس است. مهدی قایدی 16 پاس کلیدی در سال 98 داد که منجر به خلق موقعیت شد. شش تا از این پاس‌ها هم با یک ضربه تبدیل به گل شد تا شش پاس گل در لیگ برایش ثبت شود. نمایشی فراتر از حد انتظار که او را لایق پوشیدن شماره 10 کرده است. در سال 98 به جز یک بازیکن، هیچ بازیکنی در نمرات متریکا بالاتر از مهدی قایدی قرار نگرفته است و او با نمره متریکای 7.08 دومین بازیکن برتر سال ۹۸ در لیگ ایران بوده است.

 

بیشتر بخوانید:

بلوغ فوتبال قائدی؛ امضای استرا

سومین بازیکن برتر سال 98؛ علی کریمی