مرور عملکرد قطبی در فولاد؛ مالکیت کمتر، امتیاز بیشتر

نویسنده: مجید کردکریمی - متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۰

مرور عملکرد قطبی در فولاد؛ مالکیت کمتر، امتیاز بیشتر

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - افشین قطبی پیش از تمام شدن نیم‌‌فصل و پس از یک سری جایگزینی متوالی روی نیمکت فولاد خوزستان، به عنوان چهارمین سرمربی این فصل آن‌ها پا به اهواز گذاشت. قطبی بعد از یک دوره طولانی هفت ساله دوباره مربیگری در اتمسفر فوتبال ایران را تجربه می‌کرد و نتایج ابتدایی او هم نشان از یک تجربه جدید موفق می‌داد. این روند اما آنگونه که انتظار می‌رفت ادامه نیافت و او ایران را با وجود داشتن قرارداد یک و نیم فصله ترک کرد. متریکا این بازگشت کوتاه قطبی را مرور می‌کند. بازگشتی که بیشتر از شش ماه در آرنا دوام نداشت.

فولاد که فصل را با پورموسوی آغاز کرده بود، با دو تغییر بعدی روی نیمکت هم به نتیجه‌ای بهتر از قرار گرفتن در رده نهم در هفته چهاردهم نرسید. قطبی فولادی را که تنها 3 برد در چهارده بازی به دست آورده بود تحویل گرفت. ورود سرمربی جدید با برد مقابل تراکتورسازی آغاز شد تا اهوازی‌ها به ادامه فصل امیدوار بمانند. در نقل‌ و انتقالات نیم‌فصل آن‌ها سروش رفیعی را با بازگشت به پرسپولیس از دست دادند و با تلاشی متوسط در خریدهای زمستانی موفق به خرید رافائل مسی به عنوان یک مهاجم خارجی شدند تا در جهت اهداف قطبی، فولادی را که تا نیم‌فصل میانگین کمتر از یک گل در هر بازی (0.86) داشت را یاری کند.

قطبی در چند هفته اول فلسفه بازی متکی به ضد حمله و با مالکیت حداقلی را به تیم خوزستانی تزریق کرد. با همین استراتژی بود که او توانست تنها باخت فصل را با مالکیتی نزدیک به 30 درصد به تیم برانکو تحمیل کند. استراتژی مشخص قطبی اما بعد از کسب ده امتیاز در چهار بازی اول، دچار تزلزل شد. فولاد با سه باخت متوالی از جمله باخت سه گله مقابل استقلال، در فاز جدیدی از بازی با سرمربی جدید قرار گرفت. قطبی بین داشتن توپ و یا سپردن آن به حریف دچار تردید شد و حاصل، روند سینوسی نتیجه‌گیری فولاد تا آخر فصل بود.

فولاد هرچند با قطبی بیشتر از قبل برنده شد (6 برد) و بیشتر هم گل زد (19 گل‌زده) اما این روند برای رقابت نزدیک نیم‌فصل دوم کافی نبود. تیم قطبی با وجود برآورد مثبت چند هفته ابتدایی، نتوانست ساختار دفاعی محکمی بسازد و با 22 گل خورده به کار خود پایان داد. عملکرد متوسط قطبی تیم خوزستانی را تنها یک رده در جدول بالا کشید.  قطبی رقابت برای سهمیه را واگذار کرد، و نماند تا با تیمی که این‌بار خودش ببند وارد رقابت قهرمانی شود.