بررسی فنی استقلال: نوسان استقلال را از قهرمانی دور کرد

متریکا ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

در پایان لیگ نوزدهم عملکرد فنی تیمهای حاضر در این دوره برسی شده است

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران –  سرنوشت تراژیک استقلال آندرا استراماچونی که از انتها به صدر جدول رسید و همان زمان سرمربی‌اش را از دست داد بر داستان کل این فصل استقلال سایه انداخت. تیمی که بعد از چند هفته هم هیجان‌انگیز بود و هم نتیجه می‌گرفت اما رفته‌رفته بدون سرمربی اول فصلش توان رقابت برای قهرمانی را از دست داد و به دومی در هر دو جام این فصل رضایت داد.

شناسنامه تیم

سبک بازی

استقلال استراماچونی به خصوص وقتی روند پیروزی‌های این تیم آغاز شد فوتبال را ساده بازی می‌کرد. بازیکنان این تیم به راحتی یکدیگر را پیدا می‌کردند و هماهنگی بازیکنان و حضور پرتعداد آن‌ها در حملات باعث می‌شد راحت موقعیت بسازند. با تکیه بر شیخ دیاباته و مهدی قایدی که عملکردی فوق‌العاده داشتند استقلال در بهره بردن از این موقعیت‌ها هم کاملا توانا بود.

پس از بازگشت استراماچونی به کشورش، در ۳ بازی بدون مربی و در ابتدای حضور مجیدی، استقلال به مسیر سابق ادامه داد اما به تدریج مجیدی تغییراتی در بازی این تیم به وجود آورد. تیم مجیدی پس از بازی‌های ابتدایی تغییرات زیادی را پشت سر گذاشت اما در نهایت مجیدی هم به خصوص در برخی بازی‌های بزرگ به شکلی پویا از بازی رسید که مبتنی بر دفاع-ضدحمله بود. استقلال در مجموع فصل بهترین تیم در تعداد شوت‌ها، تعداد شوت‌های در چارچوب و نرخ تبدیل شوت به گل بود و بیشترین گل زده در فصل را هم از آن خود کرد. هم‌زمان بهترین تیم در تکل‌های موفق، علاوه بر سخت‌گیری مدافعان نشان‌دهنده فشاری است که هافبک‌های این تیم نیز بر بازیکنان حرف می‌آوردند.

آرایش پایه

استراماچونی فصل را با ۴ مدافع و با سیستم 3-3-4 آغاز کرد. در بازی‌های ابتدایی او 1-4-5 را نیز در دربی تهران امتحان کرد. پس از نتایج ضعیف در ابتدای فصل، سرمربی ایتالیایی استقلال ترجیح داد آرایش تیمش را به 2-5-3 تغییر دهد که در آن دو بال عقب و ۳ مدافع میانی بازی می‌کردند. اگرچه او باز هم ۳-۳-۴ و حتی از 1-3-2-4 هم استفاده کرد. پس از نتایج درخشان استقلال با این آرایش، در روزهای بعدی نیز فرهاد مجیدی در ابتدا از همان آرایش 2-5-3 استفاده کرد اما بعدتر به دفاع ۴ نفره خطی بازگشت و از 2-2-2-4 و 2-4-4 استفاده کرد. استقلال در مجمو ۱۶ بازی با آرایش 2-5-3 بازی کرد و در ۸ بازی از 3-3-4 که بیشترین آرایش‌های به کار گرفته شده از سوی این تیم بودند. نمرات منتخبی از بازیکنان این تیم که در آرایش اصلی 2-5-3 قرار گرفته‌اند را در تصویر می‌بینید:

بازیکنان برتر

شیخ دیاباته بهترین بازیکن استقلال در این فصل و دومین بازیکن برتر لیگ بود. با نمره 7.35 متریکا،‌احتمالا طرفداران استقلال حالا حسرت غیبت او در ۱۲ بازی‌ای را می‌خورند که تیم‌شان نتوانست از مهاجم مالیایی استفاده کند. علی کریمی با نمره متریکای ۷.۱۳ هم دومین بازیکن برتر استقلال و سومین بازیکن برتر لیگ بود. کریمی بازی‌های درخشانی از خود برای استقلالی‌ها به یادگار گذاشت. مهدی قایدی که آقای پاس گل لیگ هم شد با نمره 7.04 بهترین فصل حضورش در استقلال را گذراند و از بهترین بازیکنان لیگ امسال بود. وریا غفوری و عارف غلامی بهترین‌های آبی‌پوشان تهران بعد از این ۳ بازیکن بودند.

روند نتیجه‌گیری

استقلال لیگ را ضعیف شروع کرد اما از هفته‌ پنجم به اوج رسید و در ۵ هفته دوم لیگ همه امتیازات را کسب کرد. با این حال روند فوق‌العاده امتیازگیری این تیم با رفتن آندرا استراماچونی متوقف شد و به تدریج میانگین امتیازگیری این تیم کاهش پیدا کرد. با این وجود این روند دوباره بهبود پیدا کرد اگرچه هیچ وقت به اندازه هفته‌های پنجم تا ۱۳ لیگ که استقلال در آن‌ها فقط یک بار مساوی کرد نرسید.

رکوردشکنی‌ها

استقلال در این فصل برای پنجمین بار در تاریخ لیگ برتر به نایب قهرمانی رسید و از این نظر رکورددار تاریخ مسابقات شد. آبی‌پوشان در خط حمله فوق‌العاده بودند و با ۵۵ گل بیشترین آمار گل زده را داشتند ولی در دفاع متزلزل ظاهر شدند و تنها در ۲۳ درصد بازیها موفق به بسته نگاه داشتن دروازه خود شدند که بدترین آمار این تیم در تاریخ لیگ برتر است.

بیشتر بخوانید:

بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (1): پرسپولیس
بررسی عملکرد فنی تیم‌ها در لیگ نوزدهم (۲): شاهین بوشهر

مطالب مرتبط


خلاصه بازی | بررسی فنی ماشین‌سازی در لیگ نوزدهم: روند نزولی

۱۳۹۹/۰۷/۰۹


نقاط ضعف | 14نکته که قبل از بازی پرسپولیس با پاختاکور باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۹


نقاط ضعف | مرور نقل و انتقالات در هفته‌ای که گذشت

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


تحلیل | آشنایی با پاختاکور، حریف پرسپولیس در مرحله یک چهارم‌نهایی: مستحکم در دفاع، مطمئن در حمله

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


تحلیل | بررسی فنی شهرخودرو در لیگ نوزدهم: شروعی طوفانی، پایانی دل‌سرد کننده

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


نقاط ضعف |  شجاع و کنعانی‌زادگان سدی مقابل السد

۱۳۹۹/۰۷/۰۷


تحلیل | بررسی فنی ذوب‌آهن در لیگ نوزدهم: سراسر تغییر

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | ۱۴ نکته که قبل از بازی پرسپولیس - السد باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | راه مشخص گلزنی پرسپولیس؛ تیم یحیی سرزن شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


کلیپ | عملکرد فنی تیم‌های ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا (۲۰۲۰)

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


نقاط ضعف | ترین‌های نمایندگان ایران در پایان مرحله گروهی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | ۱۲ نکته که قبل از بازی استقلال با پاختاکور باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۴ - الشارجه صفر؛ گل‌باران از ۲ تا ۹۲

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | بررسی فنی سپاهان در لیگ نوزدهم: در حسرت کسب سهمیه آسیایی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


نقاط ضعف | ۱۲ نکته پیش از بازی پرسپولیس و الشارجه باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


تحلیل | بررسی فنی پیکان در لیگ برتر نوزدهم: از بهترین‌ها در حمله، از بدترین‌ها در دفاع

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


سبک بازی | آمار متناقض سپاهان؛ بیشترین شوت، کمترین گل

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


نقاط قوت | ۱۰ نکته که قبل از بازی استقلال - الاهلی باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


تحلیل | بررسی فنی تراکتور در لیگ برتر نودزهم: مالکانه اما پرنوسان

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۰ -1 الدحیل: همه چیز به روز آخر کشیده شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۱