مربیان پروژه؛ ۴ مربی ایرانی که باعث پیشرفت تیم‌شان شده‌اند

متریکا ۱۴۰۰/۰۳/۱۱

متریکا مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - بهترین مربی فوتبال ایران کیست؟ به این سوال می‌توان از زاویه‌های مختلف و با معیارهای مختلفی پاسخ داد. معیار انتخابی ما در این گزارش پیشرفت عملکرد تیم‌های لیگ برتری تحت هدایت مربیان مختلف بوده است. دستاوردها و میانگین امتیازگیری باشگاه‌های لیگ برتری را در دو بازه زمانی با هم مقایسه کرده‌ایم. دوران حضور مربیان فعلی در باشگاه‌هایشان و ۱۰۰‌هفته قبل از حضور این مربیان. در میان مربیان فعلی فوتبال ایران تنها ۴ اسم را می‌توان پیدا کرد که نتایج تیم را نسبت به بازه پیش از حضورشان ارتقا داده‌اند. مربیانی که می‌توان آنها را مربیان پروژه نامید و هرکدام در یکی دو سال اخیر اثبات کرده‌اند که در توسعه شکلی از فوتبال حرفی برای گفتن دارند. با این ۴ مربی آشنا شوید؛ مربیانی که نامشان معمولا با موفقیت همنشین بوده است.

محرم نویدکیا: شوالیه قهرمانی!

تا همینجای فصل، شگفت‌انگیزترین استارت تاریخ لیگ برتر به نویدکیای سرمربی تعلق دارد. نویدکیا در نخستین تجربه‌ی روی نیمکت ۴۸ امتیاز از ۲۳ بازی برای سپاهان کسب کرد؛ یعنی میانگین امتیاز ۲.۰۹ از هر بازی. بر اساس قانونی نانوشته حد امتیازی ۲ امتیاز از هر بازی در فوتبال ایران برای قهرمانی کافی است. بر این اساس نویدکیا در لیگ بیستم سپاهانی ساخته که ردای قهرمانی اندازه‌اش است. این اتفاق بعد از ۶ سال ناکامی سپاهان در قهرمانی، برای دلباختگان سپاهان یادگار روزهای پرافتخار گذشته است. افتخاراتی که با پاس‌های طلایی نویدکیا به‌دست می‌آمد و افتخاری که حالا با ایده‌های طلایی نویدکیا در دسترس‌تر از همیشه است. با بازی‌های تماشایی و پرگل، سپاهان محرم تا پایان هفته ۲۳ با نمره ۷.۳۵ صدرنشین جدول امتیازی متریکا در لیگ بیستم است. 

یحیی گل‌محمدی: فراتر از رویا!

برای هواداران پرسپولیس، دوران حضور برانکو بعد از یک‌ دهه ناکامی ممتد، چیزی شبیه رویاست. با رفتن برانکو به نظر می‌رسید رویای خوش پرسپولیس هم به سر آمده. دوره‌ای کوتاه با کالدرون و بعد از آن یحیی گل‌محمدی. مربی‌ای که در میان تردیدها پرسپولیس‌ را تا سرزمین‌هایی فراتر از رویای قبلی به پرواز درآورد. پرسپولیس با یحیی نتایجی بهتر از دوران حضور برانکو گرفت؛ چه در لیگ، چه در آسیا. و رکوردشکنی‌هایی بیشتر از برانکو داشت. یحیی با کسب میانگین ۲.۱۹ امتیاز از هر بازی، نتایج پرسپولیس را ۳٪ پیشرفت داد. آمار امیدگل متریکا نشان می‌دهد در لیگ بیستم هم پرسپولیس یحیی بهترین تیم لیگ در موقعیت‌سازی و شانس اصلی قهرمانی لیگ است. 

جواد نکونام: آجر روی آجر تا آسمان!

مانند دوران فوتبالش قدم‌های پیشرفت را کوتاه اما مطمئن برداشته و مانند دوران فوتبالش امیدوار است این استراتژی موفقیت‌های بلندمدت‌تر و پردامنه‌تری را نسبت به رقبا برایش به‌همراه داشته باشد. نکونامِ سرمربی که دوران درخشانی در خونه‌به‌خونه و نساجی داشت، از فصل گذشته به فولاد پیوست و به ناکامی ۶ سال این تیم خاتمه داد. نکونام در دو فصل ۱.۵۸ امتیاز از هر بازی برای فولاد کسب کرده. این یعنی پیشرفت ۲۰درصدی در نتایج این تیم نسبت به ۱۰۰ بازی پیشین. با این نتایج، قطب جنوب فوتبال دوباره به جمع مدعیان لیگ برتر برگشته و در فصل گذشته توانست بعد از ۶ سال، حضور در جمع بزرگان آسیا را تجربه کند. فولاد نکونام در لیگ بیستم هم یکی از مدعیان سهمیه است. با بهترین ساختار دفاعی بین تمامی تیم‌های لیگ برتر و فوتبالی تحسین‌شده در لیگ قهرمانان آسیا.

امیر قلعه‌نویی: دو ایکس لارج!

باشگاه بلندپرواز سیرجانی برای تبدیل شدن به باشگاهی مهم در فوتبال ایران، نمی‌توانست سراغ گزینه‌ای بهتر از امیر قلعه‌نویی برود. مربی متخصص بازی بزرگان، تیم پایین جدولی گل‌گهر را به مدعی جدی سهمیه در لیگ بیستم تبدیل کرده است. میانگین امتیاز گل‌گهر در سال اول حضورش ۱.۱۰ امتیاز از هر بازی بود و با امیر قلعه‌نویی به ۱.۵۲ رسیده است. این یعنی بیشترین رشد نسبت به همه تیم‌های لیگ (۳۸٪). معیاری که موفقیت گل‌گهر را در مسیر تبدیل شدن به یکی از قطب‌های آینده فوتبال ایران اثبات می‌کند. گل‌گهر با پوشیدن شنلی با سایز بزرگ در رویای تبدیل شدن به بزرگ بعدی فوتبال ایران است. داده‌های متریکا نشان می‌دهد در راه کسب این امتیازها، گل‌گهر یکی از هجومی‌ترین تیم‌های لیگ برتر هم بوده است. بهترین تیم لیگ در تعداد شوت در هر بازی، سومین تیم بر حسب امیدگل و ششمین تیم به‌لحاظ مالکیت توپ.

توضیح: درمورد تیم گل‌گهر باتوجه به تاریخچه کوتاه این تیم در لیگ برتر، میانگین امتیاز ۳۰ هفته منتهی به حضور امیر قلعه‌نویی در این باشگاه معیار قرار گرفته است.

مطالب مرتبط


خبر | مهدی طارمی بهترین بازیکن ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲

۱۴۰۰/۰۳/۲۶


خبر | ترین‌های ایران در دور برگشت انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲

۱۴۰۰/۰۳/۲۶


خبر |  انتخابی جام جهانی/ آمار بازی ایران ۱-۰ عراق

۱۴۰۰/۰۳/۲۶


خبر | ۵ نکته که پیش از بازی ایران و عراق باید بدانید

۱۴۰۰/۰۳/۲۵


خبر | طارمی و سردار در تعقیب علی دایی و کریم باقری؛ مقایسه تعداد گل زده ملی‌پوشان در ۵۰ بازی نخست

۱۴۰۰/۰۳/۲۲


خبر | پرونده آماری تیم ملی در مرحله انتخابی جام جهانی 2022

۱۴۰۰/۰۳/۲۶


خبر | انتخابی جام جهانی/ آمار بازی کامبوج ۰-۱۰ ایران

۱۴۰۰/۰۳/۲۳


خبر | انتخابی جام جهانی/ آمار بازی ایران ۳-۰ بحرین

۱۴۰۰/۰۳/۲۲


خبر | پیش بازی ایران - بحرین

۱۴۰۰/۰۳/۱۶


خبر | مقدماتی جام‌جهانی/ ایران ۳-۱ هنگ‌کنگ

۱۴۰۰/۰۳/۲۲


سبک بازی | مربیان پروژه؛ ۴ مربی ایرانی که باعث پیشرفت تیم‌شان شده‌اند

۱۴۰۰/۰۳/۱۱


خبر | نریمان‌جهان؛ شاگرد اول خطیبی

۱۴۰۰/۰۳/۱۰


خبر | تیم ملی با دراگان؛ شاگرد اول، ضربه آخر

۱۴۰۰/۰۳/۲۲


خبر | پرونده بازی تراکتور ۲-۰ ماشین سازی

۱۴۰۰/۰۳/۰۹


خبری | پرونده بازی سایپا ۲-۱ فولاد خوزستان

۱۴۰۰/۰۳/۰۹


خبر | ویژه/ آمار دوندگی بازیکنان تراکتور

۱۴۰۰/۰۳/۰۷


خبر | بهترین دروازه‌بان‌های لیگ بیستم در فاکتورهای فنی

۱۴۰۰/۰۳/۱۱


نقاط قوت | بهترین تیم‌های لیگ بیستم در فاکتورهای فنی

۱۴۰۰/۰۳/۱۱


نقاط ضعف | دروازه‌بان‌هایی که بیشترین گل خورده را مقابل یک تیم داشته‌اند

۱۴۰۰/۰۳/۰۵


خبر | پرونده بازی فولاد۱-۱ تراکتور

۱۴۰۰/۰۳/۰۴