پیش‌بازی الشارجه-پرسپولیس؛ برای فراموشی شکست هفته اول

مجید کردکریمی - متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

ده نکته از این مسابقه را پیش از شروع بازی می‌خوانید

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - پرسپولیس هفته اول لیگ قهرمانان آسیا را با شکست دو بر صفر برابر الدحیل آغاز کرد و در دومین بازی با شارجه در امارات روبرو خواهد شد. با متریکا 10 نکته از بازی این دو تیم را مرور کنید:

1. ستاره شارجه کایو، هافبک هجومی برزیلی آن‌ها است. بازیکنی که این فصل به بنفیکا رفت و قرضی به شارجه بازگشت. ایرانی‌ها این هافبک خطرناک را با صحنه‌گردانی‌اش در برد 6-1 العین مقابل استقلال به یاد می‌آورند. جایی ‌که با دو گل یکی از نقش‌های اصلی را داشت.

2. خط هجومی شارجه سه خارجی دیگر هم دارد: ایگور کوردونا، بازیکن سابق پالرمو که در 38 بازی 26 گل برای تیم اماراتی زده است، رایان مندز، وینگر با تجربه‌ای که 8 سال در لیگ فرانسه بازی کرده و اتابک شکوروفِ جوان که با وجود 23 سال سن بارها برای تیم‌ملی ازبکستان بازی کرده است.

3. گرچه تصور می‌شود تیم‌های حاشیه خلیج فارس تنها به خرید‌های میلیونی برای ساختن تیم‌هایشان فکر می‌کنند؛ شارجه سه بازیکن زیر بیست‌سال با کیفیت در اسکوادش دارد که یکی از آن‌ها عبدولایه، مهاجم 19 ساله ساحل عاجی محصول آکادمی اینتر است. لانزینهو هافبک هجومی‌ای‌ است که در تیم ملی نوجوانان برزیل هم بازی کرده و مارکوس ملونی دیگر برزیلی آن‌ها هم از پالمیراس خریداری شده است.

4. شارجه هفته اول لیگ قهرمانان را فقط با یک شوت در چارچوب با باخت یک بر صفر مقابل التعاون آغاز کرد تا مانند پرسپولیس بدون امتیاز وارد هفته دوم شود. چیزی که باعث می‌شود هر دو تیم در این بازی به دنبال سه امتیاز باشند.

5. روی خوش این بازی برای پرسپولیس فرم بد شارجه در این فصل است. تیم پنجم لیگ امارات فقط 4 امتیاز از 7 بازی آخر لیگ و آسیا گرفته است. 5 شکست در 7 هفته که که نشان می‌دهد پرسپولیس در زمان مناسبی به این تیم رسیده است.

6. در حالی که پرسپولیس این‌روزها در لیگ در خارج از خانه خوب نتیجه می‌گیرد، اما  باخت خارج از خانه به الدحیل به روند بد چندساله این تیم در بازی‌های خارج از خانه آسیایی ادامه داد. 7 شکست در 8 بازی در لیگ قهرمانان بازی‌های خارج از خانه را برای پرسپولیس به یک کابوس ادامه‌دار تبدیل کرده است.

7. پرسپولیس هیچ تیمی را به اندازه نمایندگان اماراتی در لیگ قهرمانان شکست نداده (8 پیروزی) و این یعنی الشارجه بهترین تیم برای پایان کابوس‌ خارج از خانه نماینده ایران است.

8. پرسپولیس در 2 بازی اخیر خود در لیگ و آسیا 4 گل خورده که در این فصل بی‌سابقه است. نگاه پرسپولیس به گرفتن سه امتیاز در امارات است اما اولین هدف این تیم احتمالا گل نخوردن در زمین حریف است. بهترین خط دفاع لیگ در 15 دقیقه ابتدایی مقابل الدحیل پراشتباه بود و در بازی دوم باید از ابتدا با تمرکز بالا وازد زمین شود.

9. دو تیم سه شنبه از ساعت 19:00 در ورزشگاه الشارجه در امارات با هم بازی خواهند کرد.

10. با توجه به تمرین کردن ترابی و  توقعی که از بازی هجومی از پرسپولیس می‌رود تیم یحیی گل‌محمدی احتمالا با این ترکیب بازی خواهد کرد: بیرانوند در دروازه، محمد نادری، شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان و مهدی شیری در خط دفاع، وحید امیری، بشار رسن، احمد نورالهی و مهدی ترابی به عنوان هافبک و علی علیپور و آنتونی استوکس در خط حمله.

ترکیب احتمالی پرسپولیس در بازی با الشارجه