پنج نکته فنی که از شکست شهرخودرو در تاشکند آموختیم

متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

صفر امتیاز و تفاضل منفی پنج بدترین شروع باشگا‌ه‌های ایرانی در دو هفته نخست لیگ قهرمانان است
 

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- شهرخودرو در دومین بازی مرحله گروهی آسیا، در تاشکند با سه گل مغلوب پاختاکور شد تا تاشکند همچنان برای ایرانی‌های شهر بدون‌امتیاز باقی بماند. 5 نکته فنی از بازی پاختاکور-شهرخودرو می‌خوانید:
شهرخودرو به چیدمان همیشگی برگشت

نمره متریکا به بازیکنان شهرخودرو در بازی با پاختاکور

هفته قبل، سرآسیایی، لیگ قهرمانان را با یک تغییر عجیب در چیدمان تیم‌اش شروع کرد. 451 به جای 442 همیشگی که از شهرخودرو دیده بودیم. شکست برابر الهلال و آمار ضعیف در همه بخش‌های زمین، سرمربی شهرخودرو را متوجه اشتباه‌اش کرد. نمی‌توان با یک آرایش ابتدایی تازه، بدون تمرین مداوم و داشتنِ تاریخ و گذشته‌ای حداقلی با آن، تیم را به زمین بازی فرستاد. حالا دیگر گویا سرآسیایی این نکته را می‌داند. او تیم‎‌اش را برابر پاختاکور با آرایش پایه 442 به زمین بازی فرستاد و به چیدمان همیشگی بازگشت. در نیمه اول هم شهرخودرو شروع خوبی داشت و به نسبت موفق بود و توانست به خواسته‌اش برسد. مالکیت 51 درصدی ثبت شده در متریکا نشان می‌دهد تیم سرآسیایی چربش نسبی بر روند بازی داشت. در این نیمه شهرخودرو 2 شوت به چارچوب پاختاکور زد و حریف ازبکستانی حتی یک شوت هم نتوانست در چارچوب تیم ایرانی داشته باشد.

اشتباه مدافعان، ازبک‌ها را از راه‌های مختلف به دروازه رساند​​​​​

صحنه گل سوم پاختاکور به شهرخودرو، عملکرد ضعیف دفاعی شهرخودرو

شهرخودرو برخلاف بازی پایاپای نیمه اول در پانزده دقیقه ابتدایی نیمه دوم با دو گل پیایی‌ای که خورد بازی را از دست رفته دید. مدافعان این تیم در ابتدای نیمه دوم متزلزل ظاهر شدند و پاختاکور توانست از شیوه‌های مختلف برای رسیدن به دروازه پاختاکور استفاده کند. روی گل اول جعفری درون محوطه دریبل خورد تا فرصت پاس‌گل کات‌بک را به ماشاریپوف تکنیکی بدهد. گل دوم با پاس در عمق از بین مدافعان سردرگم شهرخودرو زده شد. نعمتی که باید سمت چپ را پوشش می‌داد بی‌دلیل به مرکز متمایل شده بود و پاس گل از بین نعمتی و مرادمند ارسال شد و بدون اثرگذاری آنها مهاجمان حریف را در موقعیت دو به تک با دروازه‌بان قرار داد. در صحنه گل سوم هم بازیکن ازبک توانست روی ضربه ایستگاهی در بین هفت بازیکن شهرخوردو ضربه سر بزند.

خط حمله کند و تیمی که گل نمی‌زند

محمدرضا خلعتبری بهترین بازیکن شهرخودرو در بازی با پاختاکور، تعداد پاس کلیدی خلعتبری در بازی با پاختاکور، تعداد دریبل موفق خلعتبری در بازی با پاختاکور، تعداد تکل موفق خلعتبری در بازی با پاختاکور، نمره متریکا خلعتبری در بازی با پاختاکور

دو بازی بدون گل زده کارنامه ضعیف خط حمله شهرخوردرو در دو بازی آسیایی‌اش تا کنون است. تیم مشهدی در حمله کند عمل می‌کند، خط حمله این تیم در این بازی تنها یک بار با سرعت دادن موقعیت‌ ساخت که قاضی نتوانست روی ارسال نعمتی ضربه خوبی به توپ بزند و از دست رفت. شهرخودرویی‌ها بر خلاف بازی قبل مقابل الهلال که کاملا توپ و میدان را در اختیار حریف می‌دیدند، در تاشکند مالکیت (53٪) و تعداد پاس (523) بیشتری نسبت به حریف داشتند و حتی با عملکرد بهتر خلعتبری که در این بازی تنها بازیکن با نمره بالای هفت برای نماینده ایران محسوب می‌شد باز هم به گل نرسیدند. خلعتبری در این بازی 5 دریبل موفق و یک پاس کلیدی داشت اما برای باز کردن گره هجومی شهرخوردرو کافی نبود.

طلسم پاختاکور و ازبکستان ادامه دارد

عملکرد تیم‌های ایرانی در خانه پاختاکور

پاختاکور برای دهمین بار در خانه‌اش میزبان تیمی ایرانی بود و دهمین برد خود را جشن گرفت. 100 درصد پیروزی در خانه. یک آمار خیره‌کننده برای نماینده نامدار ازبکستان؛ و یک آمار ناامیدکننده برای نمایندگان ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا. شهرخودرو نهمین تیم ایرانی بود که تا تاشکند رفت و دست خالی برگشت. هر سه برد پیشین پاختاکور با گل‌های سرگیف به دست آمده بود. این مهاجم امروز برابر شهرخودرو هم دبل کرد تا 4 برد اخیر پاختاکور به نام او نوشته شود و کابوس تیم‌های ایرانی نام بگیرد.

شهرخودرو در اولین حضور بدترین شروع تیم‌های ایرانی را رقم زد​​

شهرخودرو بدون گل زده در دو بازی خارج از خانه در لیگ قهرمانان آسیا

شهرخودرو با سه گلی که خورد بدترین شکست یک تیم ایرانی در مقابل یک تیم ازبک را رقم زد تا در کنار باخت هفته اول به الهلال، با صفر امتیاز و تفاضل منفی پنج بدترین عملکرد یک تیم ایرانی در دو هفته ابتدایی تاریخ لیگ قهرمانان را رقم بزند. البته دو نکته امیدوار کننده برای آن‌ها باقی مانده است. یکی اینکه هر دو بازی ابتدایی را در خارج از خانه بازی کرده‌اند و دیگر اینکه با وجود الهلال در این گروه، احتمالا تیم عربستانی همه امتیازات را خواهد گرفت و تیم‌های دیگر با امتیاز کمتر هم شانس صعود خواهند داشت.