۵ نکته فنی از بازی الدحیل - پرسپولیس

حسام محسنیان - متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۱۳

دو روی سکه شجاع، تنهایی علیپور و مالکیت بدون خطر پرسپولیس

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- پرسپولیس در اولین بازی آسیایی این فصل خیلی زود غافلگیر شد و در دقیقه ۴ و ۱۳ گل خورد. دو گلی که رد سهل‌انگاری مدافعان تیم در آن دیده می‌شود. شاگردان گل‌محمدی بعد از دریافت این دو گل به بازی برگشتند اما نتوانستند دروازه الدحیل را با خطری جدی مواجه کنند. ۵ نکته فنی این مسابقه را مرور می‌کنیم.

۱- تکرار تاریخ؛ سهل‌انگاری بازیکنان تیم ملی این بار در پرسپولیس تکرار شد.

سهل انگاری که مدافعان ایران در بازی با ژاپن مرتکب شده بودند را این بار شجاع خلیل زاده در پرسپولیس تکرار کرد، شجاع خلیل زاده

یکی از تلخ‌ترین و به یادماندنی‌ترین فریم‌های چند سال اخیر فوتبال ایران، اشتباهی است که مدافعان تیم ملی در بازی با ژاپن مرتکب شده بودند و ایران راه گلزنی ژاپن را هموار کرده بود. حالا این سهل‌انگاری این بار در بازی پرسپولیس و الدحیل تکرار شد و مدافعان پرسپولیس برای اعتراض به داوری، بازیکن صاحب توپ را رها کردند. شجاع خلیل‌زاده هم به جای یارگیری مانژوکیچ، به سمت داور رفت تا این مهاجم درجه یک در همان دقیقه ۴ پرسپولیس را بابت این سهل‌انگاری تنبیه کند.

۲- شجاع با وجود دو اشتباه تاثیرگذار، بهترین بازیکن پرسپولیس شد.

شجاع خلیل زاده، شجاع خلیل زاده بهترین بازیکن پرسپولیس در بازی با الدحیل، تعداد نبرد موفق شجاع در بازی با الدحیل، تعداد قطع پاس شجاع در بازی با الدحیل، نمره متریکا شجاع خلیل زاده در بازی پرسپولیس و الدحیل، تعداد تکل موفق شجاع در بازی با الدحیل

شجاع با اینکه در این بازی دو اشتباه تاثیرگذار داشت و همانطور که در پاراگراف اول گفته شد روی گل حریف هم مقصر اول بود، اما در طول نود دقیقه تلاش زیادی برای جلوگیری از شکل‌گیری موقعیت برای الدحیل داشت. شجاع در این بازی بیشترین نبرد موفق (۱۰)، قطع پاس (۴)، توپ‌گیری (۳) و بازپس‌گیری مالکیت توپ (۵) را در بین هم‌تیمی‌هایش داشت و بالاترین نمره متریکا (۶.۹۴) را در بین بازیکنان پرسپولیس کسب کرد.

۳- تغییر آٰرایش یحیی، علیپور را تنها کرد.

نمره متریکا به بازیکنان پرسپولیس در بازی با الدحیل، پرسپولیس

یحیی گل‌محمدی برای مقابله با تیم خطرناک الدحیل، آٰرایش جدیدی را در نظر گرفت. پرسپولیس در این بازی برای اولین بار در این فصل با آرایش ۱-۳-۲-۴ به زمین رفت. بازی با یک مهاجم، علیپوری که تبحر در زوج‌سازی دارد را تنها کرد و عملا او از جریان بازی خارج شد. بازیکنی که در حضور یحیی شکوفا شد و دو گل زده بود، در این بازی حتی یک شوت هم نزد. علیپور در جریان بازی با اینکه فقط یک پاس اشتباه داد، اما هیچ پاس کلیدی نداد که گره بازی را برای تیمش باز کند.

۴- زوج خارجی جایگزین علیپور شد.

عملکرد آنتونی استوکس و کریستین اوساگونا در بازی پرسپولیس و الدحیل، استوکس، اوساگونا، نمره متریکا اوساگونا، نمره متریکا استوکس، تعداد شوت اوساگونا و استوکس در بازی پرسپولیس و الدحیل،

این عملکرد علیپور، یحیی را مجاب کرد که خیلی زود او را از بازی بیرون بکشد. پرسپولیس که از شروع نیمه دوم با تعویض ترابی، دوباره با دو مهاجم بازی می‌کرد، با بیرون رفتن علیپور زوج خارجی اوساگونا و استوکس را برای اولین بار کنار هم قرار داد. استوکس با اینکه دقایق کمتری نسبت به اوساگونا در بازی حضور داشت اما سه برابر او با شوت دروازه حریف را تهدید کرد. اوساگونا هم بیشتر در نبردها موفق بود.

۵- پرسپولیس با برتری در آمارهای فنی اما نتوانست به بازی برگردد.

آمار بازی الدحیل و پرسپولیس، پرسپولیس، الدحیل، مالکیت توپ در بازی الدحیل و پرسپولیس، تعداد شوت در بازی الدحیل و پرسپولیس، تعداد پاس در بازی الدحیل و پرسپولیس

گل‌های زودهنگام الدحیل، عقب‌نشینی این تیم را به همراه داشت. این عقب رفتن الدحیل توپ را به بازیکنان پرسپولیس داد. اتفاقی که برتری آماری پرسپولیس را در آمارهای فنی به وجود آورد. بازیکنان پرسپولیس کیفیت خوبی در آمار داشتند و شانس بازگشت به بازی را پیدا کردند. پرسپولیس حتی در یک ربع پایانی نیمه نخست مالکیت توپ بالای ۷۰٪ هم داشت. شاگردان گل‌محمدی در این بازی ۶۳۸ پاس به یکدیگر دادند که گل نزدن پرسپولیس را تلخ‌تر می‌کند. اما بازیکنان پرسپولیس با این برتری آماری، نتوانستند دروازه حریف را با تهدید خیلی جدی مواجه کنند.

مطالب مرتبط


نقاط ضعف | مرور نقل و انتقالات در هفته‌ای که گذشت

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


تحلیل | آشنایی با پاختاکور، حریف پرسپولیس در مرحله یک چهارم‌نهایی: مستحکم در دفاع، مطمئن در حمله

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


تحلیل | بررسی فنی شهرخودرو در لیگ نوزدهم: شروعی طوفانی، پایانی دل‌سرد کننده

۱۳۹۹/۰۷/۰۸


نقاط ضعف |  شجاع و کنعانی‌زادگان سدی مقابل السد

۱۳۹۹/۰۷/۰۷


تحلیل | بررسی فنی ذوب‌آهن در لیگ نوزدهم: سراسر تغییر

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | ۱۴ نکته که قبل از بازی پرسپولیس - السد باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


نقاط ضعف | راه مشخص گلزنی پرسپولیس؛ تیم یحیی سرزن شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۶


کلیپ | عملکرد فنی تیم‌های ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا (۲۰۲۰)

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


نقاط ضعف | ترین‌های نمایندگان ایران در پایان مرحله گروهی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | ۱۲ نکته که قبل از بازی استقلال با پاختاکور باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۴ - الشارجه صفر؛ گل‌باران از ۲ تا ۹۲

۱۳۹۹/۰۷/۰۵


تحلیل | بررسی فنی سپاهان در لیگ نوزدهم: در حسرت کسب سهمیه آسیایی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


نقاط ضعف | ۱۲ نکته پیش از بازی پرسپولیس و الشارجه باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۳


تحلیل | بررسی فنی پیکان در لیگ برتر نوزدهم: از بهترین‌ها در حمله، از بدترین‌ها در دفاع

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


سبک بازی | آمار متناقض سپاهان؛ بیشترین شوت، کمترین گل

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


نقاط قوت | ۱۰ نکته که قبل از بازی استقلال - الاهلی باید بدانید

۱۳۹۹/۰۷/۰۲


تحلیل | بررسی فنی تراکتور در لیگ برتر نودزهم: مالکانه اما پرنوسان

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


تحلیل | پرونده بازی پرسپولیس ۰ -1 الدحیل: همه چیز به روز آخر کشیده شد

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


سبک بازی | پرونده بازی سپاهان 0 - 0 العین: حذف زردپوشان

۱۳۹۹/۰۷/۰۱


تحلیل | فاتحان آسمان

۱۳۹۹/۰۶/۳۱