توپ را بده آقاي كالدرون!

مجتبی هاشمی/همشهری ورزشی ۱۳۹۸/۰۹/۲۲

توپ را بده آقاي كالدرون!

 پرسپوليس در روزي كه براي برگشتن به كورس قهرماني نياز شديدي به پيروزي داشت با نتيجه 2-1 گل‌گهر را برد و 3امتياز لازم را گرفت. اما پيروزي مقابل اين تيم قعرنشين به راحتي به دست نيامد؛ سرخپوشان براي بردن تيم ماقبل‌آخر ليگ، سختي زيادي كشيدند و برتري خفيف آنها در اين بازي 3گله در حالي به دست آمد كه تعداد ضربات در چارچوب اين بازي هم فقط همان 3ضربه بود! در واقع تيم كالدرون فقط دو بار در طول 90دقيقه به دروازه سيرجاني‌ها دسترسي پيدا كرد و ماجرا وقتي عجيب‌تر مي‌شود كه بدانيم سرخپوشان در اين بازي بيشتر از تمام بازي‌هاي قبلي توپ را در اختيار داشتند. مالكيت توپ 70.2درصدي پرسپوليس، بالاترين ركورد اين تيم در فصل جاري و دومين ركورد فصل در ميان تمامي تيم‌ها بود. اگر 6بازي يكطرفه ليگ از لحاظ ميزان مالكيت توپ را بررسي كنيم، پرسپوليسي كه مقابل گل‌گهر بازي كرد كمتر از تمام تيم‌هاي مالك توپ، موقعيت ايجاد كرده و اين كاستي بزرگ تيم كالدرون در تمام فصل بوده است. تيمي كه توپ دارد و آن را در تمام مناطق زمين به گردش درمي‌آورد اما تعداد خطراتي كه روي دروازه ايجاد مي‌كند تناسبي با برتري‌اش در مالكيت توپ ندارد.
6مالك بزرگ فصل
اگر به 6بازي اين فصل كه بالاترين ركورد را در مالكيت توپ به جا گذاشته‌اند نگاه كنيم، نقش شهرخودرو را در اين بازي‌ها پررنگ‌تر از ساير تيم‌ها مي‌بينيم. ركوردهاي اول و سوم اين فصل در اختيار تيم يحيي است و پرسپوليسِ اين هفته هم دومين ركورد را در اختيار دارد. به اين 6بازي و اعداد به‌دست‌آمده دقت كنيد:
1- شهرخودرو در مقابل شاهين بوشهر (هفته دوم)- مالكيت توپ: 72.3درصد
2- پرسپوليس در مقابل گل‌گهر (هفته چهاردهم)- مالكيت توپ: 70.2
3- شهرخودرو در مقابل نفت آبادان (هفته دوازدهم)- مالكيت توپ: 69.8درصد
4- سپاهان در مقابل سايپا (هفته هشتم)- مالكيت توپ: 69.7درصد
5- تراكتور در مقابل شاهين بوشهر (هفته سيزدهم)- مالكيت توپ: 68.8درصد
6- استقلال در مقابل گل‌گهر (هفته ششم)- مالكيت توپ: 68.4درصد
از اين 6بازي، مالكيت سپاهان در مقابل سايپا و برتري تراكتور در مقابل شاهين بوشهر منجر به گلزني نشد و اين دو تيم با تساوي بدون گل متوقف شدند. بازي شهرخودرو و نفت آبادان نيز با وجود مالكيت بالاي شهرخودرو با شكست يك بر صفر اين تيم به پايان رسيد. ولي حتي اين 3تيم هم با وجود از دست دادن امتيازات بازي، در ايجاد موقعيت گل بهتر از پرسپوليس عمل كردند. پرسپوليس در مقابل گل‌گهر 8بار در موقعيت شوتزني به دروازه حريف قرار گرفت كه فقط 2شوت اين تيم در چارچوب بود. اما به‌عنوان مثال شهرخودرو  در روز شكست مقابل نفت آبادان 24شوت زد كه 5شوت در چارچوب بود. همين تيم در روز پيروزي مقابل شاهين بوشهر 18شوت و 7شوت در چارچوب داشت. سپاهان در روزي كه مقابل سايپا متوقف شد 22بار شوت زد كه 7شوت اين تيم در چارچوب قرار داشت و تراكتور هم در روز تساوي بدون گل مقابل شاهين 21شوت به دروازه و 6شوت در چارچوب داشت. آمار استقلالي‌ها در مقابل گل‌گهر كه به اولين برد اين تيم در فصل جاري منتهي شد نيز 15شوت از جمله 6شوت در چارچوب را در خود جا داده بود.
مقايسه پرسپوليس با پرسپوليس
آنچه درباره مالكيت بالاي پرسپوليس و آمار ضعيف اين تيم در موقعيت‌سازي خوانديم، از منظر ديگري هم قابل بررسي است. اگر آمار پرسپوليس را با بازي قبلي خودش مقايسه كنيم به نتايج جالب‌تري هم مي‌رسيم. سرخپوشان در مقابل ذوب‌آهن يكي از بهترين پيروزي‌هاي اين فصل را به دست آوردند. با اينكه ذوب‌آهن يكي از ضعيف‌ترين فصول خود را سپري مي‌كند اما باز هم هيچ تيمي جز پرسپوليس نتوانسته در خانه اين تيم با 3گل اختلاف به برتري برسد. اين برتري سرخپوشان در حالي به دست آمد كه آنها كمترين ميزبان مالكيت توپ‌شان در اين فصل را در همان بازي داشتند. درصد مالكيت توپ در آن بازي 60.6 به 39.4 به سود ذوب‌آهن بود. يعني تيم كالدرون با مالكيت توپ كمتر از 40درصد كه كمترين مالكيت اين تيم در كل فصل بوده، بهترين واكنش‌ها را به حملات حريف نشان داد و با تاكتيك مناسب در ضدحملات 13شوت به دروازه ميزبان زد كه 6شوت در چارچوب و 3شوت درون دروازه حريف قرار گرفت. برد 3 بر صفر در زمين ذوب‌آهن به دنبال كمترين مالكيت توپ و برد خفيف مقابل گل‌گهر قعرنشين به‌دنبال بيشترين مالكيت توپ سرخپوشان در كل فصل به دست آمد. دغدغه كالدرون در روزهاي باقيمانده اين فصل، قطعا استفاده بهتر و درست‌تر از توپ خواهد بود. شايد هم او با تقويت همان تاكتيكي كه مقابل ذوب‌آهن ارائه داد، بتواند لااقل در بازي‌هاي 6امتيازي فصل نتايجي بهتر از دور رفت بگيرد. يعني توپ را به حريفان مدعي بسپارد و با واكنش‌هاي مناسب، نتيجه را براي خودش بردارد.