استقلال بدون توپ هم مي‌برَد

مجتبی هاشمی/همشهری ورزشی ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

استقلال بدون توپ هم مي‌برَد

استقلال در ادامه نتايج خوب هفته‌هاي اخيرش تيم شهرخودرو را هم شكست داد تا بعد از 4سال بتواند دوباره صدرنشيني در ليگ‌برتر را تجربه كند. البته اين صدرنشيني با يك بازي بيشتر از دو تيم سپاهان و شهرخودرو به دست آمده و پيروزي هر يك از آن دو تيم در بازي عقب‌افتاده مي‌تواند به‌معناي سبقت آنها از استقلال باشد. اما حتي صدرنشيني با اين شرايط نيز براي استقلال كه در 4فصل اخير هرگز به رتبه اول نرسيده بود قابل توجه است. شهرخودرو تا قبل از اين بازي در زمين هيچ تيمي در فصل جاري شكست نخورده بود اما استقلال اولين ميزباني شد كه تيم مشهدي را با شكست بدرقه مي‌كند. اين پيروزي در حالي براي استقلال به دست آمد كه شاگردان استراماچوني با فرم نسبتا متفاوتي نسبت به بازي‌هاي قبلي به دروازه حريف حمله مي‌كردند و براي دستيابي به گل حوصله بيشتري به خرج دادند. خط‌حمله استقلال در 7بازي اخيرش موفق شده بود 2گل يا بيشتر وارد دروازه حريفان كند اما پنجشنبه يك گل بيشتر نزد و براي ثبت اين گل نيز بيشتر از يك ساعت صبر كرد.
30پاس بيشتر؛ 2درصد دقيق‌تر
آمار متريكا از بازي استقلال و شهرخودرو نشان مي‌دهد تيم يحيي در اغلب آيتم‌ها توانسته آماري بهتر از ميزبانش به جا بگذارد اما استقلال بيشتر شوت زده و بازي را با يكي از همين شوت‌هايش برده است. شهرخودرو عصر پنجشنبه در مالكيت توپ، تعداد پاس و حتي دقت پاس آماري بالاتر از استقلال به جا گذاشت. بازيكنان اين تيم در 52درصد از زمان بازي صاحب توپ بودند و 404پاس هم ردوبدل كردند. اين آمار در مقايسه با مالكيت 48درصدي استقلال و تبادل 374پاس بين بازيكنان اين تيم آمار بهتري است. شاگردان يحيي در دقت پاس نيز 79 بر 77 از حريف بهتر بودند اما جالب است كه با وجود اين برتري‌ها در خيلي از دقايق نمي‌توانستند از زير فشار استقلال خارج شوند و حملات آبي‌پوشان همواره با حمايت درست هافبك‌هاي اين تيم به‌خصوص ريگي و علي كريمي با موج دوم و سوم حمله همراه مي‌شد. اين روند باعث شد آبي‌پوشان بيش از دوبرابر حريف به سمت دروازه شوت بزنند و تعداد شوت‌هاي در چارچوب آنها نيز 8برابر شهرخودرو باشد! خط‌حمله پرتوان استقلال در اين بازي 13بار به دروازه حريف شوت زد كه 8بار اين شوت‌ها در چارچوب دروازه قرار گرفتند. در مقابل از 6شوتي كه شهرخودرو روانه دروازه استقلال كرد فقط يك شوت در چارچوب دروازه قرار داشت و يك شوت نيز به تير دروازه خورد. با توجه به اين آمار، مشخص مي‌شود كه هر چه بازي به دروازه استقلال نزديك‌تر شده، بازيكنان دفاعي اين تيم فشار را بر روي حريف بيشتر كرده و دقت شوتزني را از بازيكنان شهرخودرو گرفته‌اند. كاري كه در آن‌سوي ميدان شاگردان يحيي كمتر در انجام آن موفق بودند و به‌خصوص علي نعمتي و فرامرزي، روز پراشتباهي در خط‌دفاعي داشتند.
بهترين نمره در چنگال شيخ
در آناليز نفر به نفر بازيكنان، استقلالي‌ها به‌طور ميانگين نمره7.2 گرفته‌اند و ميانگين نمرات فني مشهدي‌ها از 6.2 بالاتر نرفته است. شيخ دياباته بهترين بازيكن ميدان بوده و 8نفر از 11بازيكني كه نمره بالاي 7 گرفته‌اند استقلالي هستند. آناليزهاي متريكا نشان مي‌دهد دیاباته در 6نبرد هوايي پیروز شده، 3شوت زده که دو شوت در چارچوب بوده و یکی از آنها هم گل شده است. او در تمامي اين آيتم‌ها بترين عملكرد را در ميان همه بازيكنان داشته تا بالاترین نمره بازی (7.85) را کسب کند. بعد از او علي كريمي با نمره7.58 و هرويه ميليچ با نمره7.57 بهترين بازيكنان ميدان بوده‌اند. در استقلال فقط فرشيد اسماعيلي و حسين حسيني نمره كمتر از 6 گرفته‌اند و جالب اين است كه مهدي رحمتي (7.14) با وجود دريافت يك گل نمره‌اي بالاتر از حسيني دريافت كرده است.