زنگ خطر برای کالدرون؛ پرسپولیس به فوتبال کی‌روشی رسید!

وبسایت برنامه نود ۱۳۹۸/۰۸/۱۲

زنگ خطر برای کالدرون؛ پرسپولیس به فوتبال کی‌روشی رسید!

شاید کسی به اندازه جواد نکونام دفاع کردن را دقیق از کی‌روش یاد نگرفته باشد. نکونام زمانی که از تیم ملی جدا شد و هدایت خونه به خونه را بر عهده گرفت، در 13 مسابقه فقط 4 گل خورد و در 10 بازی کلین‌شیت کرد. نساجی تیم بعدی نکونام بود که با فقط 2 گل خورده در 9 مسابقه، معجزه را به مازنی‌ها نشان داد و به لیگ برتر رسید. در یک نیم‌فصلی که نکونام در لیگ برتر هدایت نساجی را عهده‌دار بود هم این تیم در یک سوم مسابقات اصلا گل نخورد که برای تیمی تازه لیگ برتری شده آمار قابل قبولی است.

حالا جواد نکونام همین مدل فوتبال را در فولاد هم پیاده می‌کند. فولاد در این فصل 4 گل دریافت کرده که فقط شهرخودرو و سپاهان خط دفاعی بهتر از این تیم دارند. تیم نکونام ساختار دفاعی لایه‌بندی شده‌ای دارد که خلق موقعیت و شوت زدن را برای حریفان سخت می‌کند. طبق آمار متریکا میانگین شوت در چارچوب مواجه شده این فصل فولاد 2.6 است که فقط نفت مسجدسلیمان در رتبه‌ای بهتر نسبت به این تیم قرار دارد. 

فولاد در این فصل با میانگین مالکیت زیر 50 درصد، پایین‌ترین تعداد پاس بین 12 تیم اول جدول، فوتبالی واکنش‌گرا را به درستی ارائه می‌دهد. این تیم بعد از دو هفته اول و زمانی که با تفکرات نکو آشنا شد، تا به حال فقط در یک مسابقه گل خورده و در 6 تا از 7 بازی کلین‌شیت کرد. تیم‌هایی مانند سپاهان، شهرخودرو و نساجی که جزو مدعیان بهترین خط حمله لیگ هستند در تقابل با فولاد نتوانستند به این تیم گل بزنند. اتفاقی که زنگ خطر را برای کالدرون و پرسپولیس هم به صدا در می‌آورد. 

پرسپولیس بعد از شکست مقابل تیم‌های مدعی تراکتور، سپاهان و شهرخودرو و هفته قبل هم تساوی با ماشین‌سازی وارد چالش جدیدی شده است. اگر این تیم نتواند به تیم سخت‌کوش نکونام هم گل بزند، شاید شرایط برای کالدرون سخت شود و این مربی به دنبال راهی برای گل زدن به فولاد است.