تراکتور و استقلال؛ فراتر از ليگ ايران

همشهری ورزشی ۱۳۹۸/۰۸/۱۲

تراکتور و استقلال؛ فراتر از ليگ ايران

استقلال و تراكتور 3برابر بيشتر از ميانگين ليگ ايران، موقعيت ايجاد كردند بازي‌هاي بزرگ و تقابل تيم‌هاي مدعي در ايران معمولا بازي‌هاي جذابي از آب درنمي‌آيند اما جدال استقلال و تراكتور در روز جمعه اين قاعده را نقض كرد. مصاف 6امتيازي اين دو تيم مدعي با ثبت 6گل به جذاب‌ترين، هجومي‌ترين و زيباترين بازي اين فصل تبديل شد. نه ميزبان سرخپوش و نه ميهمان خوش‌اقبال و آبي‌پوش اين بازي، هيچ‌كدام دست به تدابير محتاطانه نزدند و تاكتيك‌هاي هجومي و پر از ريسك دو مربي باعث شد بارها خط دفاعي دو تيم در مقابل حمله‌وران پرتعداد حريف قرار بگيرند. در نهايت طي 97دقيقه بازي پرهيجان، دو تيم در مجموع 36شوت به سمت دروازه‌ها زدند كه هر تيم 11شوت در چارچوب داشت و ركورد جديدي براي ليگ‌برتر خلق شد.

برتري تراكتور در مالكيت و پاس
آمار مالكيت توپ در بازي مهم هفته نهم گوياي برتري 57 بر 43 تراكتور در مقابل استقلال است. تراكتور از دقيقه20 تا 40 يعني 20دقيقه از زمان بازي از حريف خود جلو بود و از دقيقه65 تا پايان بازي يعني 25دقيقه نتيجه را به ميهمان خود باخته بود. در اين شرايط تراكتور علاوه بر برتري 14درصدي در مالكيت توپ، در تعداد پاس و حتي دقت پاس هم برتر از استقلال نشان داد اما در نهايت شكست سنگيني را متحمل شد و 3امتياز بازي به تيمي رسيد كه بسيار كمتر از حريف خود توپ را در اختيار داشت. بازيكنان استقلال در اين بازي 302بار به يكديگر پاس دادند، در حالي كه تعداد پاس‌هاي ميزبان به 441پاس رسيد. در دقت پاس هم، آمارهاي سايت متريكا از برتري 84-72 تراكتور حكايت دارند. تيم دنيزلي با اين همه برتري در چرخاندن توپ، در نهايت به‌خاطر ضعف در خط دفاعي و تركيب 3نفره عجيب‌وغريبش در اين خط 4گل خورد و شكست را پذيرفت.

بالاتر از تمام ركوردها
در ليگ نوزدهم ميانگين شوت‌هاي در چارچوب طي هر بازي 6.8شوت بوده است. آناليزهاي سايت متريكا حاكي از اين است كه تا پايان هفته هشتم تيم تراكتور با 5.8شوت صاحب بيشترين شوت در چارچوب بين تمامي تيم‌ها بوده و استقلال هم در هر بازي به‌طور ميانگين 4.2شوت به چارچوب دروازه حريفان زده بود. متوسط شوت در چارچوب در هر بازي نيز عدد 6.8شوت در هر بازي را نشان مي‌داد. اين ميانگين البته در بازي‌هاي هفته نهم افت كرد و به 5شوت در چارچوب طي هر بازي رسيد. اما ناگهان استقلال و تراكتور در تقابل عصر جمعه 22بار چارچوب دروازه يكديگر را تهديد كردند تا ركوردي خيره‌كننده در ليگ نوزدهم به دست بيايد. پيش از اين تيم پيكان طي برد 6-2 مقابل ماشين‌سازي 11شوت در چارچوب زده و پرسپوليس طي برتري 5 بر صفر خود مقابل شاهين بوشهر اين ركورد (11شوت) را تكرار كرده بود. اما در تقابل استقلال و تراكتور هر دو تيم همزمان به اين ركورد رسيدند تا ركورد 22شوت در چارچوب در اين بازي به ثبت برسد. ركوردي كه بعيد است تا پايان ليگ هم شكسته شود.

دياباته: 6 از 6؛ 10 از 10
شيخ دياباته با هت‌تريك رويايي در اين بازي نمره 10 از 10 گرفت و بهترين بازيكن ميدان شد. شيخ در اين بازي 6بار اقدام به شوتزني كرد كه هر 6شوت او در چارچوب بود. در واقع بيشتر از نصف شوت‌هاي در چارچوب استقلال را همين مهاجم به تنهايي به دروازه رشيد مظاهري زد. علي كريمي با نمره 8.24 دومين بازيكن برتر استقلال بود و حسين حسيني، مسعود ريگي و مهدي قائدي هم در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفتند. در جمع بازيكنان تراكتور نيز احسان حاج‌صفی با نمره 7.74 و محمدرضا آزادی با نمره7.72 بهترین بازیکنان بودند. رشید مظاهری هم با وجود دریافت ۴گل، به‌خاطر ۷مهار توپی که داشت نمره ۶.۸۳ را دریافت کرد. تا پيش از بازي‌هاي هفته نهم، ميانگين امتيازات فني بازيكنان تراكتور طي 8بازي گذشته 7.07 و ميانگين نمرات بازيكنان استقلال 6.96 بوده است. در اين هفته اما استقلالي‌ها بسيار بالاتر از ميانگين بازي‌هاي گذشته و بازيكنان تراكتور كمي كمتر از معدل خود امتياز گرفتند. ميانگين نمره استقلالي‌ها در اين بازي 7.2 و ميانگين نمره بازيكنان ميزبان 6.5 بوده است.

مطالب مرتبط


متریکا در رسانه های دیگر | بهترین تیم نیم‌فصل دوم؛ تراکتور بالاتر از سپاهان، استقلال و پرسپولیس

۱۳۹۸/۱۲/۰۳


متریکا در رسانه های دیگر | استناد به آمارهای متریکا در نشست خبری سپاهان-فولاد

۱۳۹۸/۱۲/۲۲


نقاط ضعف | مقایسه پرسپولیس برانکو و کالدرون؛ آپدیت جدید از تیم قهرمان

۱۳۹۹/۰۱/۰۲


نقاط ضعف | رقابت جذاب رحمتی، رادوشوویچ، مظاهری و نیازمند؛ ما بهترینیم!

۱۳۹۸/۰۹/۲۵


نقاط ضعف | آنالیز یک سرگیجه کالدرون؛ چرا بین دو نیمه تعویض کرد؟

۱۳۹۸/۰۹/۲۵


نقاط قوت | دفاع استقلال هم فسخ كرده بود!

۱۳۹۸/۰۹/۲۲


نقاط ضعف | توپ را بده آقاي كالدرون!

۱۳۹۸/۰۹/۲۲


نقاط قوت | مقایسه آماری دیاباته و ترابی؛ بهترین بازیکن فصل کدام است؟

۱۳۹۸/۰۹/۲۱


نقاط قوت | استقلال بدون توپ هم مي‌برَد

۱۳۹۸/۰۹/۱۶


نقاط قوت | هشتگ داغ فوتبال ایران؛ بازی با سه دفاع / کپی از روی دست استراماچــــــونی

۱۳۹۸/۰۹/۱۶


نقاط ضعف | ضعیف‌ترین ستاره‌های فصل؛ 10 و 11 پرسپولیس و استقلال!

۱۳۹۸/۰۸/۲۹


متریکا در رسانه های دیگر | مسعود شجاعی مقصر باخت تیم ملی بود؟

۱۳۹۸/۰۸/۲۹


نقاط قوت | ترین‌های ده هفته اول؛ از خشن‌ترین و شوت‌زن‌ترین تا تکنیکی‌ترین تیم لیگ

۱۳۹۸/۰۸/۲۰


متریکا در رسانه های دیگر | زنگ خطر برای کالدرون؛ پرسپولیس به فوتبال کی‌روشی رسید!

۱۳۹۸/۰۸/۱۲


نقاط قوت | تراکتور و استقلال؛ فراتر از ليگ ايران

۱۳۹۸/۰۸/۱۲


نقاط ضعف | بررسی دلایل نیمکت‌نشینی سه ستاره پرسپولیس؛ سیدجلال، شجاع یا کنعانی؟

۱۳۹۸/۰۵/۱۱


متریکا در رسانه های دیگر | نفر به نفر با بازیکنان تیم ملی؛ زنگ خطر ویلموتس برای چند ستاره

۱۳۹۸/۰۳/۲۲


سبک بازی | بهترین خارجی‌های لیگ هجدهم؛ چهار قرمز پوش به علاوه پاتوسی و کی‌روش

۱۳۹۸/۰۳/۲۰


نقاط قوت | بهترین بازیکنان زیر 23 لیگ در نمرات 90؛ دفاع استقلال و آقای پاس‌گل لیگ

۱۳۹۸/۰۳/۲۰


نقاط ضعف | بهترین بازیکن فصل از نگاه نمرات سایت نود؛ پادشاه شماره 8

۱۳۹۸/۰۳/۱۴