عملکرد نساجی در شش هفته اول فصل

محمدامین صادقی - متریکا ۱۳۹۸/۰۷/۱۶

عملکرد نساجی در شش هفته اول فصل

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - نساجی را باید یکی از تیم‌های موفق لیگ نوزدهم در شش هفته نخست دانست. تیمی که با وجود تغییرات فراوان بازیکنان  و مشکلات زیاد عملکرد خوبی در بُعد فنی داشته است. در این مطلب به بررسی عملکرد این تیم در بخش‌های مختلف می‌پردازیم تا بهتر مشخص شود رضا مهاجری چگونه و با چه نگرشی نساجی را روانه بازی‌ها می‌کند.

مالکیت توپ بالا

در شش هفته ابتدایی لیگ نساجی به غیر از یک بازی در تمام دیدارها مالکیت معناداری نسبت به حریفان داشته. آنها حتی در تنها دیداری که شکست خوردند باز هم توپ و میدان را در اختیار داشتند. روشی از بازی که با فلسفه این تیم در فصل گذشته کاملا متفاوت است. در حالی که نساجی مدل جواد نکونام و مجید جلالی مالکیت توپ را به حریفان واگذار می‌کرد، رضا مهاجری علاقه زیادی به حفظ توپ دارد؛ تا جایی که پس از شش هفته آنها با مالکیت توپ 58 درصدی مالکانه‌ترین تیم لیگ به حساب می‌آیند.

دقیق در اجرا

 نساجی برای داشتن مالکیت توپ و ارائه فوتبال شناورش نیاز به بازیکنانی دارد که توانایی ارسال پاس‌های پرتعداد با دقت بالا بین یکدیگر را داشته باشند. به همین منظور مهاجری در فصل نقل و انتقالات سعی کرده تیمش را حول محور بازیکنانی مانند میلاد سرلک، رضا علیاری، رضا دهقانی، علی اصغر عاشوری، مهدی نظری و ... شکل دهد که دقت پاس‌ بالایی دارند. نساجی بر اساس همین اصل ساده توانسته با دقت پاس 81.2% در جمع سه تیم برتر لیگ در گردش مناسب توپ قرار گیرد.

توپخانه قدرتمند

نساجی با 12 گل‌زده خطرناک‌ترین خطه حمله لیگ برتر را در اختیار دارد. فوتبال سراسر تهاجمی با تعداد نفرات بالا در حملات باعث شده آنها در هر بازی به طور میانگین 14.5 بار شوت‌زنی کنند. آمار بالایی که آنها را با اختلاف اندکی نسبت به پیکان تبدیل به دومین تیم شوت‌زن لیگ کرده است. البته این میل فراوان به بازی هجومی باعث شده به همان میزان در دفاع متزلزل باشند و گل‌های زیادی دریافت کنند.

جنگندگی‌ای که قربانی فوتبال زیبا نشد

معمولاً تیم‌هایی که فوتبال شناور و هجومی به نمایش می‌گذارند تا حدی جنگ‌ها و نبردهای فیزیکی را به حریف واگذار می‌کنند. اما نساجی لیگ نوزدهم فوتبال درگیرانه را قربانی این شیوه از بازی نکرد. به طوری که با میانگین 65.2 نبرد پیروز در هر بازی بیشتر از هر تیمی در طول 90 دقیقه نبرد پیروز به ثبت رساند. آنها در آسمان هم با میانگین 23.5 نبرد هوایی پیروز در هر بازی حتی موفق‌تر از تیمی مانند سپاهان عمل کردند.

چالش مهم پیش روی نساجی

نمایش‌های خوب و جذاب نساجی و موفقیت‌اش در بخش‌های مختلف باعث شده با نمره 7.10 بالاتر از تیم‌های مدعی لیگ و پس از سپاهان در رتبه دوم رده‌بندی فنی متریکا قرار بگیرد. اما نکته‌ای که در مورد این تیم باید به آن توجه کرد بازی‌های نسبتاً ساده‌ در شش هفته ابتدایی بود. در واقع باید دید آیا نساجی در ادامه لیگ و به ویژه بازی‌های سخت پیش رو با مدعیان همچنان همین کیفیت را می‌تواند ارائه ‌دهد یا آنکه در مقابل تیم‌های قوی‌تر دچار مشکل می‌شود.