سايت >> تحلیل

پوشش ضعف سمت چپ؛ رمز بازی‌خوانی‌ قلعه‌نویی مقابل استقلال

پوشش ضعف سمت چپ؛ رمز بازی‌خوانی‌ قلعه‌نویی مقابل استقلال

نویسنده: سامان افزا - متریکا

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵

 
پوشش ضعف سمت چپ؛ رمز بازی‌خوانی‌ قلعه‌نویی مقابل استقلال

نتیجه دو دیدار آخر ذوب‌آهن برابر آبی‌پوشان پایتخت چندان برای هواداران استقلال خوشایند نبود. امیر قلعه‌نویی در هر دو بازی موفق شد وینفرد شفر را شکست دهد تا به تنهایی عامل دو باخت از سه باخت در دوران این مربی آلمانی در استقلال باشد. نکته جالب این دو دیدار، تعویض‌های مشابه قلعه‌نویی در اواسط نیمه اول بازی‌ها بود.

 

در بازی هفته بیست و دوم لیگ برتر، بعد از گل دقیقه 31 وریا غفوری، قلعه‌نویی تنها چهار دقیقه بعد، دست به اولین تعویض زد و با بیرون کشیدن محمد ستاری از ناحیه چپ دفاعی و اضافه کردن قاسم حدادی‌فر به میانه میدان، روند بازی را تغییر داد. تعویضی که باعث شد بوحمدان برای مقابله با هجوم‌های وریا، به یک خط عقب‌تر منتقل شود و جای ستاری را بگیرد. نتیجه این تعویض باعث نمایش دو نیمه متفاوت از وریا غفوری در جناح راست استقلالی‌ها شد. وریا برخلاف نیمه اول که طبق آمار متریکا 19 پاس و 3 شوت در آمارهای خود ثبت کرد و البته تک گل استقلال را هم به ثمر رساند، در نیمه دوم کاری چندانی از پیش نبرد و تنها 8 پاس داد و شوتی نزد.

 

هوش قلعه‌نویی در بازی‌خوانی مقابل استقلال بار دیگر در دیدار رفت ذوب‌آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان تکرار شد. در این دیدار، قلعه‌نویی در دقیقه 19 بازی دست به تعویض اول بازی زد و باز هم محمد ستاری را از زمین بازی خارج کرد و حدادی‌فر را اضافه کرد. بوحمدان مثل همان بازی لیگ برتر، به دفاع چپ انتقال پیدا کرد و مامور کنترل غفوری شد که این بار هم به خوبی موفق به کنترل یکی از بهترین مدافعان این روزهای فوتبال ایران شد. طبق آمار AFC، وریا در نیمه اول 25 پاس برای هم‌تیمی‌ها ارسال کرد و یک شوت هم به سمت چارچوب شلیک کرد اما در نیمه دوم نتوانست بیش از 8 پاس ارسال کند و فقط یک شوت خارج از چارچوب ثبت کرد.

 

تفاوت بارز عملکرد وریا بعد از تعویض‌های قلعه‌نویی را می‌توان در تعداد لمس توپ‌های این بازیکن در دو نیمه بازی‌ها دید. وریا در نیمه دوم بازی لیگ برتر، فقط 14 اکشن از خود ثبت کرد و در نیمه دوم بازی لیگ قهرمانان تنها 16 اکشن؛ آماری که نشان از کاهش تقریبا نیمی از لمس توپ‌های این بازیکن نسبت به نیمه اول می‌دهد. خروج ستاری از بازی، اضافه شدن حدادی‌فر و عملکرد دفاعی قابل قبول بوحمدان در پست مدافع چپ، زمینه‌ای برای تفاوت فاحش دو نیمه‌ای غفوری در دو بازی برابر ذوب‌آهن شد. تحت فشار قرار دادن وریا و خارج کردن این بازیکن از جریان بازی و قطع پاس‌های ارسالی استقلالی‌ها برای وریا، ماموریت ویژه‌ای بوده که شاگردان قلعه‌نویی در هر دو بازی به خوبی از پس آن برآمدند.

 

می‌توان تعویض‌های ریسکی قلعه‌نویی در نیمه اول دو دیدار آخر برابر استقلال را برگ برنده این مربی برای دو برد مهم دانست. شاید کمتر مربیانی حاضر به تعویض فنی در نیمه اول بازی‌ها باشند اما مربی پرسابقه ذوب‌آهن نشان داده با تعویض‌های سریع و پوشش ضعف‌های تیمش در یکی از جناحین، به خوبی مهارت در بازی‌خوانی حریف دارد.