سايت >> تحلیل

پرسپولیس-الجزیره؛ گمانه‌هایی برای جاهای خالی

پرسپولیس-الجزیره؛ گمانه‌هایی برای جاهای خالی

نویسنده: مجید کرد کریمی - متریکا

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

 
پرسپولیس-الجزیره؛ گمانه‌هایی برای جاهای خالی

روز دوشنبه و در بازی حساس پرسپولیس-الجزیره در آزادی، غایب بزرگ بازی رفت یعنی سیدجلال حسینی به ترکیب بازخواهد گشت. بازیکنی که ناکامی پرسپولیس در امارات به نبودنش ارتباط داده شد و فقدان رهبر را بر سر زبان‌ها انداخت. با حضور دوباره سیدجلال اما همچنان جاهایی خالی در هر دو بعد دفاعی و هجومی برای این بازی به چشم می‌خورد. برانکو که همگان را به ترکیب ثابت تیمش عادت داده بود، حالا پیش از هر بازی راهِ گمانه‌زنی برای چیدمانش باز شده است.

کمال کامیابی‌نیا با مصدومیت دقایق پایانی‌اش در بازی رفت، دغدغه جایگزینی و انتخاب بهترین زوج هافبک دفاعی را زنده کرد. خبرها حاکی از تمرین سبک کمال با تیم و تلاش برای رسیدن به بازی برگشت است، اما همچنان احتمال غیبتش می‌رود. در صورت نرسیدن کمال؛ زوج ماهینی-نوراللهی تنها گزینه باقی‌مانده برای برانکو خواهد بود. ماهینی 6 بازی در لیگ به عنوان یار میانی به میدان رفته است. او که اصولا به بازی کم‌ریسک عادت دارد (1 خطا در هر 90 دقیقه، رتبه 10 تیم)، در این پست بازیکنی ایستاست. بر اساس داده‌های متریکا؛ رتبه چهارم تیم برای ماهینی در تعداد عملکرد دفاعی و تکل موفق، رفتار دفاعی متوسط او در طول فصل را نشان می‌دهد. این در حضور نوراللهی که ذاتا میل به هجوم و شرکت در حمله دارد می‌تواند برای پرسپولیس محل نگرانی باشد. با هر بار باز شدن دروازه‌ به گل‌های بیشتری برای صعود نیاز خواهد بود.

در روزی که گلزنی تنها راه باز شدن دروازه‌‌های صعود آسیایی‌ست، انتخاب زوج علیپور هم می‌تواند دغدغه دیگر برانکو باشد. گادوین منشا که زمانی امید پرسپولیس برای گل‌زنی در آسیا بود نیمکت‌نشینی را پیشه کرده و نشانه‌های بازگشت را هر بار از خود دورتر می‌کند. پنالتی حیاتی پرسپولیس در بازی رفت را به یاد بیاورید که توسط او تا مرز از دست رفتن هم رفت. بشار رسن و سیامک نعمتی گزینه‌های دیگر موجود برای هم‌نشینی در کنار علیپور در ترکیب اصلی هستند. دو بازیکنی که هر بار در طول بازی و از نیمکت به بازی اضافه شده‌اند تاثیر بزرگتری بر نتایج داشته‌اند. رسن تنها پاس گلش در لیگ را در بازی‌ای داده که 15 دقیقه پایانی تازه وارد زمین شد. نعمتی هم یک گل و پاس گلش را در همین شرایط ثبت کرده است. باگ عجیب عناصر هجومی پرسپولیس که قرار گرفتن در آرایش ابتدایی از انگیزه‌های درخشش‌شان می‌کاهد. رسن با 1.4 پاس کلیدی در هر بازی و 1.2 دریبل موفق نقش بازیسازی را بهتر از گلزنی می‌پذیرد و با توجه به اینکه تنها یک بازی در لیگ در پست مهاجم بازی کرده شانش کمتری برای حضور از ابتدا در زمین دارد. در مقابل نعمتی با 3.3 ضربه به سمت دروازه، با دقایق کمتر بازی آماری نزدیک به علیپور در تهدید دروازه حریفان به ثبت رسانده، و هرچند توپ‌هایش کمتر از خط دروازه عبور کرده (نرخ تبدیل شوت به گل 6.9 درصدی)، همچنان گزینه اصلی زوج‌سازی با علیپور است.

در آخرین بازی فصل؛ انتخاب‌های برانکو، تلاش‌هایی برای یک پایان خوش خواهد بود. انتخاب‌هایی برای گل زدن و گل نخوردنِ توأمان. صعود نکردن در آسیا دستاوردهای درخشان لیگ را هم کمرنگ خواهد کرد. چیزی که برانکو بیش از دیگران به آن واقف است و در مصاحبه‌اش نیز بر آن تاکید کرد: «بازی دوشنبه دیداری برای نجات دادن کل فصل ما است.»