سايت >> تحلیل

وحید امیری در تیم فصل؛ سربالا و سربه‌زیر

وحید امیری در تیم فصل؛ سربالا و سربه‌زیر

نویسنده: مجید کردکریمی - متریکا

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۲

 
وحید امیری در تیم فصل؛ سربالا و سربه‌زیر

وینگر چپی که دو فصل پیش به همراه نفت تهران با گلزنی‌اش در آزادی رویای قهرمانی پرسپولیس را به دلسردیِ ناکامی مبدل کرده بود؛ بعد از دو فصلِ با ثبات برای تیم برانکو، این‌بار گل دبلِ قهرمانی پرسپولیس را به ثمر رساند تا نقش کلیدی خود را در تکرار قهرمانی گوشزد کند. ثبات در بالاترین سطح که باعث شده وحید امیری با نمره میانگین 7.25 به عنوان یکی از بهترین هافبک‌های لیگ، در تیم فصل متریکا جای بگیرد.

امیری فصل را با گلزنی در اولین بازی در مقابل فولاد خوزستان آغاز کرد. با کمی افتِ چند هفته‌ای به تعویض دقایق پایانی برانکو تبدیل شد. در ادامه با کنار رفتن محسن مسلمان از ترکیب اصلی دوباره مرکز ثقل هجومی پرسپولیس را به سمت خود بازگرداند.  در حالی که تیم برانکو در این فصل با تغییر در آرایش پایه و کم کردن بازیکنان خلاق در میانه زمین بیش از گذشته به بازیکنان کناری خود متکی شده بود، وحید امیری در غیاب مسلمان بار خلق موقعیت را به دوش کشید. طبق آمار متریکا 1.7 پاس کلیدی در هر بازی کارنامه درخشان امیری و رتبه اولِ خلق موقعیت برای موقعیت‌سازترین تیم لیگ است. در کنار ایجاد فرصت گلزنی، برانکو از قدرت تکنیکی و توان حمل توپ وحید امیری برای کمک به گردش بهتر توپ بهره برد. امیری رتبه سوم دریبل موفق در تیمی را دارد که متکی به حرکات انفرادی نبود.

23 بازی در جناح چپ، 2 بازی به عنوان مهاجم و 1 بازی در جناح راست شمای کلی نقش‌آفرینی این عنصر هجومی پرسپولیس  در این فصل است. امیری که نیم فصل اول را با یک گل و یک پاس گل به پایان می‌برد در بازی پایانی نیم‌فصل و در برد چهارگله تیمش مقابل ذوب‌آهن 2 پاس گل به مقصد رساند تا با نمره فوق‌العاده 9.48 از متریکا به عنوان برترین بازیکن زمین میدان را ترک کند و این بازی نقطه عطفی باشد برای تاثیرگذاری بیش از پیش‌اش در روند قهرمانی پرسپولیس. در ادامه و در نیم‌فصلِ سخت دوم 4 بار دیگر با نمره بالاتر از 8 عنوانِ برترین بازیکن زمین را از آن خود کرد. در این بین توانست تعداد پاس‌گل‌هایش هم را به عدد 6 برساند تا بعد از محسن مسلمان رده دوم بهترین پاسورهای لیگ نیز  همچنان از آن تیم قهرمان باشد.

سهم پرسپولیس از خط هافبک تیم فصل از آن وحید امیری شد، بازیکنی که در میان سرخ‌ها بیشترین شانس برای سهم‌خواهی در خط هافبک تیم ملی را هم دارد. در ترافیک بازیکنان هجومی امیری با عملکردش در این فصل گزینه نزدیک بازی در ترکیب اصلی در جام جهانی خواهد بود. بازیکنی برای نقطه اتصال دو قطب خارجی فوتبال ایران.  بازیکن مورد علاقه کیروش در رویاپردازی‌های جام جهانی و بازیکن مورد اعتماد برانکو برای ماجراجویی‌های پیش‌روی آسیایی.