تیم‌های ایرانی با چه آرایشی بازی می‌کنند؟

متریکا ۱۳۹۹/۰۳/۲۸

تیم‌های ایرانی با چه آرایشی بازی می‌کنند؟

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران  - تیم‌های ایرانی با چه آرایشی بازی می‌کنند؟ در این پست به طور کلی چیدمان مربیان و تیم‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

 

شهرخودرو در دو فصل اخیر در حضور یحیی گل‌محمدی و بعد از او با سرآسیابی ۲-۴-۴ خطی بازی کرده است.

 


منصوریان در سه فصل اخیر شش آرایش مختلف را امتحان کرده است که پرتکرارترینِ آن، ۳-۳-۴ بوده است. منصوریان در ۱۳ مسابقه‌ای که این آرایش (۳-۳-۴) را امتحان کرد، ۴ برد، ۱۱ گل زده و ۱۳ گل خورده کسب کرد. فقط یک برد و سه گل زده در ده مسابقه‌ هم عملکرد دور از انتظار تیمش در بهره‌بری از آرایش ۱-۳-۲-۴ بوده است. بهترین عملکرد تیم‌های او در نتیجه‌گیری با ۲-۴-۴ لوزی بوده که ۴ تا از ۱۲ بازی‌ با این آرایش را بردند.

‌× این آمارها فقط مربوط به مسابقات لیگ است.

 

 

گل‌محمدی در همه مسابقات دو فصل اخیر تیمش را با چینش ۲-۴-۴ خطی به زمین فرستاده که ۲۷ برد، ۵۳ گل زده و ۲۸ گل خورده برایش ثبت شده است. البته یحیی در مسابقاتی از محمدرضا خلعتبری (در شهرخودرو) و وحید امیری (در پرسپولیس) به عنوان مهاجم سایه استفاده کرده تا تیمش آرایش ۱-۱-۴-۴ (که یکی از مشتقات  ۲-۴-۴ است) به خود بگیرد.

 

 

 ⁩ امیر قلعه‌نویی در همه مسابقات دو فصل اخیر لیگ برتر، تیمش را با آرایش ۳-۳-۴ به زمین فرستاده که حاصل آن ۲۴ برد، متوسط ۱.۵۲ گل زده و ۰.۷ گل خورده در هر بازی بوده است.

 

 

 تراکتور در این فصل با ۴ آرایش مختلف مقابل حریفان قرار گرفته که پرتکرارترین آرایش، ۱-۳-۲-۴ بوده است. برای این تیم، موفق‌ترین آرایش در کسب نتیجه هم همین ۱-۳-۲-۴ بود. تراکتور در ۵ مسابقه‌ای که سایر آرایش‌ها را امتحان کرد مجموعا یک بازی را برد.

 

 

 ⁩ نساجی در تمام مسابقات این فصل با آرایش ۱-۳-۲-۴ بازی کرده است. حتی با رفتن رضا مهاجری هم محمود فکری در تنها مسابقه‌ای که روی نیمکت نساجی نشست، همین آرایش را انتخاب کرد.

 

 
نکونام فقط در دو بازی لیگ برتری تیمش را با آرایشی جز ۱-۳-۲-۴ به زمین فرستاد که در هیچ کدام از این دو بازی پیروز نشد. در ۳۳ مسابقه دیگر، ۱-۳-۲-۴ انتخاب او بود که ۱۳ برد، ۳۰ گل زده و میانگین کمتر از یک گل خورده در هر بازی برایش در متریکا ثبت شده است.

 

 

 علی کریمی تجربه سرمربیگری در سی بازی لیگ برتری را دارد. طبق آمار متریکا، او در بیش از نیمی از مسابقات، تیمش را با آرایش ۳-۳-۴ به زمین فرستاده که حاصل آن ۴ برد، میانگین ۰.۷ گل زده و ۱.۵ گل خورده بوده است. کریمی در تنها مسابقه‌ای که آرایش ۱-۱-۴-۴ را تجربه کرد، پیروز میدان شد و گلی هم نخورد. ۲-۴-۴ دیگر آرایشی است که کریمی در ۶ مسابقه تجربه کرد.

 

 

 آندرا استراماچونی در ۱۳ مسابقه‌ای که هدایت استقلال را به عهده داشت، از ۴ آرایش مختلف استفاده کرده بود. 2-5-3 تجویز نهایی استراما برای استقلال بود که ۵ برد از هفت بازی و متوسط ۲.۸۶ گل زده نشان می‌دهد او قبل از رفتن، آرایش محبوب‌اش در استقلال را پیدا کرده بود.

 

 

 پرسپولیس در ۱۶ مسابقه‌ای که کالدرون را روی نیمکت داشت از چهار آرایش متفاوت استفاده کرد؛ متوسط هر ۴ بازی یک آرایش.  ۴-۴-۱-۱ پرتکرارین آرایش کالدرون در پرسپولیس بود که آمار فوق‌العاده ۸ برد در ۹ مسابقه به ثبت رسید. پرسپولیس در آن ۹ بازی مجموعا سه گل خورد و ۱۳ گل زد.

 

 

 علی دایی در دو فصل گذشته ۴۶ مرتبه تیم‌هایش را با آرایش ۱-۳-۲-۴ به زمین فرستاد که حاصل آن ۱۳ برد، میانگین ۱.۲ گل زده و ۱.۱۵ گل خورده در هر بازی بود. ⁩دایی ده مرتبه هم از ۲-۴-۴ و در یک بازی از ۳-۳-۴ استفاده کرد.

 


طبق آمار متریکا، دراگان اسکوچیچ در ۱۸ هفته‌ای که این فصل روی نیمکت نفت آبادان نشست، از ۶ آرایش مختلف استفاده کرد. با توجه به بازیکنان نفت، ۳-۳-۴ آرایش محبوب دراگان بود که از ۸ مرتبه از آن استفاده کرد و ۳ بازی را هم برد. نفت آبادان هر دو مسابقه‌ای که با اسکوچیچ ۲-۴-۴ خطی (استفاده از دو هافبک دفاعی) بازی کرد را هم برنده شد و هیچ گلی نخورد.