پیش‌بازی: سپاهان-السد؛ مهم‌ترین بازی قلعه‌نویی

شاهرخ زبردست - متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

سپاهان با یک تساوی هم صدرنشین می‌ماند

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران – سپاهان بعد از یک برد پرگل و درخشان بیرون خانه در یک بازی مهم مقابل السد قرار خواهد گرفت. برای امیر قلعه‌نویی و سپاهان برای آن که صدرنشین بمانند یک مساوی هم کافی است اما پیروزی برای آن‌ها یک جهش به سمت صعود خواهد بود. السد بعد از تساوی در روز اول اما در خانه‌اش احتیاج به پیروزی دارد. با خواندن این نکات به استقبال این بازی بروید:

۱. السد در بازی اول خود مقابل النصر عربستان که در نهایت ۲-۲ مساوی شد مالکیت توپ را به این تیم واگذار کرد، در مقابل ۱۳ شوت النصر ۵ شوت زد که ۴ تای آن‌ها در چارچوب بود؛ یکی کمتر از النصر. با وجود برتری نسبی النصر در مالکیت توپ و تعداد و دقت پاس‌ها این السد بود که شانس‌های گل‌زنی بیشتری خلق کرد. ۵ در برابر سه.

2. السد در لیگ قطر بعد از ۱۴ بازی با 30 امتیاز تیم سوم است. آن‌ها الدحیل ۳۳ امتیازی و الریان ۳۱ امتیازی را تعقیب می‌کنند.

3. دو بازیکن السد در صدر جدول گل‌زنان لیگ ستارگان قطر قرار دارند. بغداد بونجاح با ۱۲ گل بهترین گل‌زن لیگ قطر است و اکرم عفیف یک گل کمتر زده و نفر دوم. عفیف با ۹ پاس گل بیشترین پاس گل این لیگ را هم داده و موثرترین بازیکن این لیگ در بخش تهاجمی است.

۴. فقط یک کلین‌شیت. تیم ژاوی بیشتر از هر تیمی در لیگ ستارگان گل زده اما فقط در یک بازی این فصل در لیگ ستارگان و لیگ قهرمانان گل نخورده است.

سپاهان بدون تساوی در مقابل تیم‌های قطری، عملکرد سپاهان در مقابل تیم‌های قطری، آمار سپاهان در بازی مقابل تیم‌های قطری

5. انتخاب مهم‌ترین ستاره السد از بین بازیکنان بزرگ این تیم کار آسانی نیست. بغداد بونجاح، مهاجم الجزایری حضور دراین تیم را به اروپا ترجیح داده، اکرم عفیف از بهترین بازیکنان حال حاضر آسیا است، تائه هی نام و وو یونگ جونگ، بازیکنان کره‌ای این تیم کاملا موثرند و گابی اسپانیایی به خوبی بازی این تیم را در میانه زمین اداره می‌کند. آن‌ها پدرو میگل قطری را هم در دفاع راست دارند و عبدالکریم حسن، دفاع چپ این تیم که در بازی با النصر به دلیل محرومیت غایب بود می‌تواند مقابل سپاهان بازی کند.

۶. مارکو فابیان، بازیکن ملی‌پوش و مکزیکی جدید السد در لیست این تیم برای لیگ قهرمانان آسیا حضور ندارد و در بازی‌های آسیایی غایب خواهد بود.

۷. ژاوی پیش از این ۹ بار به عنوان بازیکن مقابل استقلال و پرسپولیس بازی کرده است اما اولین رویارویی او به عنوان مربی مقابل تیم‌های ایرانی مقابل سپاهان خواهد بود.

8. بازی مقابل السد، برای سپاهان یادآور یک خاطره تلخ است. آن‌ها در سال 2011 السد را که بعدتر قهرمان لیگ قهرمانان شد در خانه شکست دادند اما به دلیل استفاده غیرمجاز از رحمان احمدی ۳ بر صفر بازنده اعلام و در نهایت حذف شدند.

9.پیام نیازمند، سعید آقایی، محمد طیبی، شایان مصلح، مرتضی منصوری، مهدی کیانی، امید نورافکن، سروش رفیعی، محمد محبی، محمدرضا حسینی و استنلی کیروش ترکیب سپاهان مقابل العین را تشکیل می‌دادند و احتمالا همان‌ها مقابل السد هم بازی خواهند کرد. تنها تغییر ممکن حضور گولسیانی به جای مصلح در دفاع میانی است.

ترکیب احتمالی سپاهان در بازی با السد

10. امیر قلعه‌نویی در لیگ قهرمانان از هیچ تیمی به اندازه تیم‌های قطری شکست نخورده است. ۵ شکست در مجموع در کارنامه او مقابل تیم‌های قطری وجود دارد.

11. سپاهان در بازی اول خود در لیگ قهرمانان با توجه به شرایط بازی ۴۳درصد از مالکیت توپ را در اختیار داشت اما ۴ گل زد و هیچ موقعیت بزرگی هم به العین نداد. گامی محکم با ۴ گل زده که برای بازی‌های دشوارتر این گروه به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری داد.

12. فقط یک کلین‌شیت. تیم ژاوی بیشتر از هر تیمی در لیگ ستارگان گل زده اما فقط در یک بازی این فصل در لیگ ستارگان و لیگ قهرمانان گل نخورده است.

13. بازی در ساعت 19:05 به وقت تهران در ورزشگاه 13هزار نفری جاسم بن حمد دوحه قطر برگزار خواهد شد.