برترین بازیکنان باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا در آیتم‌های فنی

متریکا ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

بهترین عملکرد بازیکنان ایرانی لیگ قهرمانان آسیا را در فاکتورهای مختلف بررسی می‌کنیم

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران- هفته اول لیگ قهرمانان آسیا با دو شکست، یک برد و یک تساوی برای نمایندگان ایران به پایان رسید. پیام نیازمند تنها دروازه‌بان ایرانی بود که در هفته نخست گلی نخورد. در جمع بهترین‌های هفته اول به‌جز سپاهانی که با ۴ گل بردش را جشن گرفت، چند نماینده دیگر هم حضور دارد. سعید آقایی با ۲ پاس کلیدی، محمد محبی با بیشترین شوت، بیشترین دریبل موفق و بالاترین نمره متریکا، سروش رفیعی با بیشترین توپ‌گیری. علی کریمی بیشترین پاس را داد  شجاع خلیل‌زاده در نبردهای موفق هم کنار آرش رضاوند قرار گرفت. نماینده شهرخودرو هم بیشترین عملکرد دفاعی را داشت.

بهترین نمره متریکا: محمد محبی (۷.۸۵)

محمد محبی بهترین بازیکن تیم‌های ایرانی در هفته نخست بود. بازیکنی که بیشتر از همه با شوت دروازه حریفان را تهدید کرد،جزو تکنیکی‌ترین بازیکنان هفته نخست بود و یک گل هم زد. 

بیشترین شوت: محمد محبی (۴)

محبی لیگ قهرمانان آسیا را هم با درخشش استارت زد. وینگر سپاهان بیشتر از هر بازیکن دیگر (در بین تیم‌های ایرانی) در هفته اول دروازه حریف را تهدید کرد. سه تا از این ۴ شوت محبی در چارچوب بود و یکی هم گل شد. 

خلق بیشترین شانس مسلم گلزنی: سعید آقایی (۲)

نیمی از چهار گل سپاهان به العین با پاس سعید آقایی زده شد. دفاع چپ سپاهان در این مسابقه یک مرتبه برای محبی و یک بار هم برای سروش رفیعی پاسی فرستاد که آن‌ها راهی جز گل کردن آن توپ نداشتند.

بیشترین تعداد پاس: علی کریمی (۱۰۲)

در بین بازیکنان ایرانی، علی کریمی بیشترین پاس را در هفته اول داد. 

بیشترین نبرد موفق: شجاع خلیل‌زاده و آرش رضاوند (۱۰)

شجاع هر چند که در بازی با الدحیل یک اشتباه بزرگ روی گل حریف داشت، اما در طول بازی با ۱۰ نبرد موفق نقش پررنگی در خنثی کردن حملات بازیکنان الدحیل داشت. حضور آرش رضاوند هم در ترکیب ابتدایی استقلال دور از انتظار بود. او جای فرشید باقری را گرفت که در دربی جزو آماده‌ترین بازیکن‌های زمین بود. اما تعداد نبردهای موفق رضاوند در بازی با الشرطه دو رقمی شد تا مجیدی از تصمیمی که گرفت راضی باشد.

بیشترین نبردهوایی موفق: کی‌روش استنلی (۷)

کی‌روش استنلی در بازی مقابل العین برنده ۸ نبرد بود که ۷ تا از این دوئل‌ها روی هوا شکل گرفته بود. کی‌روش در این بازی ۱۰ مرتبه برای دوئل به هوا پرید که هفت نبرد را برنده شد و بهترین بازیکن تیمی ایرانی در نبردهای هوایی بود.

بیشترین دریبل موفق: آرش رضاوند، وحید امیری، محمد محبی و حسین مهربان (۳)

هر کدام از چهار تیم ایرانی یک نماینده در بین تکنیکی‌ترین بازیکنان داشتند. در این رقابت امیری از پرسپولیس، رضاوند از استقلال، محبی از سپاهان و مهربان وینگر شهرخودرو با سه دریبل موفق، جزو تکنیکی‌ترین بازیکنان تیم‌های ایرانی بودند. 

بیشترین تکل موفق: سروش رفیعی (۵)

غافلگیرکننده‌ترین آمار هفته نخست را سروش رفیعی رقم زد. بازیکنی که نه بخاطر گل زده‌اش و تاثیر پررنگش در حملات سپاهان، بلکه بابت ثبت بیشترین توپ‌گیری (تکل موفق) در بین ترین‌ها حضور پیدا کرده است.

بیشترین عملکرد دفاعی: حسن جعفری (۱۰)

دفاع راست شهرخودرو بهترین بازیکن این تیم در هفته نخست بود. بازیکنی که در برابر مهاجمان قدرتمند الاهلی مقاومتی نسبتی داشت و ده مرتبه با عملکردهای دفاعی نظیر دفع توپ، قطع پاس و بلاک خطر را از دروازه رحمتی دور کرد.

بیشترین نجات دروازه: مهدی رحمتی و پیام نیازمند (۳)

پیام نیازمند تنها دروازه‌بان ایرانی هفته نخست بود که گل نخورد. نیازمند برای ثبت اولین کلین‌شیت آسیایی هر سه شوت در چارچوب العینی‌ها را مهار کرد. مهدی رحمتی هم با اینکه دو گل خورد اما به اندازه نیازمند در نجات دروازه‌اش نقش داشت.