۵ نکته فنی که از پیروزی ۴ گله سپاهان در خانه العین آموختیم

متریکا ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

 ایده درست قلعه‌نویی و اجرای بی‌نقص بازیکنان، درخشش زوج قلب دفاع و زوج جناح چپ، احیای سروش و یک شروع درخشان دیگر از محبی 

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - سپاهان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا را با آتش‌بازی و برد ۴ گله در زمین العین شروع کرد. محمد محبی، سعید آقایی، سروش رفیعی، محمد طیبی، استنلی کیروش و امید نورافکن که روی گل‌های سپاهان اثرگذار بودند و ۳ بازیکن دیگر از این تیم از متریکا نمره بالای ۷ گرفتند. اما از این شروع طوفانی زردها چه آموختیم؟

۱- استراتژی هوشمندانه قلعه‌نویی درست اجرا شد

ایده روشن کادر فنی برای بازی و اجرای درست آن از سوی بازیکنان، باعث شد بازی در تمام دقایقش مطابق میل زردها پیش برود و در نهایت یک نتیجه درخشان برای نماینده ایران رقم بخورد. از همان دقایق ابتدایی بازی، سپاهان با استراتژی دفاع-ضدحمله در کمین میزبانش نشست. ۴۳۳ قلعه‌نویی عمدتا در زمین خودی مستقر بود تا فضا بر بازیکنان تکنیکی و خطرناک میزبان تنگ شود. به محض‌ گرفتن توپ، ۳ مهاجم با همراهی سروش رفیعی و یکی  از فول‌بک‌ها ضدحمله‌هایی که معمولا به ارسال از کناره‌های زمین ختم می‌شد را طراحی می‌کردند. در میانه زمین، نزدیک بازی کردن امید نورافکن به مهدی کیانی حربه‌ای موثر برای بستن فضای مقابل خط دفاعی طوفان زرد بود. با ایده روشن در دفاع و حمله، هرچند سپاهان توپ را به حریف داد (مالکیت ۵۷٪ به ۴۳٪ برای العین) اما موقعیت‌های اصلی بازی را ساخت (شوت در چارچوب: ۷ به ۳ برای سپاهان).

 ۲- زوج ابداعی در قلب دفاع امتحانش را خوب پس داد

باوجود این‌که توپ در بیشتر دقایق در اختیار العین بود اما دروازه سپاهان چندان تهدید نشد. علاوه بر دفاع تیمی درست و سازمان یافته، نقش زوج قلب دفاع زردها در رقم خوردن این کلین‌شیت پررنگ بود. در غیاب گولسیانی، یک بار دیگر زوج شایان مصلح و محمد طیبی در قلب دفاع سپاهان قرار گرفتند و از آزمون آسیایی سربلند بیرون آمدند. طیبی (نمره متریکا: ۷.۳۶) علاوه بر عملکرد قابل قبول در دفاع (به‌ویژه در نیمه دوم)، گل چهارم سپاهان را هم زد. نمایش غافلگیرکننده اما به مصلح (نمره متریکا: ۷.۳۳) تعلق داشت. بازیکنی که با شروع نیم‌فصل دوم در پست غیرتخصصی تست شده و خوب هم جواب داده. مصلح امروز مثل یک مدافع باتجربه فضاها را پوشش می‌داد و بی‌اشتباه ظاهر شد. او در همه تکل‌هایش پیروز شد و ۵ عملکرد دفاعی موفق دیگر هم داشت. تسلط مصلح در کارهای دفاعی به سعید آقایی و محمد محبی در سمت چپ کمک کرد با با خیال راحت در حمله‌ها شرکت کنند و ستاره‌های سپاهان در فاز هجومی باشند.    

۳- نفوذهای آقایی توازن را بر هم زد

در حمله‌ها و ضدحمله‌ها نقشه سپاهان استفاده از عرض زمین و ارسال پاس نهایی از کناره‌ها بود. کفه ترازو بین دو جناح به‌شکل روشنی به سود جناح چپ سنگینی می‌کرد. در روز خوب سعید آقایی (۲ پاس گل) و محمد محبی (۱ گل و خلق ۱ موقعیت گلزنی)، نقشه هجومی زردها به‌ ثمر نشست و اصفهانی‌ها بهترین پیروزی دور اول مسابقات را به‌دست آوردند. غیر از گل کیروش که روی اشتباه العینی‌ها در دفع توپ زده شد، برای ۳ گل دیگر سپاهان پاس‌ گل‌هایی از کناره چپ زمین به حوالی محوطه شش قدم لازم بود. سعید آقایی علاوه بر ارسال ۲ تا از این ۳ پاس گل، در کارهای دفاعی هم حضوری موثر داشت و یکی از بهترین‌های سپاهان بود.

۴- بازگشت سروش را باور کنیم

سروش رفیعی بهترین نمایش فصلش (تا اینجا) را در بازی امروز داشت. او روی دست چپ کیانی، از حمله‌های سریع محبی و آقایی حمایت می‌کرد و روی یکی از همین حمله‌ها با نفوذ به محوطه جریمه موفق به زدن گل شد. نقطه درخشان کارنامه سروش اما نه در کارهای هجومی، که در تکل‌های او بود. سروش ۵ بار اقدام به توپ‌گیری از بازیکنان العین کرد و در هر ۵ مرتبه موفق بود؛ بیشتر از هر بازیکن دیگری در زمین.

۵- محبی مرد شروع‌های درخشان است

محمد محبی مثل اولین نمایشش در لیگ برتر و اولین فرصتش در تیم ملی، در اولین بازی در جام باشگاه‌های آسیا هم درخشید و بهترین بازیکن زمین بود. میل سیری‌ناپذیر به گلزنی از همان ابتدا در بازی محبی مشهود بود. ۴ شوت که ۳ تا از آنها در چارچوب بود به او کمک کرد قفل دروازه العین را باز و راه را برای پیروزی سپاهان هموار کند. دریبل‌های موثر، پاس کلیدی و حضور دائمی در ضدحمله‌ها و حمله‌ها محبی را بالاتر از آقایی صاحب عنوان بازیکن برتر زمین کرد (نمره متریکا: ۷.۸۵). یک شروع درخشان دیگر از مرد شروع‌های درخشان!