پرونده بررسی خریدهای استقلال

نویسنده: متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

علی دشتی فصل قبل چهار گل زده بود و یک پاس‌گل داده بود. خرید جدید استقلال به طور متوسط در هر مسابقه یک شوت می‌زد و دو بازیکن حریف را با دریبل پشت سر می‌گذاشت. علاقه دشتی به بازي رو به جلو، باعث افت دقت پاس‌های او شده و در ارسال پاس کلیدی و دقت پاس، جزو نفرات قعرنشین سایپا بود. ضمن اینکه نرخ تبدیل شوت به گل دشتی هم عدد نسبتا خوب بیست درصد بود.

خرید جدید استقلال فصل گذشته در همه دقایق لیگ حضور داشت و برای پدیده بازی کرد. ریگی به طور متوسط ۱.۳ توپ از حریف می‌گرفت و چهار عملکرد دفاعی نظیر قطع پاس، دفع و بلاک ثبت کرد. ضمن اینکه دقت پاس ۸۷ درصدی هم داشت.

بازیکنی که هفته هفدهم فصل قبل برای اولین بار در لیگ برتر بازی کرد، با وجود حضور کوتاهش نمایشی ارائه داد که استقلال و فولاد را برای خریدش به دردسر انداخت. بلبلی فصل گذشته به طور متوسط در هر بازی، سه دریبل می‌کرد و ۲.۴ شوت می‌زد. ضمن اینکه در کمک به دفاع هم فعال بود و نزدیک به دو توپ از حریف می‌گرفت. در نهایت هم دو گل زد و یک پاس‌گل داد.

سیاوش یزدانی مدافع سپاهان خرید بعدی استقلال بود. بازیکنی که در دقت پاس، نبرد هوایی موفق و عملکرد دفاعی یکی از دو بازیکن برتر سپاهان بود. ضمن اینکه در هر بازی نزدیک به یک توپ از حریف می‌گرفت.

خرید جدید استقلال هم از پاتوسی و هم اسماعیلی کمتر گل زده و کمتر گل ساخته است. چند توانایی ویژه رضاوند اما مدیران استقلال را راضی به خرید او کرد. رضاوند در پرسینگ، توپ‌گیری، فشار آوردن به مدافعان حریف و قطع پاس آن‌ها هنرمند است. رضاوند در لیگ هجدهم 69 توپ از حریف گرفت که در این فاکتور بعد از احمد نوراللهی بهترین بازیکن لیگ بود. در بلاک توپ هم با ثبت 32 سد توپ، جزو پنج بازیکن برتر فصل بود. تجمیع این دو آمار هنر رضاوند را در باز‌پس‌گیری توپ نشان می‌دهد. رضاوند اگر در فاکتورهای تهاجمی و خلاقانه مانند ارسال پاس‌کلیدی و دریبل موفق به آمار بازیکنانی مانند پاتوسی و اسماعیلی حتی نزدیک هم نشده، ولی این برتری ویژه او در عملکردهای دفاعی مدیران استقلال را راضی به خرید او کرده است. ضمن اینکه رضاوند در پست‌های هافبک تهاجمی، هافبک دفاعی، وینگر و مهاجم برای سایپا بازی کرد.