پرونده ویژه بررسی عملکرد برترین گلزنان لیگ هجدهم

نویسنده: متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - پرونده امروز متریکا به بهترین گلزنان فصل قبل مربوط می‌شود. کی‌روش استنلی علاوه بر ۱۶ گلی که زده بود، سه پاس گل داد و یک پنالتی هم گرفته بود. ۱۶ گل لوسیانو پریرا سهم ۵۳ درصدی در گل‌های فولاد داشت. فقط ۴ گل علی علیپور از روی نقطه پنالتی بود و آقای گل لیگ هفدهم در این فصل، ده گل بدون احتساب پنالتی‌‌ها به ثمر رساند. آنتونی استوکس علاوه بر یازده گلی که زد، در بین گلزنان برتر فصل هم بیشترین موقعیت را برای هم‌تیمی‌هایش ساخت و به طور متوسط ۰.۸ پاس‌کلیدی در هر بازی می‌داد. یونس شاکری کمترین زمان را برای گل زدن به حریفان پدیده لازم داشت و باوجود اینکه خیلی کمتر از سایر رقیبانش بازی کرده بود، ده گل زد. هم‌تیمی او یعنی امین قاسمی‌نژاد هم بهترین نمره متریکا را در بین گلزنان برتر کسب کرده بود.

در بین گلزنان برتر فصل قبل، یونس شاکری بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل را داشت. به طور متوسط هر سه شوت شاکری، یک گل را برای پدیده به همراه داشت. بعد از او، خطرناک‌ترین شوت‌ها را شیمبا می‌زد که نزدیک به ۲۲درصد شوت‌های پریرا گل شد.

عنوان آقای گلی فصل قبل لیگ برتر به طور مشترک به کی‌روش و پریرا رسیده بود. با این تفاوت که کی‌روش سه پاس‌گل هم داده بود و یک مرتبه نیز با خطای پنالتی متوقف شده بود. ولی پریرا اصلا برای تیمش پنالتی نگرفت و یک پاس‌گل هم کمتر از کی‌روش داده بود. مجموع تعداد گل، پاس‌گل و کسب پنالتی کی‌روش در لیگ هجدهم عدد 20 بود.

سه گل از ۱۶ گل کی‌روش و پریرا سهم پنالتی‌ها بود. هر کدام از این دو بازیکن در فصلی که گذشت ۱۳ گل بدون احتساب پنالتی زدند. علی علیپور، آنتونی استوکس و یونس شاکری هم ده گل بدون احتساب ضربه پنالتی به ثمر رسانده بودند.

یونس شاکری برای زدن هر گلش، کمترین زمان را بین مدعیان گلزنی لازم داشت. شاکری به طور متوسط در لیگ هجدهم هر ۱۲۴ دقیقه یک گل زده بود. درحالی که امین قاسمی‌نژاد هم‌تیمی او با تعداد گل برابر، حدودا دو برابر شاکری در ترکیب پدیده قرار گرفته بود.

در فصلی که گذشت، پریرا از مجموع گل‌های همه بازیکنان فولاد هم بیشتر گل زد. در لیگ هجدهم پریرا شانزده گل زده بود، در حالی که تمام هم‌تیمی‌های او در فولاد مجموعا پانزده گل زدند. یعنی ۵۳درصد از گل‌های فولاد توسط  لوسیانو پریرا به ثمر رسید. جالب است که تعداد گل‌های پریرا در لیگ هجدهم به اندازه گل‌زده تیم نفت مسجدسلیمان هم بود.

در بین برترین گلزنان فصل قبل، امین قاسمی‌نژاد بیشترین پاس کلیدی را ارسال کرده بود. قاسمی‌نژاد به طور متوسط در هر بازی نزدیک به یک مرتبه با پاس‌هایش گره دفاع حریف را باز می‌کرد و برای هم‌تیمی‌هایش موقعیت می‌ساخت.