طلایه‌داران لیگ هجدهم

نویسنده: متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۰۷

طلایه‌داران لیگ هجدهم

بیشترین مالکیت توپ در لیگ هجدهم؛ استقلال

استقلال بیشترین مالکیت توپ را در لیگ هجدهم داشت. این تیم به طور متوسط در 58.1 درصد از زمان مفید بازی‌ها صاحب توپ بود. بیشترین مالکیت این فصل استقلال مقابل فولاد خوزستان ثبت شد که آبی‌ها در هفته پنجم بیش از ۶۷درصد تملک توپ داشتند، کم‌ترین مالکیت توپ استقلال هم هفته بعد از آن مقابل نفت مسجدسلیمان بود با فقط ۴۲.۴ درصد مالکیت توپ.
استقلال در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل پرسپولیس که تیم دوم لیگ از حیث مالکیت است، بیشتر از پرسپولیس توپ را در اختیار داشت. در بازی رفت آبی‌ها ۵۲درصد مالک توپ بودند و در بازی برگشت که شکست خوردند هم ۵۸.۶ درصد از زمان مفید مسابقه توپ را در اختیار داشتند.

بیشترین مالکیت توپ در لیگ هجدهم:
استقلال ۵۸.۱٪
پرسپولیس ۵۶.۰٪
ذوب‌آهن ۵۵.۸٪

کمترین شوت متحمل شده؛ پرسپولیس

در لیگ هجدهم به سمت دروازه پرسپولیس کمتر از هر تیم دیگری شوت زده شد. هماهنگی و کیفیت بالای عناصر دفاعی پرسپولیس به حریفان این تیم اجازه نداد که در بازی با پرسپولیس معدلی بالاتر از 7.2 شوت در هر مسابقه ثبت کنند.
کم‌خطرترین رقیب پرسپولیس در این فصل سپیدرود بود. تیم علی کریمی در بازی رفت نتوانست حتی یک شوت هم به سمت دروازه پرسپولیس بزند. اما سایپای علی دایی بیشتر از هر تیمی به سمت دروازه پرسپولیس شوت زد. در بازی رفت این دو تیم سایپا 13 مرتبه با شوت دروازه پرسپولیس را تهدید کرده بود.
در بین تیم‌های بالای‌جدولی هم بیشترین شوتی که به سمت دروازه پرسپولیس زده شد، 11 شوت بود. در مجموع سی مسابقه این فصل پرسپولیس، فقط در هفت بازی تعداد شوت این تیم کمتر از حریف‌اش بود.

کمترین شوت متحمل شده در لیگ هجدهم:
پرسپولیس ۷.۲
پارس جنوبی ۷.۵
پدیده ۸.۱

بیشترین تعداد پاس؛ پدیده

پدیده تنها تیم لیگ هجدهم است که معدل پاس‌ بیشتر از 500 ثبت کرد. این تیم در لیگ هجدهم به طور متوسط 501.7 پاس در هر مسابقه می‌داد. در هفته بیست‌وششم اوج پاس‌کاری بازیکنان این تیم بود که در قائمشهر 654 پاس مقابل دیده‌گان هواداران نساجی به همدیگر دادند. هفته بعد از آن هم کمترین تعداد پاس این فصل شاگردان گل‌محمدی با رد و بدل شدن 312 پاس مقابل استقلال، ثبت شد. اتفاقا دومین مسابقه‌ از حیث کم بودن تعداد پاس بازیکنان پدیده هم مربوط به بازی رفت با استقلال می‌شود.
بازیکنان پدیده علاوه بر تقابل با نساجی، در دو مسابقه دیگر هم از مرز 600 پاس گذشتند؛ دیدار با سایپا که 637 پاس دادند و هفته بعد از آن هم دیدار با سپاهان با 621 پاس.

بیشترین میانگین تعداد پاس در لیگ هجدهم:
پدیده ۵۰۱.۷
استقلال ۴۶۹.۸
تراکتورسازی ۴۵۰.۴

بالاترین میانگین شوت؛ سپاهان

تیم امیرقلعه‌نویی در این فصل بیشتر از بقیه تیم‌ها شوت می‌زد. سپاهان به طور متوسط در هر مسابقه 13.1 مرتبه دروازه حریفانش را با شوت تهدید می‌کرد. این تیم در بازی دور برگشت مقابل سپیدرود 23 شوت و هفته پایانی لیگ هم 22 مرتبه با شوت دروازه استقلال‌خوزستان را تهدید کرد. کمترین تعداد شوت سپاهان در یک مسابقه از لیگ هجدهم هم مربوط به دیدار با استقلال می‌شود که شاگردان قلعه‌نویی فقط شش مرتبه شانس شوت‌زنی پیدا کردند.
بالاترین میانگین شوت درهر بازی در لیگ هجدهم:
سپاهان ۱۳.۱
استقلال ۱۲.۵
تراکتورسازی ۱۲.۴

بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل؛ نساجی

در فصلی که گذشت، هیچ تیمی به اندازه نساجی از شوت‌هایش بهره نبرد. نساجی در حالی که کمتر از همه تیم‌های لیگ شوت زد، ولی فقط هفت تیم بیشتر از نساجی گل زدند. نساجی این فصل در بازی مقابل فولاد و استقلال‌خوزستان فقط دو شوت در طول نود دقیقه زد که یک بار دروازه حریف را باز کرد. در تقابل با پدیده و نفت آبادان هم فقط با سه شوت، یک گل زد.
بعد از نساجی، سپاهان با بیشترین گل زده، بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل را هم داشت.

بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل در لیگ هجدهم:
نساجی ۱۲.۲٪
سپاهان ۱۱.۷٪
تراکتورسازی ۱۱.۳٪

بیشترین شوت در چارچوب؛ استقلال

آمار خط حمله استقلال در لیگ هجدهم متناقض بود. این تیم بعد از سپاهان بیشترین گل‌زده را ثبت کرد، و بعد از نفت مسجدسلیمان و استقلال‌خوزستان بیشترین تعداد بازی ناکام را در گلزنی داشت. آن هم در حالی که آبی‌ها بیشتر از هر تیمی در این فصل شوت در چارچوب زدند. بازیکنان استقلال در هر مسابقه لیگ هجدهم به طور متوسط 4.8 شوت در چارچوب می‌زدند.
استقلال در سه هفته پایانی لیگ مجموعا 26 شوت در چارچوب زد که آماری فوق‌العاده محسوب می‌شود. این تیم مقابل استقلال‌‌خوزستان 12 شوت در چارچوب زد و در بازی با سپیدرود هم علاوه بر دو گلی که زد، 9 شوت در چارچوب دیگر هم ثبت کرد. بدترین روز مهاجمان استقلال هم در هفته چهارم رقم خورد که حتی یک شوت هم در چارچوب دروازه پارس‌‌جنوبی‌جم نزدند.

بیشترین شوت در چارچوب در لیگ هجدهم
استقلال  4.8
تراکتورسازی 4.3
سپاهان  4.2

بیشترین نبرد پیروز؛ پرسپولیس

پرسپولیس در لیگ هجدهم بیشتر از هر تیمی نبرد پیروز شد. شاگردان برانکو در هر مسابقه به طور متوسط 65.6 نبرد پیروز می‌شدند. یعنی این تیم در مجموع دریبل موفق، توپ‌گیری از حریف، برتری در نبرد خنثی، نبردهوایی، خطا گرفتن از حریف و خطا ندادن به حریف موفق‌تر از همه تیم‌های لیگ عمل کرد.

بیشترین نبرد پیروز در هربازی لیگ هجدهم:
پرسپولیس ۶۵.۶
پارس جنوبی ۶۳.۳
سایپا ۶۲.۲

بالاترین دقت پاس؛ پدیده

تیمی که بیشترین میانگین پاس را به ثبت رسانده، در دقت پاس هم دقیق‌تر از هر تیم دیگری در لیگ هجدهم عمل کرد. پدیده بازیکنانی مانند مسعود ریگی، محمدحسین مرادمند، اکبر و سعید صادقی، مرتضی منصوری و علی نعمتی را داشتذکه همگی دقت پاس بالای 80 درصد داشتند.

بالاترین دقت پاس در لیگ هجدهم:
پدیده: 81.3 %
تراکتور: 79.9 %
استقلال: 79.7 %