پرونده بازی ایران و سوریه

نویسنده: متریکا تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۱۸

متریکا؛ مرجع آماری و فنی فوتبال ایران - مارک ویلموتس شروع خوبی با تیم ملی ایران داشت. مرد بلژیکی در همان نخستین بازی سیستم پایه تیم ملی را از 433 کارلوس کی‌روش به 4231 تبدیل کرد. تغییراتی که بر مبنای تغییر در نگرش تیم ملی خواهد بود. در ادامه پرونده کامل بازی ایران و سوریه را می‌خوانید.

ایران شروع خوبی با مارک ویلموتس داشت.‌ تیم ملی در بازی امشب ۵۹ درصد صاحب توپ بود، ۲۰ شوت زد که نیمی از این تعداد در چارچوب بود و نیمی از شوت‌های در چارچوب ملی‌پوشان هم گل شد.

مارک ویلموتس در گام اول آرایش تیم ملی را به ۴۲۳۱ تغییر داد. در زمان سرمربی‌گری کارلوس کیروش آرایش اصلی تیم ملی ۴۳۳ بود و در تعداد کمی از بازی‌ها از ۴۲۳۱ استفاده می‌شد؛ آخرین تجربه رسمي در بازی با چین در ورزشگاه آزادی در مرحله انتخابی جام جهانی. حالا بعد از ۲۶ ماه ويلموتس دوباره آرايش ٤٢٣١ را برای تیم ملی انتخاب كرده. با سه هافبک هجومی كه دائما پشت سر تک مهاجم تيم ملي جا عوض مي كنند.

مهدی طارمی با هت‌تریک برابر سوریه تبدیل به بیست و سومین بازیکنی شد که در تاریخ تیم ملی هت تریک کرده.

اللهیار صیادمنش با گل زدن به سوریه، جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی و اولین گلزن زیر ۱۸ سال تیم ملی شد.

مهدی طارمی با هتريک در بازي با سوريه تعداد گلهای ملی خود را به ١٩ رساند و با عبور از فرشاد پيوس، ششمين گلزن برتر تاريخ تيم ملي شد.

مهدی طارمی در بازی مقابل سوریه برای نخستین بار طعم هت‌تریک‌ در بازی‌های ملی را چشید. طارمی در این مسابقه بیشتر از همه شوت در چارچوب (4) زد، بیشترین از همه دریبل (5) زد و بالاترین نمره متریکا (10) را به دست آورد تا از نگاه نمرات متریکا بهترین بازیکن زمین لقب بگیرد.

نمره متریکا به بازیکنان ایران در بازی با سوریه. دیداری که مهدی طارمی با نمره کامل 10 برترین بازیکن زمین شد و امید ابراهیمی با 6.74 بدترین بازیکن ایران.

علیرضا بیرانوند با سه مهار در بازی با سوریه، بیستمین کلین‌شیت ملی‌اش را  ثبت کرد. بیرانوند در این بازی نمایش خوبی داشت و خصوصا مهار آخرش که در دقایق پایانی مسابقه ثبت شد، روی شیرجه تماشایی بود.

اگر هت‌تریک طارمی نبود، حاج‌صفی بهترین بازیکن بازی با سوریه می‌شد. بازیکنی که یشترین پاس سالم را در این بازی داد و سه پاس کلیدی هم ارسال کرد. حاج‌صفی به جز دو پاس گلی که از نقطه کرنر ارسال کرد، در جریان مسابقه هم درخشان ظاهر شد. نمایشی که ویلموتس را هم قانع کرد او را از این پس در همین پست هافبک مرکزی بازی بگیرد و دیگر به دفاع چپ برنگرداند.

بعد از ناکامی در جام ملت‌ها و نمایش پرانتقاد در لیگ برتر، جهانبخش بازگشت امیدوارکننده‌ای به تیم ملی داشت. یکی از سه شوت علیرضا جهانبخش گل شد و یک پاس کلیدی هم داد. هر چند که جهانبخش هنوز با ستاره ملی شدن فاصله دارد و در همین مسابقه هم سه توپ لو داد، ولی امیدها را برای فصل جدید و درخشش در تیم ملی بیشتر کرد.

ویلموتس در آرایش جدید تیم ملی، کریم انصاری‌فرد را در نوک خط حمله قرار داد. ارسال پاس گلی تماشایی و ۵ تهدید کریم با شوت، سرمربی تیم ملی را از نمایش او راضی کرد و ویلموتس در شروع کنفرانس پایان مسابقه با سوریه به تمجید از انصاری‌فرد پرداخت.

مهم نیست ۳۵ ساله شده باشد یا به عنوان بازیکن تعویضی فقط ۲۵ دقیقه فرصت حضور در مسابقه پیدا کرده باشد، کاپیتان تیم ملی از هر فرصتی برای راضی کردن منتقدان، استفاده می‌کند. مسعود شجاعی با آرایش ۱-۳-۲-۴ ویلموتس، توانایی ویژه‌ای در بازی کردن در پست شماره ده دارد و احتمالا باز هم در بازه‌های کوتاه به کمک تیم ملی می‌آید. مسعود روز قبل با وجود پاس‌های خلاقانه‌ای که ارسال کرد و دو موقعیت برای تیم ملی ساخت، دقت پاس قابل قبولی هم داشت.

ترابی برای اثبات توانایی‌هایش به سرمربی جدید تیم ملی فرصت بیشتری می‌خواهد. ستاره پرسپولیس، در بازی با سوریه نتوانست برخلاف مسابقات قبلی تیم ملی از معدود دقایق حضورش در ترکیب تیم ملی استفاده کند و حضور تاثیرگذاری داشته باشد. ترابی هیچ پاس کلیدی نداد، فقط یک دریبل موفق ثبت کرد، دقت پاس پایینی داشت و یک شوت هم زد.

اللهیار در ده دقیقه‌ای که پیراهن تیم ملی را پوشید، درک درستی از خواسته‌های ویلموتس داشت. صیادمنش به خوبی خودش را در موقعیت گل قرار می‌داد و با انگیزه بالایی که داشت، از مجموع هشت لمس توپ‌اش، سه شوت زد. هر چهار پاس او سالم بود و در نهایت با زدن یک گل، نمره خیلی خوب ۷.۴۰ را از متریکا گرفت.

امید ابراهیمی در بازی با سوریه ۱۸ مرتبه بازیکنان خطوط تهاجمی تیم ملی را صاحب توپ کرد. ده پاس به حاج‌صفی‌‌ای داد که در بازی بیشترین پاس کلیدی را داده بود و هفت مرتبه هم با ارسال پاس به دفاع کناری سمت خودش یعنی رامین رضاییان، فرصت را برای ارسال دو پاس کلیدی رضاییان مهیا کرد.

هیت‌مپ متریکا از سه بازیکن پشت کریم انصاری‌فرد در بازی با سوریه نشان از جابجایی دائمی طارمی، جهانبخش و امیری می‌دهد. اتفاقی که در بازی‌های آینده نشان می‌دهد بخاطر شناخت بیشتر ویلموتس از توانایی‌های بازیکنان تهاجمی تیمش است یا سرمربی جدید تیم ملی ایده تاکتیکی در سر دارد.