سايت >> تحلیل

پوشش ویژه دربی؛ پرونده پیش بازی

نویسنده: متریکا

تاریخ: ۱۳۹۸/۰۱/۱۰

 

پوشش ویژه متریکا از دربی را با یک مقایسه کلی از دو تیم آغاز می‌کنیم. سرخابی‌های پایتخت، با مربیان خارجی خود سبکی نزدیک و مشابه را انتخاب کرده‌، و این تشابه به نقطه‌ای رسیده که هر دو تیم میانگین 57.1 مالکیت توپ را تا به اینجا داشته‌اند. از طرفی دیگر، قرمز‌ها هم شوت‌های بیشتری به سمت دروازه حریف زده، و هم با شوت‌های کمتری مواجه شده‌اند. اختلاف‌های ریزی که در نهایت باعث شده تا پرسپولیس با فاصله بسیار کمی، نمره بهتری از متریکا دریافت کند (7.14 برابر 7.06). استقلال این فرصت را دارد تا با برد در دربی، هم در جدول پرسپولیس را بگیرد، و هم اختلاف جزیی فنی را بین دو تیم کمتر کند.

استقلال در نیم فصل دوم، عملکرد بهتری داشته، و با کسب 18 امتیاز در 7 بازی موفق شد فاصله‌اش را با صدر جدول کمتر کند. پرسپولیس هم با کسب 14 امتیاز،‌ استاندارد 2 امتیاز به ازای هر بازی را حفظ کرده،‌ و همچنان در صدر قرار دارد. در فرم 2 تیم،‌ فاصله فنی نیز بسیار نزدیک است، و استقلال با نمره 7.2، تنها کمی نسبت به رقیب سنتی‌اش بهتر کار کرده است (7.1).

 اما در بازی‌های بزرگ و مهم این فصل، پرسپولیس تیم موفق‌تری بوده. آن‌ها از 5 جدال با بیگ فایو لیگ هجدهم، 9 امتیاز بدست آورده‌اند، اما سهم استقلال از 5 جدال خودش با بیگ فایو، تنها 5 امتیاز است. در لیگی که چند تیم قدرتمند، در کورس قهرمانی رقابت می‌کنند، اهمیت بازی‌های رو در رو بین آن‌ها بیشتر هم می‌شود، و استقلال احتمالا می‌داند که باید رکورد خودش را بهتر کند. تا اینجا، پرسپولیس تیم شجاع‌تری در این بازی‌ها بوده، و پاداش آن را نیز در جدول دریافت کرده است.

 

 ترکیب احتمالی دو تیم از دید متریکا. تکلیف بسیاری از پست‌ها در 2 تیم مشخص است، و تنها در مورد چند پست محدود می‌توان گمانه زنی کرد.  در پرسپولیس، زوج علیپور می‌تواند یکی از بین بودیمیر یا نعمتی باشد. آن سمت در استقلال هم یکی از بین شجاعیان، ایسما و یا تبریزی در پست وینگر راست قرار خواهد گرفت. بعید است تغییر دیگری در سایر نقاط زمین شاهد باشیم، و احتمالا هر دو تیم به مطمئن‌ترین بازیکنان خود اعتماد خواهند کرد.

 هر دو تیم برای بازی امروز، لیستی نسبتا بلند از بازیکنان تاثیرگذار غایب دارند. پرسپولیس 4 عنصر دفاعی خود را قبلا با مصدومیت‌های طولانی‌مدت از دست داده‌، که حداقل 2 تای آن‌ها می‌توانستند در ترکیب اصلی بازی کنند. استقلال نیز به طرز تلخی یکی از آماده‌ترین بازیکنانش یعنی وریا غفوری را از دست داده است. وریایی که درست 1 سال پیش، تک گل 3 امتیازی استقلال در دربی را نیز به ثمر رسانده بود. در کنار او، صیادمنش نیز این بازی را به دلیل مصدومیت از دست داده، و خسرو حیدری نیز شانس کمی برای بازی دارد.

بازیکنان برتر دو تیم با بیشترین دقایق حضور. مقایسه برترین دقایق دو تیم نشان می‌دهد که پرسپولیس ترکیب اصلی خودش را کمتر دست زده، و بازیکنانی مانند علیپور، شجاع و سید جلال در اکثر بازی‌ها حضور داشته‌اند. در آن سمت، استقلال مهم‌ترین بازیکن خود یعنی وریا را از دست داده که بیشتر از همه آبی‌پوشان، در زمین نیز حاضر بوده است. باقری و دانشگر 2 بازیکن بعدی هستند که در بازی امروز نیز در زمین از ابتدا حضور دارند.