سايت >> متریکا در رسانه های دیگر

آنالیز تاکتیک استقلال با وظیفه جدید چشمی؛ حمله با 7 بازیکن!

نویسنده: وبسایت برنامه نود

تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۰۸

 

روزبه چشمی مدافع یا هافبک دفاعی؛ این سوالی است که مدتهاست در مورد مناسب‌ترین پست برای شماره 4 ملی‌پوش استقلال مطرح می‌شود. حالا چشمی پستی در استقلال بازی می‌کند که شاید بهترین پست او و بهترین جواب برای این سوال همیشگی باشد. چشمی در دو بازی آخر استقلال در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند اما با وظایف یک دفاع. به عکس زیر نگاه کنید:

روزبه چشمی هافبک دفاعی در این صحنه و در بسیاری دیگر از دقایق بازی در صحنه‌هایی مشابه به عقب می‌آمد و با اضافه شدن به پژمان منتظری و محمد دانشگر خط دفاع سه نفره را تشکیل می‌داد. این حرکت فرصتی را در اختیار وریا غفوری و نورافکن قرار می‌داد که از خط دفاع جدا شده و به زمین حریف اضافه شوند. تاکتیکی که به حملات استقلال عرض زیادی می‌داد تا مهار آن برای مدافعان حریف دشوار شود. اتفاقی که در بازی با پیکان هم شاهد آن بودیم و همچنین بازی با پارس جنوبی. سه بازی که وجه مشترک آنها حضور روزبه چشمی در پست هافبک دفاعی بوده است. بازیکنی که توانایی بازی کردن در هر دو پست را دارد و این می‌تواند برگ برنده‌ای برای شفر باشد.
در این سه بازی نه تنها استقلال توانسته بردهای مقتدرانه‌ای بدست بیاورد بلکه مدافعان این تیم هم نقش ویژه‌ای روی گل‌ها داشته‌اند. پاس گل محمد دانشگر در بازی مقابل پیکان و گل او مقابل ذوب‌آهن به علاوه عملکرد وریا در این سه بازی که یک گل و دو پاس گل را به دنبال داشته است و البته گل زکی‌پور به عنوان دفاع چپ استقلالی‌ها در بازی مقابل پیکان. در دو هیت‌مپ زیر که مرجع آماری متریکا منتشر کرده، مشخص است در مسابقاتی که روزبه چشمی به عنوان هافبک دفاعی در ترکیب استقلال قرار می‌گیرد، مدافعان کناری این تیم چقدر آسوده به زمین حریف می‌روند و بیشتر دقایق مسابقه در زمین حریف هستند. 

هیت مپ وریا غفوری در بازی مقابل ذوب‌آهن را مشاهده می‌کنید که در حضوری پررنگ در زمین حریف داشته است. وریا در این بازی یک پاس‌گل هم داد.
 

و این هم هیت‌مپ میلاد زکی‌پور در بازی مقابل پیکان. زکی‌پور در آن مسابقه بیشتر از زمین خودی و کمک به دفاع، در زمین پیکان حضور داشت. در نهایت هم اولین گلش با پیراهن استقلال را زد.

مدل جدید بازی استقلال فعلا توانسته آمار این تیم در فاز دفاعی را بهبود بدهد و هم در فاز هجومی. روزهای شیرینی که البته شاید بعد از دو بازی به پایان برسد. در بازی این هفته روزبه چشمی به دلیل محرومیت غایب خواهد بود و همین مساله شفر را با مشکل جدید مواجه خواهد کرد.